Maminka.czŽivoty slavných

Geniální W. A. Mozart. Češi ho zbožňovali, ve Vídni zemřel v osamění a bídě

29. 10. 2020
Premiéra pořadu o životních osudech významných žen a mužů, který vzniká na Mall TV pod taktovkou Pavla Zuny a na jehož tvorbě se podílejí autoři populárního pořadu Slavné dny. Skvělá pomůcka k domácí výuce dějepisu, co říkáte? Dnešní díl přibližuje osudy světově proslulého geniálního skladatele Wolfganga A. Mozarta.

Je 29. října 1787. V pražském Nosticově, v současnosti Stavovském, divadle má světovou premiéru opera Don Giovanni. Dílo Wolfganga Amadea Mozarta, které je inspirované postavou svůdníka Dona Juana – jeho skutky a také trestem – je dnes považované za „operu všech oper“.

Přesto, že Mozart svého Dona Giovanniho dokončuje těsně před premiérou, ohlas je neuvěřitelný. Potlesk po skončení opery nebere konce, diváci jsou nadšení. Opět se potvrzuje to, co Mozart už dříve shrnul do své, dnes už slavné, věty: „Moji Pražané mi rozumějí.“

Legendární iluzionista Harry Houdini: Mistra útěků zabilo prasklé slepé střevo!

Mozart strávil na území dnešní České republiky pouhých pět měsíců. Události, které tu prožil, však byly pro jeho život klíčové. 

Wolfgang Amadeus Mozart, kterému rodiče říkali zdrobněle Wolferl, v překladu Vlček, se narodil 27. ledna 1756 v Salcburku jako nejmladší ze sedmi dětí. Jeho otec Leopold, sám skvělý hudebník, si nemohl nevšimnout, že se jeho malý synek projevuje jako čistý génius. 

Wolfgangův otec je na svého syna pyšný, zároveň ale chce jeho talent zpeněžit. Vyjíždí s ním na turné po Evropě, kde ho na šlechtických dvorech za úplatu předvádí jako zázračné dítě. 

Životy slavných: Napoleon Bonaparte a jeho rychlý vzestup i pád!

Leopoldovy plány překazí epidemie neštovic. Ta Vídeň zasáhne s obrovskou silou. V tu chvíli se Leopold rozhodne město opustit. Mozartovi zamíří na Moravu. Nejprve do Brna, pak do Olomouce. V plánu mají koncerty pro moravskou šlechtu.

Útěk před nemocí ale přichází pozdě. Dva dny po příjezdu se u malého Wolfganga objeví první příznaky neštovic. Mozart se nakonec uzdraví a vrací se do rodného Rakouska. Během následujících let se částečně vymaní z vlivu svého autoritativního otce a živí se jako koncertní mistr u salcburského arcibiskupa. Šťastný tu ale není ani zdaleka. Časem se mu zprotiví pracovat podle zadání arcibiskupství, chce volnost, chce skládat svobodně. Ve svých 25 letech se proto rozhodne utéct do Vídně.

Příliš velký bohém

To ale způsobí zásadní roztržku s otcem. Když se navíc v roce 1782 Wolfgang ožení s Constanze, dcerou své bývalé bytné, vztahy s otcem jsou nadobro zpřetrhané.

Přestože právě v této době vzniknou jeho opery Idomeneus nebo Únos ze Serailu, Mozart trpí neustálým nedostatkem peněz. Vede totiž bohémský a rozmařilý život. 

Ale zpět k našemu příběhu. Právě ve Vídni se třicetiletému Mozartovi podaří získat zakázku přímo od císaře. Tak vznikne opera Figarova svatba. Jedno z jeho nejznámějších děl má premiéru 1. května 1786 ve vídeňském Burgtheatru. Jenže Vídeňané ji vůbec neocení.

[********************]
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Témata: Back to school, Domácí škola, Školství, Historie, Životy slavných, Dějepis, Škola on line, Morava, Brno, Mall TV, Vídeň, Salcburk, Figaro, Leopold, Olomouc, Vlček, Opera, Česká republika, Wolfgang Amadeus Mozart, Slavná dna, Rakousko, Evropa, Wolfgang, Pavel Zuna, Osamění

Mohlo by vás zajímat
Rodičovský trik: Odkoukejte účinný způsob, jakým Kate a William mluví s dětmi
Tohle nejím! 40 vážně podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Proč ještě nechodí na nočník? 9 věcí ve výchově, které už neplatí, i když je naše mámy dělaly
Markéta Konvičková má holčičku: Má svoji hlavu, už chtěla být s námi
Vendula Pizingerová porodila! Syn Josef se narodil na tátovy narozeniny
Holky a kluci vypadají v děloze stejně! Kdy se jejich pohlaví začne lišit?
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
Katy Perry a Orlando Bloom mají holčičku. Oznámili to hodně originálně!
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter

Horoskopy

Lev Až doposud jste se věnovali svým zálibám a zanedbávali lidi kolem sebe. To se radikálně změní a mnohé…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Emilie, Emílie, Amélie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné