Maminka.czŽivoty slavných

Geniální W. A. Mozart. Češi ho zbožňovali, ve Vídni zemřel v osamění a bídě

redakce 29.  10.  2020
Premiéra pořadu o životních osudech významných žen a mužů, který vzniká na Mall TV pod taktovkou Pavla Zuny a na jehož tvorbě se podílejí autoři populárního pořadu Slavné dny. Skvělá pomůcka k domácí výuce dějepisu, co říkáte? Dnešní díl přibližuje osudy světově proslulého geniálního skladatele Wolfganga A. Mozarta.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Je 29. října 1787. V pražském Nosticově, v současnosti Stavovském, divadle má světovou premiéru opera Don Giovanni. Dílo Wolfganga Amadea Mozarta, které je inspirované postavou svůdníka Dona Juana – jeho skutky a také trestem – je dnes považované za „operu všech oper“.

Přesto, že Mozart svého Dona Giovanniho dokončuje těsně před premiérou, ohlas je neuvěřitelný. Potlesk po skončení opery nebere konce, diváci jsou nadšení. Opět se potvrzuje to, co Mozart už dříve shrnul do své, dnes už slavné, věty: „Moji Pražané mi rozumějí.“

Legendární iluzionista Harry Houdini: Mistra útěků zabilo prasklé slepé střevo!

Mozart strávil na území dnešní České republiky pouhých pět měsíců. Události, které tu prožil, však byly pro jeho život klíčové. 

Wolfgang Amadeus Mozart, kterému rodiče říkali zdrobněle Wolferl, v překladu Vlček, se narodil 27. ledna 1756 v Salcburku jako nejmladší ze sedmi dětí. Jeho otec Leopold, sám skvělý hudebník, si nemohl nevšimnout, že se jeho malý synek projevuje jako čistý génius. 

Wolfgangův otec je na svého syna pyšný, zároveň ale chce jeho talent zpeněžit. Vyjíždí s ním na turné po Evropě, kde ho na šlechtických dvorech za úplatu předvádí jako zázračné dítě. 

Životy slavných: Napoleon Bonaparte a jeho rychlý vzestup i pád!

Leopoldovy plány překazí epidemie neštovic. Ta Vídeň zasáhne s obrovskou silou. V tu chvíli se Leopold rozhodne město opustit. Mozartovi zamíří na Moravu. Nejprve do Brna, pak do Olomouce. V plánu mají koncerty pro moravskou šlechtu.

Útěk před nemocí ale přichází pozdě. Dva dny po příjezdu se u malého Wolfganga objeví první příznaky neštovic. Mozart se nakonec uzdraví a vrací se do rodného Rakouska. Během následujících let se částečně vymaní z vlivu svého autoritativního otce a živí se jako koncertní mistr u salcburského arcibiskupa. Šťastný tu ale není ani zdaleka. Časem se mu zprotiví pracovat podle zadání arcibiskupství, chce volnost, chce skládat svobodně. Ve svých 25 letech se proto rozhodne utéct do Vídně.

Příliš velký bohém

To ale způsobí zásadní roztržku s otcem. Když se navíc v roce 1782 Wolfgang ožení s Constanze, dcerou své bývalé bytné, vztahy s otcem jsou nadobro zpřetrhané.

Přestože právě v této době vzniknou jeho opery Idomeneus nebo Únos ze Serailu, Mozart trpí neustálým nedostatkem peněz. Vede totiž bohémský a rozmařilý život. 

Ale zpět k našemu příběhu. Právě ve Vídni se třicetiletému Mozartovi podaří získat zakázku přímo od císaře. Tak vznikne opera Figarova svatba. Jedno z jeho nejznámějších děl má premiéru 1. května 1786 ve vídeňském Burgtheatru. Jenže Vídeňané ji vůbec neocení.

[********************]
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Témata: Školství, Životy slavných, Domácí škola, Historie, Dějepis, Back to school, Škola on line, Rakousko, Opera, Wolfgang, Nadšení, Olomouc, Salcburk, Brno, Morava, Hudebník, Příjezd, Pavel Zuna, Amadeus, Vlček, Vídeň, Česká republika, Figaro, Mall TV, Slavná dna
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Bít, či nebít? Které celebrity jsou striktně proti fyzickým trestům a které "pár na holou" vůbec neřeší?
Mrázková Dita
Slavní rodiče