[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Genitální opar je stejně jako opar v okolí rtů značně nepříjemným onemocněním kůže a sliznic. Původcem bolestivých puchýřků jsou herpetické viry. Genitální opar se pochopitelně neobjevuje na rtech či v jejich okolí, ale na úplně jiných tělesných partiích.
Nepříjemné malé puchýřky postihují především oblast vnějších pohlavních orgánů (nejen žen, ale i mužů) a konečníku. V některých případech se opar rozšíří i na podbřišek a stehna, jindy se zase naopak poněkud stydlivě schová do pochvy.
Ve všech případech však platí, že jde o onemocnění bolestivé a nepříjemné, avšak pro dospělého a zdravého jedince nepříliš závažné. Zatímco dospělého ve většině případů nijak závažněji neohrožuje, pro novorozence může být genitální opar velmi nebezpečný.
„Trpíte na genitální opary a jste těhotná? Měla byste vědět, že genitální opar, kterým trpí řada žen, může způsobit vašemu děťátku po porodu vážné komplikace...Při akutním výsevu oparu v době porodu by měla žena rodit císařským řezem, protože kontakt novorozence s viry při vaginálním porodu může u něj způsobit velmi závažný virový zánět mozku,“ upozorňují například autoři Velké knihy o mateřství.
Při císařském řezu je dle odborníků riziko přenosu na děťátko takřka nulové. Nicméně netřeba panikařit; císařský řez je indikovaný výhradně u akutního výsevu oparů! V ostatních stadiích nemoci pro něj není dle odborníků důvod.
Pokud o oparu váš porodník z nějakých důvodů neví (náhlý převoz apod.), je v zájmu děťátka nutné upozornit zdravotnický personál.