Maminka.czRetro

GALERIE: Čokoláda Zora, žvýkačka Bajo, jahodové furé. Retro pamlsky, které by určitě milovaly i vaše děti

Dita Mrázková 12.  8.  2021
Také se snažíte, aby děti tolik nemlsaly a cukrovinky fikaně nahrazujete ovocem? V dobách socialismu se to moc neřešilo. Nedostatkovým zbožím bylo víc exotické ovoce než sladkosti. Nebyl sice tak lákavý výběr jako dnes, o kvalitní čokoládu ale nouze nebyla. Co děti milovaly nejvíc?

Jestli za socialismu něčeho bylo dost a obvykle v dobré kvalitě, pak to byla právě čokoláda. Jistě to bylo i díky tomu, že čokoládové výrobky – zejména z Čech a Moravy – měly skvělou pověst i v zahraničí a i ve světě rozděleném železnou oponou představovaly dál významný exportní artikl. 

První česká žvýkačka byla mentolová

Převratnou událostí v dějinách výroby socialistických cukrovinek byl verdikt hygieniků a zdravotníků, že žvýkání není škodlivé. První česká žvýkačka byla u nás vyrobena v roce 1957. Byla mentolová, neměla jméno, ale pruhy na obalu jí vynesly přezdívku „roleta“. Po deseti letech ji doplnila právě tak bezejmenná ovocná, která si zase svým kabátem vysloužila přízvisko „bublinková“.

VIDEO: Jak vybrat dětem sušenku?


 


Umíte si představit, že na hřišti mezi dětmi koluje z pusy do pusy jedna žvýkačka? V dnešní době nemyslitelné. V dobách ještě ne tak dávno minulých to ale bylo běžné. Žvýkačky se žvýkaly, i když upadly na zem, kolovaly z úst do úst ještě dlouho potom, co ztratily chuť. Tu ztrácely hodně rychle, a tak se vyžvýkané dochucovaly zubními pastami. Ve škole učiteli zakazované ( "Jdi vyplivnout tu žvýkačku, nejsme tady v kravíně“) končily v „úschovně“ za uchem. Pokud jde o žvýkačky na našem trhu, za připomenutí stojí i některé zboží z dovozu – řecké IONky se skořicovou příchutí, francouzské hollywoodky, zejména ty jahodové (byly k dostání vždy ve „francouzské“ prodejně Paříž–Praha v Jindřišské ulici), dánské Dandy, Tutti Frutti anebo italské brooklynky.

Pamatujete na Vlnky?

Existovala řada oplatek, které se daly pořídit do koruny. Nejlacinější byly griliášové Vlnky, ty ostatně existují dodnes. Samotné oplatky šly snadno oddělovat jedna od druhé a poměrně řídký krém šel dobře olíznout. Daly se tedy konzumovat na pokračování, což znamená vcelku dlouho. Zkrátka hodně muziky za málo peněz. Laciné byly i Svěženky a také oplatky Sportka nebo oplatková tyčinka Vanda. Ty přišly na rovnou kačku, a tu když člověk měl, zažil opravdu bolestné rozhodování, zda ji utratí za oplatky, žvýkačku, ruličku bonbónů, anebo kopeček zmrzliny. 


Stejně jako dnes měly své sezónní vrcholy poutě, Mikuláš a Vánoce. Zejména mikulášské perníky se těšily mimořádné oblibě kvůli nádherně kýčovitým barevným obrázkům představitelů dobra a zla. Dodnes se běžně stává, že vypadnou coby záložka ze stránek knih v antikvariátu. Takových věcí se člověk prostě nezbavoval, sloužily dál. Velice žádané u nás i v zahraničí byly likérové lahvičky obsahující brandy, slivovici, apricot, sherry a vodku – obvykle v balení po deseti, méně už po padesáti kusech.

GALERIE: Igráček, Merkur, mrkací panna. Retro hračky mají své kouzlo i po letech

Čokoláda Lidka byla k dostání i v Tuzexu

Nejrůznější slavnostní příležitosti se stěží obešly bez prvotřídních značkových dezertů Maryša či Diana. O čokolády Lidka v populárním čtvercovém formátu měli zájem i zákazníci Tuzexu, i když šlo o Čechy, kteří v těchto obchodech hledali spíše zahraniční zboží. Podobné renomé měly také čokolády Rusalka, Libuše a Šárka z olomoucké Zory. Nebyly levné, tabulka stála nejméně jedenáct korun, ale přesto šly na odbyt. 

Česká čokoláda sklidila několik významných úspěchů na mezinárodních potravinářských přehlídkách, zejména na čokoládové olympiádě v Bruselu v roce 1962, odkud si odvezly medaile tyčinky Milena a Kofila. 

Prostě bonbóny

Tečku za čokoládou nechť udělají laskominy, které se nekousaly. Především to byl instantní nápoj Granko, se kterým odpadla zdlouhavá práce při přípravě kakaa z klasického prášku. Bylo to něco víc než dosud prodávané instantní Inkao. 

Překvapivě přibližně stejně bohatý sortiment pochoutek obsahovaly za socialismu i regály s bonbóny. Byl tam s nimi (a je ostatně dodnes) rejstřík spousty podivuhodných výrazů jako například drops, roks, furé nebo dražé. Sotva by nějaké děcko dokázalo říct, co to je želé anebo lékořice, ale bylo to jedno, říkali jsme tomu prostě bonbóny. A navíc každý mlsal moc dobře věděl, co uvnitř sáčku, ruličky či jiného obalu najde. 

Zdroj: Retro ČS – Co bylo (a nebylo) za reálného socialismu
© Michal Petrov, 2013
© Nakladatelství JOTA, s.r.o., 2013

Témata: Galerie, Děti, Retro, Výživa a stravování, Bonbony,, Potraviny, Kniha, olympiáda, Nakladatelství, Žvýkačky, Pamlsky,, Čokoláda,, Brand, Retro ČS, Milena, Libuše, Pamlsek, Čokoláda, Lidka, Cukrovinka, Záložka, Bajo, Tabulka, Brusel, Zora
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Porod
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Procházková Simona
Mateřství