Maminka.czPředškolák

Genetika má na vznik oční vady zásadní vliv. Velký rozhovor s oční lékařkou

Markéta Novák Matějková 11.  9.  2016
Péči o zrak se často nevěnuje tolik pozornosti, jak by se mělo. Jedná se přitom o jeden z našich nejdůležitějších smyslů. O prevenci a očních vadách u dětí jsme si proto povídali s MUDr. Petrou Teplanovou z Dětského očního centra Kukátko.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Seznam kapitol
2. 2. kapitola: Jak odhalit oční vadu?

V jaké situaci a při jakých projevech by měl rodič zbystřit a odhalit, že dítě nějakou oční vadu nebo problém se zrakem má? Co bývá příznakem? V útlém dětském věku, kdy dítě neumí přesně popsat své pocity a stavy, to nemusí být jednoduché odhalit…

Mezi základní signály, které by měly rodiče upozornit, že s dítětem není něco v pořádku patří neustálé stěžování na bolest hlavy, přikládání si knih nebo malování na velmi blízkou vzdálenost,  dívání se na TV z blízka, mnutí očí, tiky, ale i naklánění hlavy stále na stejnou stranu například při sledování TV.

Velmi důležitou roli hraje u očních vad genetika – rodiče, kteří se v dětství léčili s tupozrakostí nebo šilháním, nebo ti, kteří mají dioptrickou vadu nebo dokonce šilhají či trpí tupozrakostí v dospělosti, by oční prohlídku svého dítěte neměli odkládat. Ideální čas na první komplexní oční vyšetření je okolo prvního roku věku dítěte.

Jaká jsou rizika, pokud včas na případnou oční vadu rodič či dětský lékař nepřijdou?

Rizika jsou veliká. Pokud se nepřijde na oční vadu včas,  reálně hrozí vznik a rozvoj tupozrakosti a šilhání. Tupozrakost znamená reálné přerušení komunikace mezi mozkem a okem, oko je tak postupně úplně vyřazeno z činnosti a v nejtěžších formách je takřka slepé.

Pravdy a mýty o zraku: Budete koukat!

Šilhání není pouze kosmetická vada, která sama osobě dostatečně ztěžuje budoucí uplatnění, ale bohužel při něm také hrozí velmi vysoké riziko vzniku tupozrakosti. Dítě s tupozrakostí či šilháním je v budoucnu omezováno ve výběru povolání i koníčků. Častokrát se v dnešní praxi střetáváme s případy, kdy se dospělí lidé chtějí zbavit tupozrakosti nebo ji léčit, protože jim vadí, že nevidí dobře oběma očima. To už ale nelze. Tupozrakost je vada, která se dá vyléčit do 6-7 let.

Jak často by mělo dítě (a od kterého věku) podstupovat kontroly u očního lékaře?

Dítě by mělo podstoupit základní screening u pediatra, a to hned po narození, pak v 1,  3 a 6 letech. Pokud ale dítě ve 3 letech u pediatra nespolupracuje, což se častokrát stává, je velice důležité aby se toto vyšetření v co nejkratší době zapakovalo nebo je vhodné absolvovat, i když jenom preventivně, komplexní oftalmologické vyšetření.

Toto vyšetření je  spojeno s cycloplegií, na základě které oftalmolog posoudí, jestli dítě je nebo není v pořádku.  Jak již bylo zmíněno, pokud je v rodině jakákoli oční vada, zejména tupozrakost a šilhání, mělo by dítě absolvovat preventivní oční vyšetření u dětského oftalmologa už v prvním roce věku dítěte.

V dospělosti lze potřebu brýlí řešit prostřednictvím laserových operací. U dětí se k takovému zákroku přistupuje údajně jen ve velmi výjimečných případech. Proč nejsou vhodnými adepty na laserový zákrok a kdy nastávají tyto výjimečné případy?

Jak už bylo zmíněno u dětí se zraková ostrost a spolupráce očí s mozkem teprve vyvíjí, oči rostou a to je spojeno i se změnou dioptrii v průběhu dospívání dítěte – právě proto nejsou operace u dětí vhodné. Nelze předem odhadnout, jak se bude oko dítěte v budoucnosti vyvíjet. K operačním výkonům na odstranění vady přistupujeme ve velice výjimečných případech, jako je například veliký rozdíl dioptrii mezi očima, který není možné dát do brýlové korekce.

Rozdíl více než tři dioptrie není mozek zpravidla schopen zpracovat. Ale i v tomto případě se laserovým zákrokem snažíme jenom snížit dioptrii na oku s vyšší dioptrií a umožnit tak nasazení brýlové korekce a zlepšení prognózy léčby tupozrakosti. Neznamená to, že by dítě přestalo úplně nosit brýličky.

Témata: Zdraví, Děti, Kojenec, Batole, Předškolák, Miminko, Školák, Rozhovor, Genetika, Oči, Veliký rozdíl, Stěžování, Velký rozhovor, Oční vyšetření, Česká republika, Gen, Zásadní vliv, Dětský pacient, Oční lékař, Dioptrie, Kontaktní čočka, Lepení, Velký, Lékař, Nejtěžší forma, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
VIDEO: Co dělat, když dítě nic nejí? Poradí odborník na výživu Petr Havlíček. A nebere si servítky
Makovská Marie
Dětský jídelníček
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Je jí 23, ale vypadá na 8: Uvízla jsem v těle dítěte, říká dívka, která trpí vzácným onemocněním
Mrázková Dita
Životní příběh