Maminka.czPorod

Gita: Chci pohřbít svou placentu

20. 1. 2015
Gita: Chci pohřbít svou placentu
„Byla mou součástí, podivuhodným orgánem a prenatální matkou mého syna. Nechápu, jak může někomu přijít placenta nechutná! Vždyť je úžasnou součástí mateřského těla.“ říká Gita.

Nalistujeme-li suše výkladový Velký lékařský slovník, dozvíme se, že: „Placenta je orgán, který vzniká v těhotné děloze částečně z mateřské části a z tkání plodu. Plod je k placentě připoután pupečníkem. Její hlavní funkcí je poskytování výživy a kyslíku plodu a odvádění jeho zplodin.“ Zatímco v moderní společnosti se placenta netěší pražádné úctě a bývá obvykle zlikvidována jako odpad.

Naši předci a mnohé přírodní i dle měřítek naší společnosti vyspělé národy si tohoto úžasného orgánu vážily a váží. V mnoha kulturách se placenta používala v různých formách jako lék, velmi rozšířený byl též zvyk placentu pohřbít a zasadit nad ní strom. Ostatně tato tradice je v některých zemích stále živá nebo dokonce prožívá své znovuzrození.

I léčebné použití placenty pro lékařské účely a v kosmetickém průmyslu je v moderní společnosti vcelku běžné. A není se čemu divit! Placenta obsahuje velké množství bílkovin, železa, vitamíny skupiny B, vitamín E, velmi specifický hormonální koktejl a celou řadu pozoruhodných látek. Konzumace kapslí se sušenou placentou (nebo placenty v jiné formě) prý pomáhá k velmi rychlé regeneraci po porodu, čehož hojně využívají asijské národy (a také mnoho savců, kteří placentu po porodu konzumují).

Gita (32 let): Proč chci pohřbít svou placentu?

„Možná vás překvapím; ale rodila jsem v porodnici, neomítám očkování a žiji šťastně i v paneláku. Mám dvě děti (a víc nechci), jsem realitní makléřka, nestravuji se jen naklíčeným zrním a miluji čokoládu a kávu – zkrátka rozhodně nejsem žádná superalternativní divoženka. I když právě má nejúžasnější a nejveselejší kamarádka Věra divoženkou je, nikoliv však militantní, ale milou, laskavou a láskyplnou, moudrou a hlavně ohromě inspirativní.

Po tom, co jsem byla pozvána (už těhotná) na dojemný rituál pohřbívání placenty Věrčina druhého syna, se ve mně cosi změnilo a já začala své mateřství prožívat s mnohem větší úctou ke svému tělu, k budoucímu dítěti, a možná to zní trochu mysticky, ale i k ženství jako takovému. Najednou mi přišlo nesprávné nechat ten úžasný orgán nazvat potencionálně infekčním odpadem, se kterým se podle tohoto označení i zachází.

Jednoduše jsem začala (já ateistka) toužit po nějakém rituálu, kdy by byla tato dočasná součást mého těla „pohřbena“ a zároveň bylo oslaveno narození našeho dítěte. Přišlo mi krásné, pohřbít placentu a zasadit strom – strom života našeho syna, který by symbolicky (a možná i prakticky) rostl z mé placenty. A jak to dopadlo?

Placentu mám v mrazáku (v porodnici s tím neměli žádný problém, jen na mě koukali jako na blázna) a čekám na jaro, kdy na zahradě manželova tatínka vykopeme jámu a zasadíme jabloň. Kupodivu jsme tím našeho dědu velmi dojali, na zahradě mu totiž roste mohutný ořešák, který zasadil jeho otec! Moc se na jaro těším!

Co na to česká legislativa?

Manipulaci s placentou po porodu upravuje zákon 372/2011 sb. ,§ 91. V zákoně se mimo jiné píše, že plodové lůžko (placenta), které se nepoužije pro lékařské potřeby, bude zpopelněno. Ale co když rodiče nesouhlasí s likvidací a trvají na vydání?

Fundovanou odpověď najdeme na serveru www.ferovanemocnice.cz, který je projektem Ligy lidských práv. „Zákon očividně nepamatuje na případy, kdy matka se zpopelněním placenty nesouhlasí a žádá o její vydání např. z rituálních důvodů. Domníváme se, že je zde nutné zkoumat hledisko přiměřenosti. Pokud vydáním placenty nedojde k ohrožení veřejného zdraví, není důvod, aby zdravotnické zařízení matce nevyhovělo a neumožnilo jí odnést si zdravotně nezávadnou část svého těla. Musely by se ale vyřešit otázky skladování, přenosu apod.

Pokud se žena rozhodne porodit mimo zdravotnické zařízení, je na ní, jak s placentou naloží a zřejmě tím nikoho neohrožuje. Proto se domníváme, že smyslem ustanovení zákona o likvidaci placenty je spíš ochrana matky, o čemž svědčí i vyžadovaný souhlas pro použití placenty k lékařským účelům, nikoliv zabránění matce naložit s placentou podle svého přesvědčení (např. zakopání na zahradě).“

Maminka Den matek
Témata: Porod, Chování a vztahy, Šestinedělí, Česká legislativa, Makléřka, Odvádění, Strom života, Realitní makléřka, Budoucí dítě, Veřejné zdraví, Legislativa, Pláč

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
To s námi bude už napořád?! Ne, tyhle děti ze svého sourozence vážně radost nemají!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Proč chtějí batolata číst stejnou knížku pořád dokola? Možná vás to překvapí!
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?

Horoskopy

Blíženci V mnoha obcích se konají na oslavu konce války průvody spojené se světélky lampionů. Letošní roku budou…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek:

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné