Maminka.czGalerie

Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí

Vanda Stöckbauerová 13.  1.  2023
Fotografování porodu je intimní způsob, jak zdokumentovat jeden z nejsilnějších zážitků v životě ženy. Každoroční soutěž, kterou pořádá Mezinárodní asociace profesionálních fotografů porodů (IAPBP), oslavuje přirozenost porodu a dovednosti fotografů z celého světa, kteří svým uměním vyprávějí příběhy zrození.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Porodní fotografové, respektive fotografky, protože většinou jde o ženy, mají tradici především v USA, ale působí i v Austrálii, Německu, Nizozemsku, Brazílii a dalších zemích. Celkem má International Association of Professional Birth Photographers  (www.birthphotographers.com) více než 1100 členů z dvaapadesáti zemí.

VIDEO: Byli jsme svědky císařského řezu v porodnici Krnov

Jedinečná soutěž

Každoroční soutěž oceňuje fotografy z celého světa a jejich nejlepší práce. Snímky jsou hodnoceny na mezinárodní platformě podle různých kritérií. Soutěží se ve čtyřech hlavních kategoriích – snímky zaměřené na detaily porodu (můžete si je prohlédnout v galerii u tohoto článku), nejlepší fotky pořízené před porodem, přímo během porodu a nejlepší poporodní snímky.  

 „Jsme nesmírně hrdí na účastníky letošního ročníku soutěže, protože navzdory všemu, co jsme v naší komunitě v posledních letech prožili, dokazuje tato soutěž odolnost porodních fotografů, kteří dokážou překonat nepředvídatelné výzvy. Jsme také nadšeni, že můžeme představit novou, působivou a silnou podkategorii s názvem TĚŽKOSTI A ZTRÁTY. Přejeme si uctít jednu ze čtyř rodiček, která zažije potrat a/nebo ztrátu. Zařazení snímků těchto smutných událostí do naší oslavy porodní fotografie je jedním ze způsobů, jak to můžeme udělat. Jsme hrdí na to, že vám můžeme představit dechberoucí soubor prací, které sdílejí nejsilnější životní okamžiky z roku 2021,“ informovali pořadatelé soutěže.

Fotografování porodu je vysoce specializovaný obor a volba ženy nechat si zdokumentovat porod je velmi citlivé a osobní rozhodnutí. Focení zahrnuje celý proces porodu, prostředí, rodiče i přítomné osoby. Výsledné fotografie oslavují rodinu, zahrnují slzy radosti a jedinečné momenty z příchodu nového života. Fotografové využívají své umění k vyprávění příběhu zrození. Přesvědčte se!

Výběr vítězných snímků

Klepněte pro větší obrázek

Fotografka: Bárbara Aviz - Bárbara Aviz Fotografia, Brazílie

Název: „A Touch Of Love“ (Dotek lásky)

Vítězná fotografie – 1. místo ze všech kategorií (nejlepší ze všech)

Klepněte pro větší obrázek

Fotografka: Dania Lauren – Lauren + Douglas, Austrálie

Název:  „The Tiniest Feet“ (Nejmenší nožičky)

Nejlepší snímek v kategorii porodní detaily

Klepněte pro větší obrázek

Fotografka: Laura Brink  Rewild Her, Austrálie

Název: „Blood of My Blood“ (Krev mé krve)

Vítěz kategorie – porodní detaily (podkategorie umělecká fotografie)

Klepněte pro větší obrázek

Fotografka: Brittney Hogue z Brittney Hogue | Birth, Baby, Family, USA

Název: „Nuchal“ (pupeční šňůra kolem krku)

Vítěz kategorie – porodní detaily (podkategorie dokumentární fotografie)

Klepněte pro větší obrázek

Fotografka: Lindsey Bartell –  Lindsey Eden Photography & Doula, USA

Název: „She Roars“ (Ona řve)

Nejlepší snímek – porodní detaily (podkategorie černobílá fotografie)

Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Témata: Porod, Galerie, Mateřství, Krása, Fotografie, USA, umění, Krnov, fotograf, Austrálie, Fotografka, Holandsko, Baby, Family, IAPBP, Detail, Dania, Soutěž, Douglas, Lindsey, Brazílie, Eden, Nejlepší snímek, Německo