Maminka.czPorod

GALERIE: České ženy a jejich porodní fotky: Jsou v nich síla, syrovost a příběhy

Tereza Víchová 5.  5.  2022
Každý porod je silný okamžik. Máme pro vás fotky českých žen, které se o ten svůj podělily. A jsou to dojemné snímky – porod doma, kdy na miminko hledí sestřička, porod na zahradě, ale i v intimitě nemocnice, která už umí zařídit zhasnutí zářivek a klid.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Všechny ženy na fotkách mají zaznamenány nejsilnější okamžiky svého dosavadního života, ze kterého se zrodil další život. A všechny také podporují projekt, který pomáhá tomu, aby o ně během těhotenství a porodu bylo co nejlépe pečováno. Nese jméno Ať můžou a jde v něm o to, aby porodní asistentky v ČR mohly svou práci vykonávat svobodně a autonomně. Fotografie přinášíme ne náhodou právě dnes, kdy je Mezinárodní den porodních asistentek.

Proč by každá žena měla mít svou „porodní bábu”, vysvětluje Petra Schwarz Koutská z iniciativy Ať můžou v rozhovoru.

Jaké jsou největší výhody kontinuální péče porodní asistentky během těhotenství?

Porodní asistentka (PA) zná ženu ještě před tím, než se stane matkou. Prochází s ní těhotenstvím, ví, co si přeje, jak si představuje porod i čeho se bojí. Pozná, v jaké je žena kondici. Pomůže i v přípravě na porod, podpoří při kojení i hojení v šestinedělí. Provádí také širokou škálu zdravotnických úkonů. Má důvěru v ženské tělo a jeho schopnost rodit fyziologicky. PA zná ženu, o kterou pečuje, skutečně se vším všudy – vnímá její potřeby, má zmapované její psychické i tělesné zdraví, zná její zdravotní historii i rodinné zázemí. Proto poskytuje péči ušitou na míru, než se žena stane matkou, i po samotném porodu. 

VIDEO: I porod v nemocnici může být krásným zážitkem

Mají ženy v ČR podle vás zajištěnou kvalitní péči po porodu?

Bohužel ženy v České republice bývají v péči po porodu často ponechány ve vzduchoprázdnu – pomoc s kojením musí vyhledávat samy, jejich stav po odchodu z porodnice kontroluje až gynekolog po uplynutí šestinedělí.

Dá se vyjádřit v číslech, jaký dopad má kontinuální péče na těhotné a rodící ženy?

Kontinuální péče je pro ženu ta nejvhodnější, což dokazují i mnohé zahraniční výzkumy (např. Sandall et al. 2013). Těhotná žena je ve valné většině případů zdravá, tj. nízkoriziková (60–80 % dle WHO). Potvrzují to i mnozí čeští lékaři a lékařky, kteří se snaží o ostrůvky dobré praxe a podporují porodní asistentky (např. Michal Zikán – Bulovka, Vít Weinberger – FN Brno, Ondřej Šimetka, lékařky Kateřina Kneiblová, Monika Dzundová).

Co je nejpalčivějším problémem v této oblasti v ČR a co komunitním porodním asistentkám nejvíce brání v práci?

Největší úskalí je v tom, že v ČR důsledně neoddělujeme primární a sekundární péči. V Německu, Velké Británii, Holandsku nebo na Novém Zélandu zůstává primární péče v rukou porodních asistentek. Potřebujeme více respektu pro řemeslo porodní asistence. Potřebujeme k tomu porodní centra a porodní domy – ty jsou základem pro změnu. Ukazuje se, že tyto modely jsou i levnější pro systém zdravotního pojištění. 

Které kroky jsou nutné, aby nastala změna?

Jsou nutné i politické změny, například některých vyhlášek: odstranit indikaci lékaře pro porodní asistentky, která v ČR zůstává v zákoně o zdrav. pojištění. Nutná indikace znamená, že klientky, které by chtěly využít péče PA hrazené pojišťovnou, potřebují posvěcení lékaře, lékaři ho mnohdy prostě nevydají. A další problém: pojišťovny smlouvy s PA uzavírají nerady, je to šílené byrokratické martyrium, v ČR je zasmluvněných jen 12 porodních asistentek. Čímž se dostáváme k poslednímu problému: PA na volné noze (v komunitě), které by kontinuální péči zastaly, je v ČR celkově málo, těch se smlouvou s pojišťovnou doslova zoufale málo. Přitom v sousedním Bavorsku je z pojištění hrazeno neomezeně návštěv PA v rozmezí doby před porodem až do konce kojení. Lékaři dokonce ženy vyzývají, aby si své "Hebamme" našly. Na Novém Zélandu má pak žena nárok třeba i na dvě PA.

Kdo by nám měl být inspirací?

Nový Zéland by pro ČR byl dobrá inspirace, tam změna – skoro revoluce – nastala během půlroku. Setkaly se poptávka žen, PA a politická vůle. Moc bych Česku přála, aby se sem tohle krásné, komplexní řemeslo (anglicky midwifery) navrátilo, protože zde velice chybí.  

 
 
Témata: Porod, Galerie, Porod doma, Domácí porod, Zahrada, Chci si rodit po svém, Porodní asistentka, Syrovost, Německo, WHO, Zikán, Česká republika, Fotka, Péče, Nový Zéland, Fakultní nemocnice Brno, Vít Weinberger, Holandsko, Velká Británie, Nemocnice, České ženy, Bulovka, Ondřej Šimetka, Zahrada na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Zpěvačka Rihanna porodila! S rapperem A$AP Rockym se raduje z prvního potomka
Formánková Simona
Rihanna
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
Adoptovala tři děti, aby si splnila sen o velké rodině. Co o nich potom zjistila, je k neuvěření!
Formánková Simona
Příběhy