Maminka.czPorod

GALERIE: Nejsilnější sourozenecké chvilky. Podívejte se na děti, které byly přímo u porodu

Tereza Víchová 3.  10.  2021
Co je u nás spíš výjimka, je v mnoha zemích běžné. Starší sourozenci se přímo účastní porodů miminek. A na fotkách to emocemi přímo jiskří. Jsou v nich možná lehké obavy o maminku, která má bolesti, překvapení z právě narozeného miminka, touha schoulit se u táty v náručí ve vypjaté chvilce a velká zvědavost.

Dovedete si představit, že vaše starší dítě přímo vítá na svět sourozence? Nebo jste to dokonce jako rodina zažili? Pro někoho je to přirozená věc, že se dítě účastní porodu, jiný si to nedokáže představit. Obecně převládá spíš druhá skupina a miminko vidí jeho bráška nebo sestřička na fotce a druhý den v porodnici. Voňavé, vykoupané, zavinuté v peřince. 

Klepněte pro větší obrázek

Co si o dětech přítomných u porodu myslíte? Je to zážitek, který stmelí celou rodinu, nebo jde o výstřelek lidí, kteří už "nevědí coby"? Podíváme-li se do historie, odehrávaly se porody za zavřenými dveřmi, a dokonce i bez tatínků, kteří čekali venku. Tatínkové jsou ale běžnou součástí dnešních porodů. Podle Průvodce porodnicemi Spolku Aperio může v naprosté většině z nich partner nebo jiný doprovod být u celého porodu. V 59 z 89 českých porodnic, které do Průvodce přispěly, tu může být i více lidí.

VIDEO: Otec u porodu může být i katastrofa, říká psycholog

Ať je váš názor jakýkoliv, děti se u porodů objevují čím dál častěji. Upozornil na to server BBC News. Porodní asistentky se třeba ve Velké Británii setkávají stále častěji s požadavkem rodičů, aby u porodu jejich dítěte byli i starší sourozenci. Vliv má ale určitě i fakt, že se třeba právě ve Velké Británii mnoho dětí narodí doma.

Témata: Porod, Galerie, Sourozenci, Miminko, Chci si rodit po svém, Porod doma, Velká Británie, Starý sourozenec, Děti, Chvilka, Emoce, Fotka, BBC News, Bolest
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
Zamlklé těhotenství mě zaskočilo, čekala jsem na samovolný potrat, říká zpěvačka Klára Vytisková. Čím jí tento moment otevřel oči?
Láchová Michaela
Rozhovor
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
To s námi bude už napořád?! Ne, tyhle děti ze svého sourozence vážně radost nemají!
redakce
Sourozenci
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu