Maminka.czTěhotenství

Hazardujete, řekl lékař obézní těhotné ženě. Nepřijali ji ani k porodu!

26. 12. 2018
Hazardujete, řekl lékař obézní těhotné ženě. Nepřijali ji ani k porodu!
Sedmadvacetiletá Kateřina nikdy nebyla zrovna štíhlá. Už před otěhotněním vážila téměř sto kilogramů. V době, kdy čekala miminko, se podle svých slov potýkala s despektem okolí i se strachem z možných rizik či onemocnění, která jí i dítěti kvůli její hmotnosti hrozila.

Vždycky mě bylo hodně, tak nějak to ke mně odjakživa patří. Vadí mi, že jako obézní člověk se máte cítit provinile kvůli každému dalšímu kilu. U mě to přitom není o jídle. Trpím hypotyreózou (sníženou funkcí štítné žlázy). Jinak jsem zdravá, ale kvůli této nemoci jsem před třemi lety vážila 130 kilogramů při výšce 166 centimetrů.

Při svatbě před dvěma roky jsem dokázala se značným úsilím zhubnout až pod magickou hranici sta kilogramů, ale pocit štěstí se nedostavil. Můj muž mě navíc miluje takovou, jaká jsem, a já vlastně byla spokojená taková, jaká jsem byla. Po roce jsme se shodli, že chceme dítě.

Když jsme se s tím svěřili mé mámě, bylo její první reakcí zděšení. Prý musím nejdřív zhubnout, až pak uvažovat o dítěti. Jinak prý bude nemocné! Také můj gynekolog byl k mým plánům skeptický. „Ženy s vaší hmotností jen těžko otěhotní. Příroda to tak chytře zařídila. Zhubněte tak 40 kilogramů, pak si o tom promluvíme znovu.“

Pár zhubl 165 kilo, aby zvýšil svou šanci na otěhotnění. A podařilo se!

Jeho slova mě zdrtila. Snažila jsem se opětovně hubnout, jezdila jsem denně hodinu na kole a přežívala jen na jogurtu a polévkách, dokud můj muž neřekl: „Mám tě rád takovou, jaká jsi. Pokud my dva máme mít spolu dítě, povede se to i bez tohoto trápení.“ Zní do divně, ale jeho důvěra mě povzbudila.

Snažila jsem se dál cíleně shazovat, ale váha už se nehnula. A co se nestalo – o měsíc později jsem držela v ruce pozitivní těhotenský test. Byli jsme s mým mužem tak šťastní! Za dva týdny jsem šla ke gynekologovi. Jeho reakce mě šokovala.

„To, co jste udělala, je velmi nerozumné. Bude to vysoce rizikové těhotenství. Kvůli vaší tukové vrstvě možná vůbec nepůjde udělat ultrazvuk. Téměř jistě budete mít vysoký krevní tlak a těhotenskou cukrovku. Děti obézních lidí jsou téměř vždy nemocné,“ vypočítal mi.

Těhotenská cukrovka: Co vás čeká? Jen vynechat sladkosti nestačí

Na příští prohlídku jsem šla i se svým manželem. „Sotva vám mohu gratulovat,“ prohlásil lékař poté, co na ultrazvuku (pak že to nejde) viděl tlukoucí srdíčko a vypsal mi těhotenskou průkazku. Neměli jsme slov. „Takové vysoce rizikové těhotenství musí být pečlivě sledováno. Odteď už nesmíte přibrat ani gram, pokud chcete zachránit své dítě. Budete to mít těžké. No, ale to vy ostatně máte zřejmě pořád,“ zasmál se doktor. Nikdy víc už jsme k němu nešli.

Slova tohoto lékaře mi opravdu ublížila. Podařilo se mi pak naštěstí díky kamarádovi najít gynekoložku, která mě celým těhotenstvím provedla láskyplně a s velkou empatií. Když jsem jí vyprávěla zkušenost s předešlým lékařem a popsala všechna jeho varování, řekla mi: „Je dobře, že jste teď tady. Já to vidím jinak. Pokud vaše tělo dokázalo přirozeně otěhotnět, je to dobré a zdravé znamení.“ Přesto jsem zůstala v kategorii vysoce rizikového těhotenství. „To ale neznamená, že se máte bát. Jen budete absolvovat podrobnější vyšetření a budete více sledována. Navíc rizikové těhotenství má dnes klasifikováno skoro polovina žen,“ dodala gynekoložka. Konečně jsem se mohla volně nadechnout. Ale strach zůstal.

Během prvního trimestru mi bylo pořád špatně. Tak špatně, že jsem zhubla osm kilogramů a můj muž si o mě i dítě dělal starosti. Ale lékařka ho uklidňovala, že vše bude v pořádku. Nepřibrala jsem ani ve čtvrtém a pátém měsíci, miminko však rostlo. Nepříjemné bylo podrobné diagnostické vyšetření u specialisty. Další lékař, který měl potřebu vzdělávat mě o škodlivosti nadváhy! Ale naše holčička vyšla z vyšetření jako naprosto vzorové miminko.

Jste obézní? Možná zkracujete život i svému ještě nenarozenému dítěti!

Teprve od sedmého měsíce bylo konečně poznat, že mám těhotenské břicho. Opravdu těžké bylo sehnat těhotenské oblečení ve velikosti 3XL, zachraňoval mě internet. Bylo to legrační. Poprvé v životě jsem měla radost, že moje břicho roste. Mazlila jsem se s ním a hladila ho. Celkově jsem v těhotenství přibrala pět kilogramů.

Až do 30. týdne jsem neměla žádné problémy. Test na cukrovku byl negativní a krevní tlak jsem měla v normě. V tu dobu jsem si také vybírala porodnici a v té, kterou jsem si původně zvolila, mě nepřijali, protože prý pro ženy mých rozměrů nejsou vybaveni. To považuji za diskriminační. Ale tak se prostě k tlustým lidem společnost chová. Navíc si lidé zřejmě myslí, že čím víc máte kilogramů, tím méně mozkových buněk, a proto vám všechno opakují třikrát.

Tahle máma zase dostala 1616 injekcí, aby mohla porodit svou dceru

Porod proběhl naprosto bez komplikací. V porodnici nikdo moji váhu neřešil a dcera se narodila s naprosto běžnými mírami – 52 centimetrů a 3250 gramů. Dnes je jí čtrnáct měsíců a má naprosto normální váhu. Je to naše sluníčko a doufám, že jí brzy dopřejeme sourozence. Napodruhé už se nenechám od nikoho vyděsit.

Kateřina, 27 let

Témata: Zdraví, Těhotenství, Porod, Miminko, Tipy a rady v těhotenství, Dětská obezita, Štítná žláza, Rizikové těhotenství, Těhotenská průkazka, Značné úsilí, Magická hranice, Celé těhotenství, Podrobné vyšetření, Těhotná žena, Hmotnost, Kilogram, Hazard, První reakce, Sedmý měsíc, Rozměr, Krevní tlak, První trimestr, Čtvrtý měsíc, Těhotenská cukrovka, Sto kilogramů

Mohlo by vás zajímat
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Matka rodila na zahradě, kde si hrály děti. Porod natočila a zveřejnila
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát

Horoskopy

Rak Milí Raci, dávejte si pozor na svou vyřídilku na pracovišti. Z úst vám může vylétnout nepříjemná…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lada, Kajetán, Iboja

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné