Maminka.czGenetika

Genetika je vodítko, jak rozvíjet své děti. Máme inteligenci, smysl pro pořádek, lenost nebo nadání na sporty či jazyky v genech?

Barbora Vajsejtlová 25.  6.  2023
Tušila jste, že vrcholoví sportovci potřebují takzvané horolezecké geny? Že anorektičky mají podobné geny jako alkoholici? Nebo že vaše dítě bordelář za to vlastně nemůže? Můžete drilem vychovat ze svého dítěte mistra světa nebo hudebního virtuosa, pokud to nemá v genech? Existují „buňky“ na nepořádnost nebo na učení cizích jazyků? A co o vašich dětech mohou odhalit genetické testy? O tom všem jsme si povídali s genetičkou Lucií Benešovou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dovolím si začít legendární, byť poněkud otřepanou otázkou: Už známe odpověď na to, kolik je toho v genech a co se dá změnit výchovou?

Neexistuje jednoznačná informace, která by řekla, že geny nebo výchova ovlivňují člověka na konkrétní počet procent. Myslím, že na to nebudeme moci odpovědět nikdy. Nicméně protože se v tomto oboru pohybuji už delší dobu a děláme přímo toto testování, vždycky říkám, že podle mého názoru je to v podstatě padesát na padesát. Geny mají v našem životě velkou roli, což se dá samozřejmě vědecky dokázat. Klasickým příkladem jsou jednovaječná dvojčata, která mají naprosto shodnou DNA.

Vliv genetiky je vidět zejména na dvojčatech, která byla vychovávána v jiných rodinách, například byla dána k adopci. Známé jsou případy, kdy se tito sourozenci potkají po mnoha letech a ukáže se například, že jsou oba lékaři, věnují se naprosto stejnému koníčku a tak dále, ačkoli byli vychováváni ve zcela rozdílném prostředí. To je krásný důkaz toho, jakou roli hrají geny v našem životě.

VIDEO: Podcast Maminka: Žárlivé děti

Zabýváte se „rekreační genetikou“. Co si pod tím laik má představit?

Jde o termín, kterým pojmenováváme tu oblast genetiky, která neslouží ani pro zjišťování zdravotních předpokladů, ani není forenzní, tedy zahrnující například určování otcovství nebo identifikaci osob při kriminálních případech. Existuje ještě další poměrně velká oblast, která nám pomáhá zjišťovat o sobě něco zajímavého. Nemusí to být nijak zvlášť závažné, ale tyto informace nám mohou v běžném životě pomoci.

Velmi mě také zaujal takzvaný Genoskop Junior, který nabízíte. Co to přesně je a v čem může dětem, potažmo rodičům pomoci?

Genoskop Junior je test, který se zaměřuje na některé vrozené předpoklady, talenty a vlohy. To, jak celé naše tělo funguje a jak vypadáme, máme zapsáno v genech, respektive DNA, která se nachází v každé buňce a existuje v ní návod na všechno, co tvoří člověka. Najdete tam nejen to, jak člověk vypadá, ale třeba i způsob, jak spotřebovává tuk, jak jeho tělo hospodaří s glukózou a tak dále. To máme všichni velmi podobné, ale pak si příroda dovolila udělat i malinké změny, které mohou způsobit, že má člověk v některých oblastech určité vlohy. Právě v testu Genoskop se na některé drobné změny zaměřujeme a pak je dáváme do souvislostí.

Genoskop je rozdělen na dvě části. Jednak Genoskop Junior, který je zaměřen na malé děti a při němž se snažíme odhalovat jejich vlohy a někdy až talenty. Druhým je potom Genoskop Linie, který se zaměřuje převážně na dospělé a mapuje, jak se člověku daří redukovat váhu a případně i přibírat.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Ovlivňuje genetika tělesnou hmotnost, může například za nadváhu dítěte?

Jak je to s genetikou, zdatností a vztahem ke sportu?

Existují skutečně "buňky" na cizí jazyky?

Mohou rodiče alkoholici předat svým dětem sklony k této závislosti?

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Zdraví, Děti, Rozhovor, Výchova, Dvojčata, Sport, Umělé oplodnění, Genetika, Inteligence, cizí jazyk, Lucie Benešová, Jazyk, Alkoholik, Tuk, Genoskop, Vodítko, Gen, Lenost, Hospodaření, Zdraví na Heureka.cz