Maminka.czKojení

GALERIE: Tyhle mámy se za kojení starších dětí nestydí. Co na to říká psycholožka?

Tereza Víchová 2.  8.  2021
Až vášnivé diskuze vyvolává kojení na veřejnosti – a pokud matka kojí před lidmi starší dítě a ne miminko, je to teprve diskutabilní téma. Přinášíme fotografie maminek, které větší děti kojí hrdě a ne doma v přítmí. A taky názor psycholožky.

Začal Světový týden kojení. Že je jednoznačně nejlepším možným způsobem výživy malého dítěte, o tom se spory už roky nevedou. Zda se ale u kojení decentně zakrývat, nebo se jím naopak pyšnit, tady se asi dva tábory neshodnou. Psycholožka Lucie Šmahelová Černá (psychologie-biofeedback.cz) má jasno: Z psychologického hlediska je dlouhodobé kojení skvělá varianta. 

"Sama mám čtyři děti a jednu dceru jsem kojila do jejích 4,5 let," říká Lucie Šmahelová Černá. "Jednoznačně jsem na straně příznivců dlouhodobého kojení."

VIDEO: Sex v těhotenství a po porodu

Lilia Khousnoutdinová: Ve sněmovně se mělo řešit hrazení návštěv porodní asistentky. Místo toho se urážely domácí porody. Je to tristní

Vždy jde ale podle ní o rozhodnutí matky a ta musí být také spokojená – pokud tedy kojí větší dítě, tak by to mělo být proto, že ona sama chce a cítí se dobře.

"Děti mají díky kojení pocit zázemí, je to určitá forma mazlení a budování vzájemného vztahu. Vůbec bych neřešila, jestli se to 'hodí', nebo ne," říká rozhodně Lucie Šmahelová Černá a vzpomíná, jak byla se svou kamarádkou průkopnicí právě v tomto ohledu a nestyděla se kojit třeba v restauraci.

"Naše společnost už je připravena na ledacos. Běžně se mluví třeba o transgender problematice. Nejde o to, abychom to všichni okolo začali tolerovat, ale i podporovat. Chtěla bych maminky, které dlouho kojí, podpořit. Čím méně se to bude řešit jako téma, tím spíše budou takové maminky přibývat a další generace už se nad tím nebude muset ani zamýšlet. Ale stejně tak bych i ráda podpořila maminky, které naopak kojit nemohou nebo se rozhodnou nekojit z jakéhokoli důvodu - mají na to rozhodně právo"" uzavírá Lucie Šmahelová Černá.

Témata: Batole, Galerie, Mateřství, Kojení, Výživa a stravování, Velké dítě, Děti, Lucie Šmahelová Černá, Matka, Máma, Psycholožka, Maminka, Černá
Mohlo by vás zajímat
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
kog
Porod
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
redakce
Chování a vztahy