Maminka.czGalerie

5 největších RETRO skvostů, které si pamatujeme ze školky všichni! Utkvěly vám ve vzpomínkách také?

Simona Formánková 25.  10.  2022
Co se vám vybaví, když se řekne mateřská škola? Jsou to vytahané punčocháče, striktní dojídání jídla nebo povinný odpolední spánek? Pak jste s největší pravděpodobností navštěvovali školku v devadesátkách nebo ještě dříve. Podívejte se do fotogalerie na ikonické skvosty, které vám toto období znovu připomenou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Na předškolní vzdělávání v dobách minulých vzpomínají tehdejší děti mnohdy velmi obdobně. V mateřských školách si hrály s totožnými hračkami, nosily shodné oblečení a usínaly u stejných pohádek. Ovšem ruku na srdce – nemá každý z nás i nějaké strašáky, které se nám při vzpomínkách na toto "bezstarostné období" vybaví? Na následující výčet jsme si vzpomněli v redakci. Přidali byste do něj i něco svého?

VIDEO: Adaptace na školku: Hůř si zvykají kluci

Krepsilonové punčocháče – nosili jsme je všichni bez ohledu na pohlaví. Bohužel materiál nebyl ani lichotivý, ani příjemný na nošení a zanedlouho se vytahal. Takže jsme po pár dnech tahali punčocháče až ke krku, abychom je při rychlejší chůzi zase pomalu ztráceli za sebou. 

Dětské zástěrky – holčičky měly jednu velkou výhodu: přes nevzhledné punčocháče oblékaly líbivé zástěrky. Zástěrky však mívaly nejen děti, ale i paní učitelky. Vše bylo většinou šité doma, přesto kvůli malému výběru látek se vzor často shodoval. 

Chození na procházku s "kroužky" – jedině s kamarádem po boku a při sevření dřevěného kroužku v ruce. Ano, všichni jsme se museli držet v úhledném hloučku a následovat paní učitelky. Ty se snažily, aby se děti nadýchaly čerstvého vzduchu, ale také unavily před odpoledním spánkem. 

Spaní "po o" – spaní bývá při zmínce o mateřské škole velmi vzpomínané. Ležení na tvrdých rozkládacích lehátkách si pamatuje snad každý. Předhánění se, kdo usne dříve, není pro rozjívené děti zrovna atraktivní disciplína. A paní učitelky byly v tomto ohledu velmi přísné. Mnohdy museli malí rošťáci se zavřenýma očima pouze ležet.

Striktní dojídání jídla – za babičku, za dědečka, za maminku... Jídlo se muselo dojíst! A to bylo utrpení. Nasoukat do sebe polévku a ještě druhý chod do posledního sousta bylo pro spoustu dětí téměř nemyslitelné. Ale paní učitelky byly neoblomné a my museli sedět nad talířem, dokud na něm nezůstal jediný drobeček. 

I to jsou vzpomínky na běžný režim v tehdejších školkách. Oproti dnešní volné výchově a důrazu kladenému na přání dítěte možná trochu přísný. Přesto věříme, že při pohledu na fotografie v naší galerii se vám vybaví krásná a bezstarostná léta, která stojí za připomenutí. 

Témata: Galerie, Retro, jídlo, Spánek, Dětství, Mateřská škola, Retro hračky, Socialismus, materiál, Igráček, Retro ČS, učitelka, Jaký, Vzpomínka, Šílenost, Punčocháče, Paní učitelky, Devadesátka, Skvost, Igráčci na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Bříško jako kámen? To chce klid! Poradíme, co s tvrdnutím břicha v těhotenství
Láchová Michaela
Těhotenství
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
GALERIE: Dvojčata jsou to nejlepší, co nás potkalo! 16 celebrit a jejich dvojnásobná radost i starost
Mrázková Dita
Galerie
Je jí 23, ale vypadá na 8: Uvízla jsem v těle dítěte, říká dívka, která trpí vzácným onemocněním
Mrázková Dita
Životní příběh