[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Zní to hezky, na druhou stranu, i když si podle pediatra, případně kožního lékaře, starosti dělat nemáte, opak je pravdou. Už název, který máte v hlavě, zní tak nějak moc vědecky.
Co se to tedy vlastně vašemu miláčkovi na pokožce vytvořilo za útvar a jak se ho co nejrychleji zbavit?
MAMINKY TAKÉ ZAJÍMÁ: Zelená stolice u kojenců
„Narodila se mi dcera a já ji považovala za naprosto dokonalou. Jenže asi týden po porodu se jí na čele udělala taková maličká jahůdka. Vypadalo to jako škrábanec, pak jsem myslela, že je to nějaký ekzém, a když jsem to ukázala pediatričce, vysvětlila mi, že malá má na hlavě hemangiom.
Vzhledem k tomu, že to znělo povědomě a nepříjemně (léčila jsem se s bazaliomem – zhoubným kožním nádorem), jsem se strašně vyděsila. Bála jsem se, že malá umře, ale nakonec jsem se naštěstí dozvěděla, že se jedná jen o kosmetickou záležitost. Zatím ji neléčíme, jen sledujeme, jestli se nezvětšuje.
Kdo ví, třeba jednou dceru proslaví stejně, jako si z mateřského znaménka udělala ‚značku‘ modelka Cindy Crawford,“ napsala nám Milena (26). Pro případ potřeby vám proto přinášíme další informace o hemangiomu.
Hemangiom je nezhoubný nádor krevních cév. Tvoří se na povrchu kůže nebo pod ní, občas se ale může vyskytovat i jinde.
Většinou je přítomný už při narození, a tak jej mohou identifikovat lékaři v porodnici, kteří vás případně rovnou pošlou k dětské kožní specialistce.
Tento typ nádoru jako takový se objeví nejpozději během prvních několika měsíců života dítěte, takže buďte připravená, a uvidíte-li na pokožce svého potomka malou červenou či nafialovělou skvrnku, neděste se. Zkonzultujte ji se svým pediatrem a uvidíte, že vše bude v pořádku.
Hemangiomy se dělí na kapilární, kavernózní a arteriovenózní. Kapilární se nejčastěji objevuje v kůži a vypadá jako malá červená skvrnka těsně v podkoží.
Nepředstavuje pro vaše dítě žádný problém, dá se odstranit chirurgicky nebo laserem a je možné jej léčit sterolovými mastmi.
Na první pohled vypadá jako malé jahodové znaménko, některé maminky ho svým dětem dokonce nechávají neodstraněné, obzvlášť vyskytne-li se na stejném místě jako u tatínka nebo maminky. Pokud se objeví v obličeji, laserová nebo chirurgická úprava se doporučuje z estetických důvodů.
Hemangiom kavernózní se vyskytuje také v kůži, ale najít ho můžete i na vnitřních orgánech. Tedy ne vy, ale odborník při vyšetření. Tento typ vypadá jako nafialovělý uzlík. Menší z nich spontánně mizí kolem období nástupu do školy či šesti let věku, větší se léčí injekčním podáváním steroidů nebo laserovým odoperováním.
Často totiž mohou způsobovat problémy s viděním, pokud jsou umístěné v oku, či dýcháním, jestliže se vyskytnou na hrtanu. Arteriovenózní varianta hemangiomu vypadá jako rozšířená prasklá žilka shlukující se k dalším stejným kapilárám, postupně se spojujícím do rozšířených žil. Zde se skutečně jedná pouze o estetickou záležitost, komplikací se obávat nemusíte.
Po doporučení lékaře je můžete léčit steroidy, laserovou či chirurgickou terapií a nově také kryoterapií. Prevence není známa, takže to musíte nechat na přírodě. Až na výjimky ale nepředstavují vážnější problém. Jedná se o kosmetickou záležitost, která buď časem sama úplně odezní, nebo lze použít léčebné metody, které vašeho potomka potíží zbaví. Nebojte se, že by vaše dítě v pubertě trpělo komplexem, že má něco nehezkého na obličeji.
V té době už nebude ani tušit, že podobnými potížemi v minulosti procházelo. Přesto se mohou vyskytnout hemangiomy nekosmetického charakteru, jež mohou omezovat funkci jiného orgánu nebo dokonce způsobovat krvácení. I takové jsou ale operabilní, takže se nebojte svěřit se do rukou odborníka.
Ten vám zaručeně pomůže. To ale platí v případě jakýchkoli obtíží u kojence. Nikdy je nenechte příliš rozvinout, snažte se jim zamezit hned v zárodku. Hodně štěstí!
Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.