Maminka.czTěhotenství

Genitální opar: Nepříjemnost, která může zkomplikovat porod

Martina Machová 5.  6.  2012
Genitální opar: Nepříjemnost, která může zkomplikovat porod
Nepříjemnosti, které činí opary na rtech, jsou doslova úsměvné v porovnání s obtížemi, jež vám způsobí opar na intimních partiích. Výsev bolestivé puchýřků v oblasti genitálií není v ženské populaci ničím výjimečným a naštěstí ani extrémně závažným. Výjimku však představuje období těhotenství a především blížícího se porodu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak genitální opar vypadá? Pozná ho i laik?

Opar vyskytující se v oblasti zevního genitálu, na stehnech, hýždích či dokonce konečníku rozhodně nepřehlédnete. A z nepříjemných pocitů, které vám způsobí opar schovaný ve vagině, se jen tak nevyspíte. Bolestivé puchýřky plné čiré až světle žluté tekutiny, jenž mnozí z nás důvěrně znají z méně intimních partií, během několika dní spontánně praskají a změní se na palčivě bolestivé vřídky a později stroupky. Původcem onemocnění jsou relativně snadno přenosné herpetické viry, patřící mimo jiné i k nejčastějším příčinám oparů na rtech. A jelikož jde o chorobu přenosnou, hádejte, jak se na váš genitál může takový opar dostat…

MAMINKY TAKÉ ZAJÍMÁ: Co se děje s miminkem po porodu, než ho sevřete do náruče?

Nicméně toto onemocnění se vám nemusí vyhnout ani tehdy, budou-li vaše sexuální aktivity naprosto bezpečné. Někteří jedinci jsou totiž k herpetickým infekcím náchylnější a opary mají několikrát do roka. Daný vir se jednoduše v jejich těle natrvalo zabydlí a jednou za čas prostě vystrčí svá tykadla. Postačí k tomu kupříkladu vysoké horečky provázející nějakou chorobu, bakteriální infekce, velká fyzická nebo psychická zátěž, hormonální změny (např. menstruace, těhotenství) apod.

Genitální opar může ohrozit zdraví novorozence

V případě, že patříte mezi ženy, které na genitální opary trpí opakovaně, platí o vás dvojnásob, že byste si měla své těhotenství užívat; vyvarovat se stresovým situacím, přespřílišné fyzické zátěže, měla byste dbát na zdravou životosprávu a vyhýbat se místům, kde existuje velké riziko nákazy nějakou infekční chorobou. Velice praktické je v této situaci též „orálně abstinovat“ – vynechat na několik „těhotných“ měsíců orální sex. Jednoduše byste se měla v klidu a s notnou dávkou sebedůvěry vyvarovat rizikovým situacím, během nichž by mohl genitální opar propuknout. A proč vlastně?

ČTĚTE TAKÉ: Blanka (17): Nezletilá maminka může být stejně dobrá jako 30letá

Při průchodu dítěte porodními cestami, existuje reálné riziko přenosu oparu na novorozence, pro kterého může mít herpetická infekce neblahé následky, např. v podobě poškození nervové soustavy. Proto je v případě akutního výsevu oparu v době okolo porodu indikovaný císařský řez, při němž je riziko nákazy prakticky nulové. Výskyt genitálního oparu v období těhotenství si vždy vyžaduje pečlivý lékařský dohled, neboť potencionálně představuje určité zdravotní riziko nejen pro novorozence ale i pro plod.

Témata: Porod, Těhotenství, Genitální opar, Nejčastější příčina, Muž, Herpetická infekce, Zevní genitál, Pór, Gen, Psychická zátěž, Lékařský dohled, Orální sex, Akutní výsev, Opar, Zdravotní riziko
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Lékárnička na dovolenou s dětmi: Co by v ní určitě nemělo chybět?
Procházková Simona
Dovolená s dětmi
9 tipů na jednoduché hry s batolaty: Kdo si hraje, nezlobí
Stöckbauerová Vanda
Časopis Maminka
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Únava, strie a poporodní kalhotky. Maminky po porodu však vnímají jediné - pocit štěstí!
Formánková Simona
Galerie
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci