Maminka.czKojení

GALERIE: Tyhle mámy se za kojení starších dětí nestydí. Co na to říká psycholožka?

Tereza Víchová 2.  8.  2021
Až vášnivé diskuze vyvolává kojení na veřejnosti – a pokud matka kojí před lidmi starší dítě a ne miminko, je to teprve diskutabilní téma. Přinášíme fotografie maminek, které větší děti kojí hrdě a ne doma v přítmí. A taky názor psycholožky.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Začal Světový týden kojení. Že je jednoznačně nejlepším možným způsobem výživy malého dítěte, o tom se spory už roky nevedou. Zda se ale u kojení decentně zakrývat, nebo se jím naopak pyšnit, tady se asi dva tábory neshodnou. Psycholožka Lucie Šmahelová Černá (psychologie-biofeedback.cz) má jasno: Z psychologického hlediska je dlouhodobé kojení skvělá varianta. 

"Sama mám čtyři děti a jednu dceru jsem kojila do jejích 4,5 let," říká Lucie Šmahelová Černá. "Jednoznačně jsem na straně příznivců dlouhodobého kojení."

VIDEO: Sex v těhotenství a po porodu

Lilia Khousnoutdinová: Ve sněmovně se mělo řešit hrazení návštěv porodní asistentky. Místo toho se urážely domácí porody. Je to tristní

Vždy jde ale podle ní o rozhodnutí matky a ta musí být také spokojená – pokud tedy kojí větší dítě, tak by to mělo být proto, že ona sama chce a cítí se dobře.

"Děti mají díky kojení pocit zázemí, je to určitá forma mazlení a budování vzájemného vztahu. Vůbec bych neřešila, jestli se to 'hodí', nebo ne," říká rozhodně Lucie Šmahelová Černá a vzpomíná, jak byla se svou kamarádkou průkopnicí právě v tomto ohledu a nestyděla se kojit třeba v restauraci.

"Naše společnost už je připravena na ledacos. Běžně se mluví třeba o transgender problematice. Nejde o to, abychom to všichni okolo začali tolerovat, ale i podporovat. Chtěla bych maminky, které dlouho kojí, podpořit. Čím méně se to bude řešit jako téma, tím spíše budou takové maminky přibývat a další generace už se nad tím nebude muset ani zamýšlet. Ale stejně tak bych i ráda podpořila maminky, které naopak kojit nemohou nebo se rozhodnou nekojit z jakéhokoli důvodu - mají na to rozhodně právo"" uzavírá Lucie Šmahelová Černá.

Témata: Galerie, Mateřství, Batole, Výživa a stravování, Kojení, Maminka, Matka, Máma, Černá, Děti, Psycholožka, Nést, Velké dítě, Lucie Šmahelová Černá
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Jaké to je pořídit si dítě ve 20 a ve 40? Rozdíly, které mě překvapily
Wallerová Radka
Rodičovství
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod