Maminka.czFinance

Hanka: Zabředli jsme do dluhů kvůli kreditce, neuměla jsem ji používat

redakce 1.  11.  2019
Tenhle manželský pár má teď krizi. Není za ní alkohol či nevěra, což bývají časté spouštěče, ale peníze. Což je rovněž častá příčina potíží ve vztahu. Hlavně Hanka utrácela víc, než si mohli dovolit, nadělala dluhy a ještě je před manželem tajila. Naštěstí cesta ven z průšvihu existuje.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

"Oba jsme pracovali, měli solidní příjmy a oba jsme si ke svým účtům pořídili kreditky. Používali jsme je tak, jak to mělo smysl - třeba jsme s nimi platili na dovolené a peníze jsme tam pak zase vrátili," vzpomíná mladá žena. 

Jenže ona sama, jak přiznává, začala pak kreditku používat způsobem, který už moc smysl nedává. "Brala jsem to jako další peníze, koupila jsem si na ni třeba oblečení, ale peníze jsem tam už nevrátila, jen minimální splátku," líčí Hanka, které kreditkou platila běžná vydání, i když odešla na mateřskou. 

Splátku jsem obratem zase utratila

I když byla na velký limit, peníze na ní časem došly a zbyla jen povinnost platit splátky. A jelikož rodina peněz neměla nazbyt, vzápětí s kartou Hanka zase něco zaplatila. To celé bez vědomí manžela. 

Takhle to dopadá, když uspává táta. Podívejte se na něžné i vtipné fotky

Hanka je typickým příkladem člověka, který jako by si neuvědomoval, že peníze na kreditce jsou jen druhem půjčky a že na něco se hodí a na něco vůbec. Jenže, pokud na něco potřebujete půjčit peníze a zvolíte typ půjčky, který se zkrátka pro váš záměr nehodí, zbytečně přeplácíte na úrocích. 

Když Hance peníze na kreditce došly, vzala si několik dalších ůvěrů různého typu, ale i v nich je víceméně na nule. Navíc všechno prasklo doma, když manžel v poště objevil dopis z instituce, o níž si myslel, že s ní jeho rodina nemá nic společného, protože vymáhá dluhy za pozdní placení půjček. "Strašně jsme se kvůli tomu pohádali, hlavně kvůli tomu, že jsem mu to tajila, ale i proto, že jsem utrácela víc, než jsem si mohla dovolit, navíc nevýhodným způsobem," popisuje Hanka. 

Kdy je půjčka nejlepším řešením

Na druhou stranu, existují situace, v nichž je půjčka dobrým řešením a může člověku pomoci třeba k vlastnímu bydlení. Nebo půjčka pro lidi v situaci Hanky a jejího manžela. Když totiž překonali první fázi paniky, rozhodli se, že zkusí problém vyřešit ekonomicky rozumně. 

Poradili se s finančním poradcem, kterým jim poradil, aby se v bankách ptali po takzvaném sloučení úvěrů. Je to včasná záchrana před návštěvou vymahačů dluhů. Vaše závazky u různých společností se sloučí do jedné půjčky: výsledkem je jedna měsíční splátka - v součtu nižší než jednotlivé splátky dohromady, zaplatíte méně na úrocích a šetříte své nervy. 

Jaké další úvěry existují? 

Spotřebitelské půjčky

„Spotřebáky“ jsou nejčastějším typem půjček, obzvláště ty neúčelové. Při účelové půjčce totiž musíte bance říct, k čemu peníze potřebujete. O ty neúčelové vám dneska každá dobrá banka umožní zažádat snadno a rychle po internetu. Ještě rychleji se k penězům dostanete, pokud u banky máte účet s internetovým bankovnictvím, kam vám chodí výplata. Jakmile vám úvěr schválí, peníze máte obratem na účtu a to vše s minimem administrativy. Pokud se nevyskytujete v Registru dlužníků, můžete si v normální bance půjčit už 10 000 Kč, což je lepší alternativa než nebankovní půjčka. Zpravidla do 600 000 Kč ani nepotřebujete ručitele.

Kontokorent

Kontokorent je fajn, pokud na pár dní potřebujete zamáznout díru v rozpočtu před výplatou. Myslete na to, že kontokorent nezná žádné bezúročné období, platíte okamžitě, jakmile z něho čerpáte. Pokud potřebujete akutně půjčit už třeba „jen“ 10 tis. a víte, že díru v kontokorentu nezamáznete s další výplatou, ale mínus se s vámi povleče déle, rozhodně si požádejte o spotřebitelský úvěr: úroky budou nižší!

Kreditní karty

Kreditka je vlastně taková benefitní karta, na které využíváte peníze od banky a u vybraných prodejců máte levnější nákupy. Když s ní platíte, máte k dispozici určitý finanční limit. Během bezúročného období máte čas na to, abyste peníze bance vrátili zpátky a za 0 Kč na úrocích. 

Mějte na paměti, že kreditka je nejlepším pomocníkem, pokud platíte bezhotovostně a dodržujete bezúročné období. Zároveň se nejedná o platební kartu, se kterou máte přístup k vašim vlastním penězům. S kreditkou sice z bankomatu peníze vyberete, ale s tučným poplatkem. Vybrané peníze se ke všemu okamžitě úročí, na výběry se totiž většinou nevztahuje bezúročné období. A pokud ano, stejně stojí dost na poplatcích. 

Hypotéka

V Česku si můžete vybrat z klasické či americké hypotéky. Obě hypotéky spojuje fakt, že se ručí nemovitostí. V čem se tedy liší? U klasické hypotéky dostanete peníze pouze na nákup bytu/domu, rekonstrukci či na výstavu vlastního bydlení. U americké hypotéky můžete peníze využít na cokoli.

Jak jste na tom s plodností? Nechte se otestovat, výsledek vás možná šokuje!
Příliš plná plenka i připoutání lezce do kočárku! To vše škodí vývoji. Co ještě?
Témata: Rodina, Peníze, Finance, Kontokorent, Spotřebitelský úvěr, Bezúročné období, Splátka, Baňka, Kreditka, Dluh, Půjčka, Česká republika, Banka, Placení, Poradce, Hank, Benefit, Hypotéka, Spotřeba, Internet, Sloučení
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie