Maminka.czPohádky

GALERIE: Nejkrásnější televizní pohádky. Na které se můžete o Vánocích těšit a kdy je uvidíte?

Simona Procházková 17.  12.  2021
Vánoční svátky jsou o rodinné pohodě, chvílích strávených s těmi, které milujeme a hřejivé domácí atmosféře. K tomu všemu může přispět také společné sledování televizních pohádek. Na které se letos můžete těšit? Tady máte tipy na ty nej.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Co si budeme povídat, bez pohádek to o Vánocích zkrátka nejde. Dívejte se na ně společně s ratolestmi a staňte se zase na pár chvil malými dětmi. Když se všichni sesednete, pustíte si pohádku, při společném sledování posilujete vzájemné citové pouto, jste si zkrátka zase o něco blíž. Nikam nespěchejte a žijte zkrátka tady a teď.

VIDEO: Tajemství českých vánočních pohádek: Co jste o nich nevěděli?

Pohádky totiž mnohdy obsahují důležitá poselství, ukazují, jak důležité je umět překonávat v životě nejrůznější zkoušky a překážky, jaké jsou skutečné hodnoty a že zlo obvykle nezůstane nepotrestáno…Nechte se dojmout, zachumlejte se všichni do huňaté deky, uvařte horké kakao a povídejte si s dětmi o všech těch tajemných příbězích plných emocí. Ptejte se jich na jejich názory a dojmy, možná vás jejich pohled hodně překvapí.

Na které pohádky v televizi se letos nejvíc těšíte? Nabízíme vám tipy na ty nejlepší z české produkce, nechybí lety prověřená a nestárnoucí klasika ani moderní novinky. Podívejte se do galerie.

Princezna se zlatou hvězdou (24.12., 16,20, 25.12., 12,45, TV Seznam)

Klasika, která prostě nezestárne. Pohádka Martina Friče na motivy báchorky Boženy Němcové vypráví příběh krásné princezny Lady s hvězdou na čele, jejíž otec, hodný ale trochu zmatený král, slíbí její ruku zlému králi Kazisvětovi, kterého nezapomenutelným způsobem zahrál Martin Růžek. Nechybí moudrá chůva a samozřejmě čestný a spravedlivý princ Radovan. A kdo by neznal „myší kožíšek“ nebo „řád zlaté vařečky?“

Tři oříšky pro Popelku (24.12., 20,30, 26.12., 15,45, ČT1)

Romantická a velmi poetická klasika v podobě příběhu o chudé, skromné a hodné dívce Popelce, kterou týrá zlá macecha a nevlastní sestra Dora, bez toho prostě české Vánoce nemůžou být. Libuše Šafránková, Pavel Trávníček, Ladislav Menšík a další herecké hvězdy, nádherná zimní krajina, královský ples na zámku Moritzburg a šťastný konec, co víc si od pohádky přát?

Kouzla králů (25.12., 15,55, ČT1)

Krutý a zlý vladař Vladan devastuje svými válkami celou zemi, zatímco jeho soused, dobrotivý král Dobromil, vládne své zemi s láskou. Jeho království údajně chrání kouzlo ukryté ve vzácném rubínovém srdci. A právě po něm začne prahnout královna ohně, která touží vyhrát ve věčném sporu se svou sestrou, královnou vod…Aby přinutila krále vzdát se srdce, začaruje jeho dceru Marianu do ohnivého plamene. Objeví se ale statečný mládenec…

GALERIE: Pohádka na Štědrý den: O čem bude Jak si nevzít princeznu?

Z pekla štěstí (24.12., 12,45, 29.12., 11,35, TV Nova)

Honza pracuje u sedláka, který má hodnou a pracovitou nevlastní dceru Markýtku a vlastní panovačnou a línou Doru. Ta se o Honzu uchází, ale on dává přednost Markýtce. Dora, aby se pomstila, podplatí verbíře a ti vezmou Honzu na vojnu. Markýtku vyžene z domu. Zatímco Honza uteče a spřátelí se s čerty, kteří mu darují kouzelný plášť neviditelnosti, plátýnko prostírající dobroty a brašnu, která ukrývá oddíl husarů, Markýtka odejde do města, ke kmotřičce sloužící v zámecké kuchyni. Stane se svědkem toho, jak zlý král Brambas, ucházející se o ruku princezny Eufrozíny, v hrůze prchne před drakem Bucifalem, který žije v podzemí zámku. Protože ují masa, což je v království zakázáno, je odsouzena k smrti…

Tajemství staré bambitky

V jednom malém království mají panovníka, kterého máloco udrží doma. Jan Čenský jako král Vilém s královnou Olivií v podání Terezy Kostkové jsou stále na cestách a přenechávají vládnutí chamtivým královským rádcům… O tom, jak se z hrnčíře stane loupežník a jak to může dopadnout, když ve stejné době, kdy se královskému páru narodí syn, následník trůnu, přijde na svět jeho dcera Anička? Příběh o tom, co všechno zmůže loupežníkova bambitka, která napravuje zlodějinu královských rádců… 

Dvanáct měsíčků (22.12., 20,10, ČT1)

Pohádka natočená volně na motivy Boženy Němcové, nechybí statečná Maruška, její nevlastní sestra Květa, prolhaná macecha a také mládenec Karel, který se objeví ve vesnici a je lákavým potenciálním nápadníkem pro všechny dívky z okolí. Jen Maruška se ale dostane ke dvanácti měsíčkům, kteří ji pomohou. Příběh o tom, že lhát se nevyplácí a dobro a láska vždy vítězí.

Peklo s princeznou (28.12., 20,05, ČT1)

Co se stane, když si tvrdohlavá princezna Aneta odmítne vzít prince Jeronýma a královskou lest s nepravými čerty prokoukne sám Lucifer? Nemůže samozřejmě chybět tvrdohlavá princezna, která si nechce vzít tak trochu nešikovného prince ze sousední země, kterému ji už v dětství zaslíbili královští rodiče. Král ale na sňatku trvá a vyhrožuje vyhlášením války. Jakou lest princezna vymyslí? Bude ji Jeroným muset zachraňovat a prokázat konečně trochu odvahy? A proč se nevyplácí pohrávat si s pánem pekel?

O princezně Jasněnce a létajícím ševci (24.12., 9,30, ČT1)

Krásný příběh poctivého ševcovského tovaryše Jíry, který se zamiluje do princezny a vyrobí si kvůli ní křídla, aby ji vysvobodil z věže královského hradu, kam ji nechal zavřít její otec. Do jejich štěstí ale zasáhne věštba zlé čarodějnice, která společně se svou dcerou princeznu Jasněnku unese a uvězní, navíc jí podstrčí nápoj zapomnění. Díky Sluneční paní se povede zlá kouzla zlomit a princezna se může provdat za svého ševce Jíru.

Sedmero krkavců (24.12., 17,50, 30.12., 15,10 Prima TV)

Česko-slovenská pohádka od režisérky Alice Nellis přináší tak trošku hororový příběh podle předlohy Boženy Němcové. Odvážná dívka Bohdanka (Martha Issová), se vydává zachránit své bratry, kteří se kdysi kvůli prokletí proměnili v krkavce. A rozhodně to nebude mít cestou snadné.

Nejkrásnější vánoční filmy, které vás rozesmějí i dojmou. Máme 37 super tipů pro celou rodinu!

Jak si nevzít princeznu (24.12., 19,00, ČT1)

Jaká bude letošní štědrovečerní pohádka? Hodně výpravná, pod taktovkou režiséra Petra Janáka. Děj začíná v okamžiku, kdy na zámek přicházejí tři sudičky, aby předpověděly osud novorozenému princi Leopoldovi. Cestou se zastaví u velitele stráží, kterému se také právě narodil syn. Jeho předpověď není příliš slibná, z malého Hynka má být pecivál, který bude myslet hlavně na jídlo. Malému Leopoldovi pak sudičky věští, že si vezme za ženu dceru sousedního krále. Princ a princezna se ale jako děti od prvního okamžiku nesnášejí, jenže rodiče trvají na tom, aby věštba byla vyplněna…

Šíleně smutná princezna (27.12., 20,15, 29.12., 17,00, Prima TV)

Slavná hudební pohádka plná krásných písniček s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem v hlavních rolích nabízí laskavý humor, nádherné kostýmy a půvabný příběh, kdy se dva králové, přátelé, dohodli, že bylo dobré, aby se jejich děti vzaly. Princezna a princ to ale vidí jinak, alespoň zpočátku. Jak to dopadá, když si princezna postaví hlavu a začne trucovat? Začne být zničehonic dokonale smutná…

Nesmrtelná teta (24.12., 14,10, ČT1)

Jedna z oblíbených vánočních televizních stálic, kde exceluje v mnoha obměnách Jiřina Bohdalová v roli tetičky „Závist.“ Pohádka vznikla na motivy klasické pohádky Karla Jaromíra Erbena s názvem Rozum a štěstí. Věčný souboj této dvojice o to, kdo z nich je důležitější, obohatila navíc nevyzpytatelná Závist. Ano, je to ona, nesmrtelná teta, která každým činem dokazuje pravdu svých vlastních slov: „Štěstí pomine, Rozum se ztratí! Jenom já, Závist, jsem věčná"! Jak si s tím poradí zamilovaná dvojice, vesnický chasník Matěj a princezna Pavlínka?

O vánoční hvězdě (23.12., 20,10, ČT1)

Zimní pohádkový příběh vás zavede do kouzelně zasněžených Tater i na několik nádherných zámků. A půjde samozřejmě o lásku. Také ale žárlivost a intriky. Vojta Kotek, jako učitel, se zamiluje do krásné princezny Leonie, ovšem sám si to odmítá přiznat. A tak musí zasáhnout a pomoci někdo shůry, shodou náhod totiž na zem právě spadla hvězda Denička v podání Terezy Ramba, kterou srazila žárlivá Proxima (Aňa Geislerová), aby mohla mít sama pro sebe zářivého Siria.

Lotrando a Zubejda (25.12., 14,15, ČT1)

Svérázný Jiří Strach je neodolatelný v roli loupežnického synka, který kvůli slušnému klášternímu vychování nechce nikoho klamat a okrádat. Společně s dřevorubcem Drncem se vydávají společně do daleké země Solimánie u Sargasového moře, kde musí zachránit princeznu Zubejdu (Barbora Seidlová). Podaří se jim to? Na této muzikálové pohádce se autorsky podílel legendární Zdeněk Svěrák.

Princezna ze mlejna (24.12., 10,15, TV Nova, 25.12., 9,10, ČT1)

V jihočeské vísce, uprostřed rybníků a lesů, žije pohledný mládenec Jindřich, který se jednoho dne vydá do světa, odhodlaný vysvobodit nějakou zakletou princeznu. Na své cestě se dostane do mlýna, kde žije se svým tatínkem krásná Eliška. Mládenec se Elišce líbí, namluví mu proto, že v rybníce je zakletá princezna a on ve mlýně zůstává jako pomocník. To se ale vůbec nelíbí místnímu čertovi a vodníkovi, kteří si na mlynářovu dceru sami myslí…a co teprve knížepán! Nádherně poetická pohádka o boji mezi ženichy.

Jak se budí princezny (25.12., 16,15, TV Nova)

Šípková Růženka v trochu jiném pojetí. Ještě před narozením královské dcery jedou král s královnou do zpustlé tvrze, v níž žije osaměle zlá a zatrpklá královnina sestra. Po narození dcerušky vyřkne kletbu: Růženka se má píchnout do prstu, na věky usnout a celé království s ní Růženka roste do krásy a všechny špičaté předměty jsou z jejího dosahu odstraňovány, sama nesmí ani na krok. Pro jistotu jí rodiče, hned jak dosáhne patnácti let, seženou ženicha. Je jím princ Jiří ze sousední země, který přijede na námluvy i se svým bratrem Jaroslavem. A vše se zamotá…

Anděl páně (25.12., 20,05, ČT1)

Je časné ráno, v předvečer Štědrého dne, a celé nebe se chystá na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Marie se svatou Veronikou pečou cukroví, Tři králové chystají dort a sbor andílků nacvičuje koledy. Jen jeden anděl jakoby tu byl navíc a jakoby se každému jen pletl pod nohy – Petronel. Když urazí Pána Boha, je poslán na pozemský svět, aby napravil jediného hříšníka, jinak na Štědrý den skončí jako padlý anděl v pekle. Co bude dál?

Tři bratři (24.12., 19,35, 27.12., 16,05, TV Nova)

Poznejte klasické české pohádky tak trochu jinak. Tři bratři (Vojtěch Dyk, Tomáš Klus, Zdeněk Piškula) se vydávají do světa na zkušenou, aby si našli nevěsty a rodiče jim mohli předat hospodářství. Sourozenci při svém putování jako kouzlem vstupují do slavných pohádek, ve kterých je čeká mnoho nástrah, nečekaných příhod a možná také láska. Děj filmu, včetně známých a oblíbených písniček, které ve filmu zazní, pochází z pera Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře.

S čerty nejsou žerty (26.12., 20,15, Prima TV)

Chamtivá macecha Dorota připraví nevlastního syna Petra o dědictví po jeho otci. Petr se mezitím seznámí s dcerami místního knížete, když je zachrání při projížďce, při které se jim splašili koně a zaujme ho pyšná a povrchní Angelína. Petr však pro ni nic neznamená. To její sestra Adélka, hodná a skromná, se do něj hned zamiluje. Lakomá macecha se neštítí ničeho, a aby se Petra zbavila, spikne se s místním správcem a pošlou ho do vězení a poté i na vojnu. Petr však uteče a protlouká se světem. Když už neví kudy kam, potká spravedlivého přítele, samotného čerta. A začnou se dít věci!

Čert ví proč (30.12., 20,05 ČT1)

Moc pekla se pomalu začíná vkrádat na zem…V království krále Dobromila si lidé přestávají vážit poctivé práce a vzájemné úcty. V kraji se tak pomalu rozmáhají moci pekelné. Ti, kterým ještě zůstaly v těl zbytky čestnosti, rychle prchají pryč. Bylinkářka Apolena (skvělá Iva Janžurová) má sen, že království zachrání „spasitel“, který přijede na oslu a vezme si královu dceru Aničku za ženu. Kdo by však věřil popletené bylinkářce? Když už je nejhůř, král upíše svou duši peklu a vlády se ujímá zlomyslný a podlý ministr (Jiří Lábus). Jak to všechno asi dopadne? Bude královská svatba?

Honza málem králem (24.12., 12,35, ČT1)

Kdo by neznal pohádky o líném a hloupém Honzovi? V této je ale Honza trochu jiný, chytrý, veselý, hezký a také odvážný. Spokojeně žije v chaloupce se svou maminkou, která však jednoho dne rozhodne, jak to tak bývá, že musí vyrazit do světa na zkušenou. Co když na něj někde čeká princezna a půl království? A tak sleze z pece a vydá se na cestu, během které ho čeká celá řada vtipných i poučných příhod, jako třeba setkání s lakomou selkou, loupežníky nebo kovářem s nemocnou dcerkou. Až potká hezkou venkovskou dívku Mařenku…

Jak mít opravdu šťastné rodinné Vánoce? Někdy je to fuška, ale víme, jak na to!

Další oblíbené pohádky a kdy je v televizi uvidíte?

 • Čertova nevěsta, 19.12., 14,00, ČT1
 • Dařbuján a Pandrhola, 24.12., 8,10, ČT1
 • Tři veteráni, 24.12., 11,00 a 28.12., 8,50, ČT1
 • Láska rohatá, 24.12., 15,50 ČT1
 • Dešťová víla, 25.12., 11,00, ČT1
 • Pyšná princezna, 25.12., 16,55, Prima TV
 • Princezna ze mlejna 2, 26.12., 10,00, ČT1
 • Panna a netvor, 26.12., 16,55, Prima TV
 • Jak si zasloužit princeznu, 26.12., 13,20, ČT1
 • Anděl Páně 2, 26.12., 20,10, ČT1              
 • Princové jsou na draka, 27.12., 8,05, ČT1
 • Princezna a půl království, 27.12., 20,10, ČT1
 • Perinbaba, 28.12., 10,25, ČT1
 • Princ a Večernice, 28.12., 20,15, Prima TV            
 • Co takhle svatba, princi, 31.12., 8,50, ČT1
 • Zlatovláska, 1.1., 8,35, ČT1
 • Ať přiletí čáp, královno, 1.1., 9,50, ČT1
 • Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert, 1.1., 14,20, ČT1
Témata: Děti, Rodina, Galerie, Advent, Vánoce, Pohádky, Vánoce 2021, Následník trůnu, Ježíšek, Kakao, režisér, Anička, válka, Lucifer, TV Nova, kouzla, dědictví, muzikál, Libuše Šafránková, prokletí, Veterán, Jíra, Lest, Oslo, Pán Bůh