Maminka.czTěhotenství

Genitální opar: Nepříjemnost, která může zkomplikovat porod

5. 6. 2012
Genitální opar: Nepříjemnost, která může zkomplikovat porod
Nepříjemnosti, které činí opary na rtech, jsou doslova úsměvné v porovnání s obtížemi, jež vám způsobí opar na intimních partiích. Výsev bolestivé puchýřků v oblasti genitálií není v ženské populaci ničím výjimečným a naštěstí ani extrémně závažným. Výjimku však představuje období těhotenství a především blížícího se porodu.

Jak genitální opar vypadá? Pozná ho i laik?

Opar vyskytující se v oblasti zevního genitálu, na stehnech, hýždích či dokonce konečníku rozhodně nepřehlédnete. A z nepříjemných pocitů, které vám způsobí opar schovaný ve vagině, se jen tak nevyspíte. Bolestivé puchýřky plné čiré až světle žluté tekutiny, jenž mnozí z nás důvěrně znají z méně intimních partií, během několika dní spontánně praskají a změní se na palčivě bolestivé vřídky a později stroupky. Původcem onemocnění jsou relativně snadno přenosné herpetické viry, patřící mimo jiné i k nejčastějším příčinám oparů na rtech. A jelikož jde o chorobu přenosnou, hádejte, jak se na váš genitál může takový opar dostat…

MAMINKY TAKÉ ZAJÍMÁ: Co se děje s miminkem po porodu, než ho sevřete do náruče?

Nicméně toto onemocnění se vám nemusí vyhnout ani tehdy, budou-li vaše sexuální aktivity naprosto bezpečné. Někteří jedinci jsou totiž k herpetickým infekcím náchylnější a opary mají několikrát do roka. Daný vir se jednoduše v jejich těle natrvalo zabydlí a jednou za čas prostě vystrčí svá tykadla. Postačí k tomu kupříkladu vysoké horečky provázející nějakou chorobu, bakteriální infekce, velká fyzická nebo psychická zátěž, hormonální změny (např. menstruace, těhotenství) apod.

Genitální opar může ohrozit zdraví novorozence

V případě, že patříte mezi ženy, které na genitální opary trpí opakovaně, platí o vás dvojnásob, že byste si měla své těhotenství užívat; vyvarovat se stresovým situacím, přespřílišné fyzické zátěže, měla byste dbát na zdravou životosprávu a vyhýbat se místům, kde existuje velké riziko nákazy nějakou infekční chorobou. Velice praktické je v této situaci též „orálně abstinovat“ – vynechat na několik „těhotných“ měsíců orální sex. Jednoduše byste se měla v klidu a s notnou dávkou sebedůvěry vyvarovat rizikovým situacím, během nichž by mohl genitální opar propuknout. A proč vlastně?

ČTĚTE TAKÉ: Blanka (17): Nezletilá maminka může být stejně dobrá jako 30letá

Při průchodu dítěte porodními cestami, existuje reálné riziko přenosu oparu na novorozence, pro kterého může mít herpetická infekce neblahé následky, např. v podobě poškození nervové soustavy. Proto je v případě akutního výsevu oparu v době okolo porodu indikovaný císařský řez, při němž je riziko nákazy prakticky nulové. Výskyt genitálního oparu v období těhotenství si vždy vyžaduje pečlivý lékařský dohled, neboť potencionálně představuje určité zdravotní riziko nejen pro novorozence ale i pro plod.

Témata: Těhotenství, Porod, Psychická zátěž, Muž, Nejčastější příčina, Orální sex, Lékařský dohled, Opar, Akutní výsev, Herpetická infekce, Genitální opar, Zdravotní riziko, Zevní genitál, Gen

Mohlo by vás zajímat
Těhotenské neduhy. Za co můžou hormony a co na ně jen svádíme?
Znáte srpnovou vyrážku? Silně svědí a mohou za ní sametky!
Inspirace na nejvíc cool fotky z dovolené. Vyfotíte si taky takovou?
Také řešíte, kam s dětmi o prázdninách? Tohle se osvědčilo nám

Horoskopy

Váhy Znáte přece přísloví, že není všechno zlato, co se třpytí. Přesně to bude pasovat na člověka, který se…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Libor, Liboslav, LuboslavRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu