Maminka.czJen pro maminku

GALERIE: Panenky ze všech koutů světa jsou k vidění v Praze

25. 11. 2015
Tento víkend máte jedinečnou příležitost zajít se podívat do Slovanského domu na unikátní mezinárodní prodejní výstavu uměleckých panenek, loutek a medvídků Teddy Doll Prague 2015. Tato výstava se koná jednou za dva roky.

Slovanský dům bude od pátku 27. listopadu celý víkend hostit unikátní výstavu panenek, loutek a medvídků. Bohužel tyto krásky nejsou určeny ke hraní, jde o výstavní kousky, které však vynikají svou krásou. 

Akce je jedinečná tím, že návštěvníci si mohou panenky nejen prohlédnout a zakoupit, ale zároveň se osobně mohou setkat s jejich tvůrci, kteří budou po celé tři dny na výstavě přítomni.

Ani tento rok nebudou chybět absolutní špičky v oboru, na jejichž díla sběratelé čekají někdy celé měsíce. Mezi zvučnými jmény je například Marlaine Verhelst, umělecká ředitelka National Institute of American Doll Artists, Andrej Drozdov, jehož technika sváření a malby je světovým unikátem, nebo ukrajinská umělkyně Annadan, jejíž díla se nacházejí v těch nejluxusnějších rezidencích světa. Svou účast potvrdilo přes 100 umělců z 20 zemí. Výstavy se zúčastní také řada asociací a uměleckých svazů jako například Svaz estonských umělců a Seskupení umělců Gruzie.

Akci si nechtějí nechat ujít ani některé známé osobnosti. Jedním z velkých fanoušků uměleckých panenek, kteří se každý rok těší na ty nejkrásnější panenky světa, je také herec a tanečník Vlastimil Harapes.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Workshopy pro návštěvníky

V průběhu celé výstavy budete mít možnost po předchozí registraci si vyrobit třeba vánoční rybu na kolech nebo vymodelovat obličejík ve tvaru srdce? Pomohou vám s tím skuteční mistři svého řemesla - například přední dáma panenkového umění Marlaine Verhelst, Ankie Daanen a Alison Holt. Všechny tyto jednodenní kurzy jsou určeny pro začátečníky i profesionály, kteří mají možnost se seznámit s novými technikami a materiály.

Panenky sbírají i hollywoodské hvězdy

Zatímco v západní Evropě a Spojených státech mají umělecké panenky bohatou a nepřetržitou historii, v Čechách jejich tvorba skončila s rokem 1948 jako buržoazní přežitek. „Teprve v posledních letech se umělecké panenky znovu dostávají do povědomí Čechů,“ říká jedna z organizátorek výstavy Bohdana Klátilová. „Přesto je u nás i nadále panenkových umělců jako šafránu,“ dodává. Největší tradici má toto umění v Rusku a ve Spojených státech, kde byla také před lety založena asociace panenkových umělců NIADA. Z těchto dvou panenkových velmocí také často pocházejí největší mistři svého řemesla.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Panenky jsou spíše oblečené sochy. „Jde o umělecká díla určená především pro dekoraci a sběratelství. Jejich sběratelé a obdivovatelé dokonce věří, že tyto panenky mají duši,“ říká Bohdana Klátilová z občanského sdružení Art.cz. To, že se jejich ceny mnohdy vyšplhají do neuvěřitelných výšin, potvrzuje i fakt, že mnozí sběratelé raději zůstávají v anonymitě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ve světě mezi velké sběratele uměleckých panenek již léta patří například hollywoodská herečka Demi Moore. Ta dokonce panenkám vyhradila jejich vlastní dům. Umělecká sbírka Demi Moore čítá na 3000 exponátů a herečka si ji nechala pojistit na dva miliony dolarů. Z hvězdných jmen se ke sběratelům hlásí také Courntey Love, Britney Spears, John Wayne, Richard Simmons, Anita Pointer či Annette Funicello. 

Klepněte pro větší obrázek

Více informací o výstavě naleznete na stránkách výstavy: www.dollprague.com

Foto: dollprague.com

 
Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Kam s dětmi, Krása a styl, Jen pro maminku, Galerie, Sběratel, Holandsko, Portugalsko, Svět, Občanské sdružení, Sbírka, Velká Británie, Celý víkend, Tanečník, Vídeň, Annette, Dolar, Kráska, Demi Moore, Zahar, Skřítek, Modelovací hmota, Kanada

Mohlo by vás zajímat
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Kdyby chlapi chodili k porodům, nebyly by války, říká zpěvák Roman Tomeš
Co by měli všichni milující rodiče naučit své děti? Nejen mýt ruce a čistit zuby!
Z těhotenství jsem nadšená nebyla. Promiň, synu, říká Aneta Krejčíková
Teď, nebo nikdy! Na poslední pokus o miminko si půjčili. A mají trojčata
V touze po dokonalosti jsme víc dirigentem než maminkou, píše Marie Doležalová
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Lékařka mi řekla, že dcera je autistka. Ona ale špatně slyšela!
S bývalým mužem mě usmířila jeho nová žena. Díky ní začal fungovat i jako táta

Horoskopy

Lev Milí Lvi, toto srpnové pondělí je pro vás klidné. Pomalu přechází potíže v pracovním prostředí a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bernard, Anabela, Dino

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu