Maminka.czJen pro maminku

GALERIE: Panenky ze všech koutů světa jsou k vidění v Praze

Iva Endrychová 25.  11.  2015
Tento víkend máte jedinečnou příležitost zajít se podívat do Slovanského domu na unikátní mezinárodní prodejní výstavu uměleckých panenek, loutek a medvídků Teddy Doll Prague 2015. Tato výstava se koná jednou za dva roky.

Slovanský dům bude od pátku 27. listopadu celý víkend hostit unikátní výstavu panenek, loutek a medvídků. Bohužel tyto krásky nejsou určeny ke hraní, jde o výstavní kousky, které však vynikají svou krásou. 

Akce je jedinečná tím, že návštěvníci si mohou panenky nejen prohlédnout a zakoupit, ale zároveň se osobně mohou setkat s jejich tvůrci, kteří budou po celé tři dny na výstavě přítomni.

Ani tento rok nebudou chybět absolutní špičky v oboru, na jejichž díla sběratelé čekají někdy celé měsíce. Mezi zvučnými jmény je například Marlaine Verhelst, umělecká ředitelka National Institute of American Doll Artists, Andrej Drozdov, jehož technika sváření a malby je světovým unikátem, nebo ukrajinská umělkyně Annadan, jejíž díla se nacházejí v těch nejluxusnějších rezidencích světa. Svou účast potvrdilo přes 100 umělců z 20 zemí. Výstavy se zúčastní také řada asociací a uměleckých svazů jako například Svaz estonských umělců a Seskupení umělců Gruzie.

Akci si nechtějí nechat ujít ani některé známé osobnosti. Jedním z velkých fanoušků uměleckých panenek, kteří se každý rok těší na ty nejkrásnější panenky světa, je také herec a tanečník Vlastimil Harapes.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Workshopy pro návštěvníky

V průběhu celé výstavy budete mít možnost po předchozí registraci si vyrobit třeba vánoční rybu na kolech nebo vymodelovat obličejík ve tvaru srdce? Pomohou vám s tím skuteční mistři svého řemesla - například přední dáma panenkového umění Marlaine Verhelst, Ankie Daanen a Alison Holt. Všechny tyto jednodenní kurzy jsou určeny pro začátečníky i profesionály, kteří mají možnost se seznámit s novými technikami a materiály.

Panenky sbírají i hollywoodské hvězdy

Zatímco v západní Evropě a Spojených státech mají umělecké panenky bohatou a nepřetržitou historii, v Čechách jejich tvorba skončila s rokem 1948 jako buržoazní přežitek. „Teprve v posledních letech se umělecké panenky znovu dostávají do povědomí Čechů,“ říká jedna z organizátorek výstavy Bohdana Klátilová. „Přesto je u nás i nadále panenkových umělců jako šafránu,“ dodává. Největší tradici má toto umění v Rusku a ve Spojených státech, kde byla také před lety založena asociace panenkových umělců NIADA. Z těchto dvou panenkových velmocí také často pocházejí největší mistři svého řemesla.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Panenky jsou spíše oblečené sochy. „Jde o umělecká díla určená především pro dekoraci a sběratelství. Jejich sběratelé a obdivovatelé dokonce věří, že tyto panenky mají duši,“ říká Bohdana Klátilová z občanského sdružení Art.cz. To, že se jejich ceny mnohdy vyšplhají do neuvěřitelných výšin, potvrzuje i fakt, že mnozí sběratelé raději zůstávají v anonymitě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ve světě mezi velké sběratele uměleckých panenek již léta patří například hollywoodská herečka Demi Moore. Ta dokonce panenkám vyhradila jejich vlastní dům. Umělecká sbírka Demi Moore čítá na 3000 exponátů a herečka si ji nechala pojistit na dva miliony dolarů. Z hvězdných jmen se ke sběratelům hlásí také Courntey Love, Britney Spears, John Wayne, Richard Simmons, Anita Pointer či Annette Funicello. 

Klepněte pro větší obrázek

Více informací o výstavě naleznete na stránkách výstavy: www.dollprague.com

Foto: dollprague.com

 
Témata: Kam s dětmi, Galerie, Krása a styl, Jen pro maminku, Demi Moore, Panenky, Britney Spears, Vídeň, Svět, Paulin, Zahar, Sběratel, Gruzie, Celý víkend, Dolar, Skřítek, Polymer, Vidění, Annette, Kráska, Britney, Velká Británie, Salvador, Tanečník, Kanada
Mohlo by vás zajímat
Vychází březnová Mateřídouška. Maxi plakát s angličtinou jako dárek
redakce sim
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Jaké to je pořídit si dítě ve 20 a ve 40? Rozdíly, které mě překvapily
Wallerová Radka
Rodičovství
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
redakce
Chování a vztahy
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod