Maminka.czKojenec

Hemangiom? Co to je?

, Časopis Maminka
24. 9. 2010
Hemangiom? Co to je?
Prohlížíte si svoje krásné miminko a najednou zjišťujete, že na pokožce něco má. Skvrnku, flíček, podkožní výron… Běžíte k lékaři a ten vás uklidní. Jedná se přece jenom o hemangiom.

Zní to hezky, na druhou stranu, i když si podle pediatra, případně kožního lékaře, starosti dělat nemáte, opak je pravdou. Už název, který máte v hlavě, zní tak nějak moc vědecky.

Co se to tedy vlastně vašemu miláčkovi na pokožce vytvořilo za útvar a jak se ho co nejrychleji zbavit?

MAMINKY TAKÉ ZAJÍMÁ: Zelená stolice u kojenců

„Narodila se mi dcera a já ji považovala za naprosto dokonalou. Jenže asi týden po porodu se jí na čele udělala taková maličká jahůdka. Vypadalo to jako škrábanec, pak jsem myslela, že je to nějaký ekzém, a když jsem to ukázala pediatričce, vysvětlila mi, že malá má na hlavě hemangiom.

Vzhledem k tomu, že to znělo povědomě a nepříjemně (léčila jsem se s bazaliomem – zhoubným kožním nádorem), jsem se strašně vyděsila. Bála jsem se, že malá umře, ale nakonec jsem se naštěstí dozvěděla, že se jedná jen o kosmetickou záležitost. Zatím ji neléčíme, jen sledujeme, jestli se nezvětšuje.

Kdo ví, třeba jednou dceru proslaví stejně, jako si z mateřského znaménka udělala ‚značku‘ modelka Cindy Crawford,“ napsala nám Milena (26). Pro případ potřeby vám proto přinášíme další informace o hemangiomu.

Kde se ukrývá?

Hemangiom je nezhoubný nádor krevních cév. Tvoří se na povrchu kůže nebo pod ní, občas se ale může vyskytovat i jinde.

Většinou je přítomný už při narození, a tak jej mohou identifikovat lékaři v porodnici, kteří vás případně rovnou pošlou k dětské kožní specialistce.

Tento typ nádoru jako takový se objeví nejpozději během prvních několika měsíců života dítěte, takže buďte připravená, a uvidíte-li na pokožce svého potomka malou červenou či nafialovělou skvrnku, neděste se. Zkonzultujte ji se svým pediatrem a uvidíte, že vše bude v pořádku.

Hemangiomy se dělí na kapilární, kavernózní a arteriovenózní. Kapilární se nejčastěji objevuje v kůži a vypadá jako malá červená skvrnka těsně v podkoží.

Nepředstavuje pro vaše dítě žádný problém, dá se odstranit chirurgicky nebo laserem a je možné jej léčit sterolovými mastmi.

Na první pohled vypadá jako malé jahodové znaménko, některé maminky ho svým dětem dokonce nechávají neodstraněné, obzvlášť vyskytne-li se na stejném místě jako u tatínka nebo maminky. Pokud se objeví v obličeji, laserová nebo chirurgická úprava se doporučuje z estetických důvodů.

Hemangiom kavernózní se vyskytuje také v kůži, ale najít ho můžete i na vnitřních orgánech. Tedy ne vy, ale odborník při vyšetření. Tento typ vypadá jako nafialovělý uzlík. Menší z nich spontánně mizí kolem období nástupu do školy či šesti let věku, větší se léčí injekčním podáváním steroidů nebo laserovým odoperováním.

Často totiž mohou způsobovat problémy s viděním, pokud jsou umístěné v oku, či dýcháním, jestliže se vyskytnou na hrtanu. Arteriovenózní varianta hemangiomu vypadá jako rozšířená prasklá žilka shlukující se k dalším stejným kapilárám, postupně se spojujícím do rozšířených žil. Zde se skutečně jedná pouze o estetickou záležitost, komplikací se obávat nemusíte.

Jak na ně?

Po doporučení lékaře je můžete léčit steroidy, laserovou či chirurgickou terapií a nově také kryoterapií. Prevence není známa, takže to musíte nechat na přírodě. Až na výjimky ale nepředstavují vážnější problém. Jedná se o kosmetickou záležitost, která buď časem sama úplně odezní, nebo lze použít léčebné metody, které vašeho potomka potíží zbaví. Nebojte se, že by vaše dítě v pubertě trpělo komplexem, že má něco nehezkého na obličeji.

V té době už nebude ani tušit, že podobnými potížemi v minulosti procházelo. Přesto se mohou vyskytnout hemangiomy nekosmetického charakteru, jež mohou omezovat funkci jiného orgánu nebo dokonce způsobovat krvácení. I takové jsou ale operabilní, takže se nebojte svěřit se do rukou odborníka.

Ten vám zaručeně pomůže. To ale platí v případě jakýchkoli obtíží u kojence. Nikdy je nenechte příliš rozvinout, snažte se jim zamezit hned v zárodku. Hodně štěstí!

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Zdraví, Děti, Časopis Maminka, Kojenec, Žilka, Jahodové znaménko, Červená skvrnka, Nezhoubný nádor, Skvrnka, Škrábanec

Mohlo by vás zajímat
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová

Horoskopy

Rak Dnes se těšíte domů i na partnera, přestože vám to zrovna moc neklape. V práci to totiž není o moc…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Prokop, Ramon, Ulrika

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné