[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Slovanský dům bude od pátku 27. listopadu celý víkend hostit unikátní výstavu panenek, loutek a medvídků. Bohužel tyto krásky nejsou určeny ke hraní, jde o výstavní kousky, které však vynikají svou krásou.
Akce je jedinečná tím, že návštěvníci si mohou panenky nejen prohlédnout a zakoupit, ale zároveň se osobně mohou setkat s jejich tvůrci, kteří budou po celé tři dny na výstavě přítomni.
Ani tento rok nebudou chybět absolutní špičky v oboru, na jejichž díla sběratelé čekají někdy celé měsíce. Mezi zvučnými jmény je například Marlaine Verhelst, umělecká ředitelka National Institute of American Doll Artists, Andrej Drozdov, jehož technika sváření a malby je světovým unikátem, nebo ukrajinská umělkyně Annadan, jejíž díla se nacházejí v těch nejluxusnějších rezidencích světa. Svou účast potvrdilo přes 100 umělců z 20 zemí. Výstavy se zúčastní také řada asociací a uměleckých svazů jako například Svaz estonských umělců a Seskupení umělců Gruzie.
Akci si nechtějí nechat ujít ani některé známé osobnosti. Jedním z velkých fanoušků uměleckých panenek, kteří se každý rok těší na ty nejkrásnější panenky světa, je také herec a tanečník Vlastimil Harapes.
V průběhu celé výstavy budete mít možnost po předchozí registraci si vyrobit třeba vánoční rybu na kolech nebo vymodelovat obličejík ve tvaru srdce? Pomohou vám s tím skuteční mistři svého řemesla - například přední dáma panenkového umění Marlaine Verhelst, Ankie Daanen a Alison Holt. Všechny tyto jednodenní kurzy jsou určeny pro začátečníky i profesionály, kteří mají možnost se seznámit s novými technikami a materiály.
Zatímco v západní Evropě a Spojených státech mají umělecké panenky bohatou a nepřetržitou historii, v Čechách jejich tvorba skončila s rokem 1948 jako buržoazní přežitek. „Teprve v posledních letech se umělecké panenky znovu dostávají do povědomí Čechů,“ říká jedna z organizátorek výstavy Bohdana Klátilová. „Přesto je u nás i nadále panenkových umělců jako šafránu,“ dodává. Největší tradici má toto umění v Rusku a ve Spojených státech, kde byla také před lety založena asociace panenkových umělců NIADA. Z těchto dvou panenkových velmocí také často pocházejí největší mistři svého řemesla.
Panenky jsou spíše oblečené sochy. „Jde o umělecká díla určená především pro dekoraci a sběratelství. Jejich sběratelé a obdivovatelé dokonce věří, že tyto panenky mají duši,“ říká Bohdana Klátilová z občanského sdružení Art.cz. To, že se jejich ceny mnohdy vyšplhají do neuvěřitelných výšin, potvrzuje i fakt, že mnozí sběratelé raději zůstávají v anonymitě.
Ve světě mezi velké sběratele uměleckých panenek již léta patří například hollywoodská herečka Demi Moore. Ta dokonce panenkám vyhradila jejich vlastní dům. Umělecká sbírka Demi Moore čítá na 3000 exponátů a herečka si ji nechala pojistit na dva miliony dolarů. Z hvězdných jmen se ke sběratelům hlásí také Courntey Love, Britney Spears, John Wayne, Richard Simmons, Anita Pointer či Annette Funicello.
Více informací o výstavě naleznete na stránkách výstavy: www.dollprague.com
Foto: dollprague.com