Maminka.czGalerie

GALERIE: Tyto retro skvosty si ze školky pamatujeme všichni. Jakých bylo 5 největších šíleností?

Simona Formánková 15.  2.  2022
Co se vám vybaví, když se řekne mateřská škola? Jsou to vytahané punčocháče, striktní dojídání jídla nebo povinný odpolední spánek? Pak jste s největší pravděpodobností navštěvovali školku v "devadesátkách" nebo ještě dříve. Podívejte se do galerie na ikonické skvosty, které vám toto období znovu připomenou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Na předškolní vzdělávání v dobách minulých vzpomínají tehdejší děti mnohdy velmi obdobně. V mateřských školách si hrály s totožnými hračkami, nosily shodné oblečení a usínaly u stejných pohádek. Ovšem ruku na srdce – nemá každý z nás i nějaké strašáky, které se nám při vzpomínkách na toto "bezstarostné období" vybaví? Na následující výčet jsme si vzpomněli v redakci. Přidali byste do něj i něco svého?

VIDEO: Kdy daly do školky své děti slavné maminky?

Krepsilonové punčocháče – nosili jsme je všichni bez ohledu na pohlaví. Bohužel materiál nebyl ani lichotivý, ani příjemný na nošení a zanedlouho se vytahal. Takže jsme po pár dnech tahali punčocháče až ke krku, abychom je při rychlejší chůzi zase pomalu ztráceli za sebou. 

Dětské zástěrky – holčičky měly jednu velkou výhodu: přes nevzhledné punčocháče oblékaly líbivé zástěrky. Zástěrky však mívaly nejen děti, ale i paní učitelky. Vše bylo většinou šité doma, přesto kvůli malému výběru látek se vzor často shodoval. 

Chození na procházku s "kroužky" – jedině s kamarádem po boku a při sevření dřevěného kroužku v ruce. Ano, všichni jsme se museli držet v úhledném hloučku a následovat paní učitelky. Ty se snažily, aby se děti nadýchaly čerstvého vzduchu, ale také unavily před odpoledním spánkem. 

Spaní "po o" – spaní bývá při zmínce o mateřské škole velmi vzpomínané. Ležení na tvrdých rozkládacích lehátkách si pamatuje snad každý. Předhánění se, kdo usne dříve, není pro rozjívené děti zrovna atraktivní disciplína. A paní učitelky byly v tomto ohledu velmi přísné. Mnohdy museli malí rošťáci se zavřenýma očima i pouze ležet.

Striktní dojídání jídla – za babičku, za dědečka, za maminku... Jídlo se muselo dojíst! A to bylo utrpení. Nasoukat do sebe polévku a ještě druhý chod do posledního sousta bylo pro spoustu dětí téměř nemyslitelné. Ale paní učitelky byly neoblomné a my museli sedět nad talířem, dokud na něm nezůstal jediný drobeček. 

I to jsou vzpomínky na běžný režim v tehdejších školkách. Oproti dnešní volné výchově a důrazu kladenému na přání dítěte možná trochu přísný. Přesto věříme, že při pohledu na fotografie v naší galerii se vám vybaví krásná a bezstarostná léta, která stojí za připomenutí. 

Témata: Galerie, Retro, jídlo, Spánek, Dětství, Mateřská škola, Retro hračky, materiál, Socialismus, Igráček, Retro ČS, Punčocháče, Šílenost, Skvost, Jaký, Učitelka, Paní učitelky, Igráčci na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici