Maminka.czPorod

GALERIE sýrovitých novorozenců. Ne, nejsou špinaví! Pokrývá je tajemný mázek. Proč ho nesmývat?

Lenka Brožová 7.  3.  2023
Dříve – a není to zas tak dávno – měly zdravotní sestry za úkol dítě po porodu takzvaně „odmázkovat“. Dnes se naštěstí pohled na tuhle bělavou substanci podobnou sýru, která pokrývá tělíčko novorozence, mění. Věděli jste, že miminko se po porodu nemusí koupat? A dokonce ani na oddělení šestinedělí ne...

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Miminko, které vám vypulírované přinesou pevně stažené v zavinovačce, je opravdu přežitek. Dnes už se ví, že koupání dítěte po porodu není vůbec nutné, ba co víc – není ani žádoucí! Novorozené děti totiž nejsou špinavé, ve skutečnosti je bělavá krémovitá substance chrání. Stačí je jen lehce osušit plenkou a nechat mázek, aby se vstřebal. Přebytek uschne a sám odpadá. Proč? Protože mázek je doslova kouzelný! Jeho působením se předchází vysušení, možným ekzémům a dalším problémům s kůží.

Mázek má i jiné benefity. Než si o nich přečtete, podívejte se do naší GALERIE na úžasné fotografie novorozenců pokrytých vernix caseosa neboli mázkem. A jestli se vám zdají miminka na fotografiích špinavá, v rozhovoru s dulou vám vysvětlíme, že je to ve skutečnosti úplně jinak! 

VIDEO: Novorozená holčička po porodu líbá svou matku

Přistupujte k mázku jako k hydratačnímu krému a vetřete ho do kůže miminka

Věděla jste, že první koupání vašeho čerstvě narozeného miminka můžete v porodnici odmítnout? Dokonce i na oddělení šestinedělí to není povinné. Vy máte za své dítě zodpovědnost a vy rozhodujete, kdy ho poprvé umýt. Klidně až doma, pokud tak uznáte za vhodné. 

DOMINIKA KŮŽELOVÁ, dula a zakladatelka Akademie přirozeného mateřství, vám vysvětlí, proč je to žádoucí a že mázek, který pokrývá tělo novorozence, matka Příroda nenadesignovala jen tak.

Klepněte pro větší obrázek
Dula a zakladatelka Akademie přirozeného mateřství Dominika Kůželová, www.naporoduzalezi.cz
 

Proč je mázek tak důležitý?

Mázek je jedinečným souborem bakterií a mikroorganismů a je vytvořen přímo novorozeňátku na míru. Je to jeho ochranný unikátní „pleťový krém“, který se vytvoří na kůži miminka v bříšku. Jelikož je kluzký, pomáhá při porodu a chrání miminko.

Jak konkrétně ho chrání?

Má hned několik důležitých funkcí. Pokud je miminko ještě v bříšku, tvoří filtr přijímání bakterií z plodové vody. Při porodu pak funguje jako mazivo a ochraňuje dítě při případných poraněních při průchodu porodními cestami. Po porodu má funkci antibakteriální a novorozeňátko si i díky němu buduje zdravé fungování imunitního systému skrze kůži – což je ten největší orgán našeho těla.

Měl, nebo neměl by se mázek smývat?

Nedoporučuji mázek z kůže otírat nebo omývat. K mázku můžete přistoupit jako k hydratačnímu krému, který necháte vstřebat do pokožky novorozeněte. Jen ho vmažte do kůže, opravdu jako byste mazala tělíčko krémem. Samozřejmě jestli ho má miminko v očích, tak jemně setřete mázek bavlněnou gázou se sterilní vodou.

 V porodnici mi řekli, že mám své dítě vykoupat… Takže to byla chyba?

Nelze říct, kdy se má novorozeně poprvé koupat. Doporučení je nekoupat minimálně 21 hodin po porodu. Je to tedy na rozhodnutí jeho rodičů. Ale je vědecky dokázáno, že přirozené mikroorganismy na kůži nás ochraňují – a proč neudělat pro své dítě to nejlepší hned na začátku?

A to konkrétně znamená?

Přistupte k mázku jako k pokladu, který je tu pro vaše miminko a už se nebude opakovat. Důvěřujte moudrosti těla, že „ochranný krém“ přináší to nejlepší, co novorozeňátko potřebuje. Není to nic, čeho bychom ho měli zbavit. Efekty našeho jednání při zrození mají trvání na celý život. Proto zvažujte dopředu svá rozhodnutí a činy. Moje doporučení je s důvěrou v moudrost přírody nechat vstřebat přirozené mikroorganismy, tedy mázek, do kůže miminka.


A teď, po přečtení rozhovoru, si naši GALERII sýrovitých novorozenců prohlédněte ještě jednou. Se získanými informacemi je ten dojem úplně jiný, že? Doslova kouzelný...

Což se ukazuje zejména u působivých fotografií ze soutěže, kterou pořádá International Association of Professional Birth Photographers (www.birthphotographers.com). Tato soutěž každoročně oceňuje fotografy z celého světa a jejich nejlepší práce. Soutěží se ve čtyřech hlavních kategoriích – snímky zaměřené na detaily porodu, nejlepší fotky pořízené před porodem, přímo během porodu a nejlepší poporodní snímky. A na řadě z nich uvidíte právě děti pokryté mázkem, který je chrání uvnitř dělohy, při průchodu porodními cestami i potom v prvních hodinách či dnech pobytu v našem světě.

Témata: Zdraví, Porod, Galerie, Po porodu, Miminko, Novorozenec, Šestinedělí, Tipy a rady porod, Porodní asistentka, kůže, krém, mázek, Zdravotní sestra, Gal, VMA, Sýr, Taj, Zdraví na Heureka.cz