Maminka.czTěhotenství

Genitální opar: Nepříjemnost, která může zkomplikovat porod

Nepříjemnosti, které činí opary na rtech, jsou doslova úsměvné v porovnání s obtížemi, jež vám způsobí opar na intimních partiích. Výsev bolestivé puchýřků v oblasti genitálií není v ženské populaci ničím výjimečným a naštěstí ani extrémně závažným. Výjimku však představuje období těhotenství a především blížícího se porodu.
5. 6. 2012
Genitální opar: Nepříjemnost, která může zkomplikovat porod

Jak genitální opar vypadá? Pozná ho i laik?

Opar vyskytující se v oblasti zevního genitálu, na stehnech, hýždích či dokonce konečníku rozhodně nepřehlédnete. A z nepříjemných pocitů, které vám způsobí opar schovaný ve vagině, se jen tak nevyspíte. Bolestivé puchýřky plné čiré až světle žluté tekutiny, jenž mnozí z nás důvěrně znají z méně intimních partií, během několika dní spontánně praskají a změní se na palčivě bolestivé vřídky a později stroupky. Původcem onemocnění jsou relativně snadno přenosné herpetické viry, patřící mimo jiné i k nejčastějším příčinám oparů na rtech. A jelikož jde o chorobu přenosnou, hádejte, jak se na váš genitál může takový opar dostat…

MAMINKY TAKÉ ZAJÍMÁ: Co se děje s miminkem po porodu, než ho sevřete do náruče?

Nicméně toto onemocnění se vám nemusí vyhnout ani tehdy, budou-li vaše sexuální aktivity naprosto bezpečné. Někteří jedinci jsou totiž k herpetickým infekcím náchylnější a opary mají několikrát do roka. Daný vir se jednoduše v jejich těle natrvalo zabydlí a jednou za čas prostě vystrčí svá tykadla. Postačí k tomu kupříkladu vysoké horečky provázející nějakou chorobu, bakteriální infekce, velká fyzická nebo psychická zátěž, hormonální změny (např. menstruace, těhotenství) apod.

Genitální opar může ohrozit zdraví novorozence

V případě, že patříte mezi ženy, které na genitální opary trpí opakovaně, platí o vás dvojnásob, že byste si měla své těhotenství užívat; vyvarovat se stresovým situacím, přespřílišné fyzické zátěže, měla byste dbát na zdravou životosprávu a vyhýbat se místům, kde existuje velké riziko nákazy nějakou infekční chorobou. Velice praktické je v této situaci též „orálně abstinovat“ – vynechat na několik „těhotných“ měsíců orální sex. Jednoduše byste se měla v klidu a s notnou dávkou sebedůvěry vyvarovat rizikovým situacím, během nichž by mohl genitální opar propuknout. A proč vlastně?

ČTĚTE TAKÉ: Blanka (17): Nezletilá maminka může být stejně dobrá jako 30letá

Při průchodu dítěte porodními cestami, existuje reálné riziko přenosu oparu na novorozence, pro kterého může mít herpetická infekce neblahé následky, např. v podobě poškození nervové soustavy. Proto je v případě akutního výsevu oparu v době okolo porodu indikovaný císařský řez, při němž je riziko nákazy prakticky nulové. Výskyt genitálního oparu v období těhotenství si vždy vyžaduje pečlivý lékařský dohled, neboť potencionálně představuje určité zdravotní riziko nejen pro novorozence ale i pro plod.


Témata: Těhotenství, Porod, Akutní výsev, Genitální opar, Zevní genitál, Lékařský dohled, Orální sex, Opar, Zdravotní riziko, Psychická zátěž, Herpetická infekce, Muž, Nejčastější příčina

Mohlo by vás zajímat
Odklady prvňáčků: Jsou opravdu vždy nutné?
Rajskou omáčku milují děti i dospělí. Tento recept zvládne každý
Lída Němečková: Po porodu mám dole dvacet kilo, ale dalších dvacet stále nahoře
Kristýna Leichtová je těhotná. Podívejte se, jak jí to sluší s bříškem

Video

Testovali jsme hračky. Které u našich dětí bodují?

Horoskopy

Býk Uklidněte se, protože jste dnes dostatečně chráněni bojovným Marsem, který vám propůjčí větší…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vlastimil, VlastimilaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu