Maminka.czGalerie

GALERIE: Návrat do minulosti, kdy bezpečnost nebyla prioritou. Historická dětská hřiště, která by dnešní rodiče vyděsila

Vanda Stöckbauerová 1.  3.  2023
Většina moderních dětských hřišť je navržena tak, aby splňovala přísné bezpečnostní normy. Při pohledu na historické fotky dětských hřišť a prolézaček z let 1880 až 1940 se většině rodičů tají dech. Děti lezoucí bez jištění po vysokých konstrukcích, houpačka, na které stojí dva prckové a vznášejí se vysoko ve vzduchu, místo klouzačky dvě tyče… Výjevy, nad kterými zůstává rozum stát. Podívejte se, jak se bavily děti před více než sto lety.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pokud se vám zdá, že jsou dnešní děti méně obratné a vydrží míň než děti našich předků, možná je to tím, že se "změkčila" i dětská hřiště.

VIDEO: Ach, ti tatínci: Když má maminka volno...

Historie dětských hřišť

První dětská hřiště se začala objevovat v Evropě v 19. století jako součást parků a zahrad. Myšlenka budování míst, kde si budou děti hrát na jednom místě, byla poprvé představena v Německu. Účelem bylo naučit děti "správnému způsobu hry". První hřiště však bylo postaveno až v roce 1859 v parku v Manchesteru. Následně se vize rozšířila do Spojených států, kde se začala objevovat ve městech okolo roku 1886. Byl to způsob, jak dostat chudé děti v městských oblastech doslova z ulic, které byly v přeplněných chudinských čtvrtích jediným prostorem, kde si mohly hrát. Hřiště, která vznikla v 80. a 90. letech 19. století, se nazývala Sand Gardens. Byla to v podstatě obří pískoviště – hromady písku vysypané na prázdných pozemcích. Modernímu vnímání to možná nezní tak skvěle, ale pro děti té doby to představovalo velkou zábavu.

Na přelomu 19. a 20. století byla tato obří pískoviště postupně zmenšena a na hřištích se začaly objevovat vysoké konstrukce z ocelových trubek, na kterých byly zavěšené houpačky, kolotoče a další atrakce. To bylo pro děti lákavé, protože mohly lézt do velkých výšek a houpat se závratnou rychlostí. A z dnešního úhlu pohledu to bylo taky hodně nebezpečné! Posuďte sami a prohlédněte si fotky v galerii v úvodu článku. 

Děsivé výrazy, absurdní postoje a rezavé konstrukce! Toto jsou nejšílenější dětská hřiště, kterým byste se vyhnuli obloukem

Co by mělo splňovat moderní dětské hřiště?

Bezpečnost: Hřiště by mělo být navrženo tak, aby minimalizovalo riziko úrazů, například prostřednictvím správného umístění a uspořádání hracích prvků, použitím měkkého povrchu a zabezpečením proti pádu.

Různorodost: Mělo by nabízet různé typy hracích ploch, jako jsou například houpačky, skluzavky, lezecké stěny a lanové prvky. To umožní dětem rozvíjet své motorické schopnosti a přitom se bavit.

Vzdělávání: Moderní hřiště by mělo být více než jen místem pro zábavu. Mělo by dětem poskytovat příležitosti k učení, například prostřednictvím interaktivních prvků a her, které podporují kreativitu a vzdělávání.

Udržitelnost: Mělo být navrženo tak, aby minimalizovalo svůj dopad na životní prostředí, například prostřednictvím použití ekologických materiálů.

Sečteno a podtrženo – mělo by být nejen bezpečné, ale i poskytovat dětem příležitost k učení a zábavě.

Dětské herny a zábavní centra. Víte, kde najdete ty nejlepší?


 

Témata: Děti, Galerie, Dětství, Historie, zábava, USA, Retro, udržitelnost, Evropa, Německo, Fotka, Dnešní rodič, Různorodost, Konstrukce, Hřiště, Houpačka, Garde, Dětské hřiště, Manchester, Klouzačka