Maminka.czKojenec

Hemangiom? Co to je?

Klára KotábováČasopis Maminka 24.  9.  2010
Hemangiom? Co to je?
Prohlížíte si svoje krásné miminko a najednou zjišťujete, že na pokožce něco má. Skvrnku, flíček, podkožní výron… Běžíte k lékaři a ten vás uklidní. Jedná se přece jenom o hemangiom.

Zní to hezky, na druhou stranu, i když si podle pediatra, případně kožního lékaře, starosti dělat nemáte, opak je pravdou. Už název, který máte v hlavě, zní tak nějak moc vědecky.

Co se to tedy vlastně vašemu miláčkovi na pokožce vytvořilo za útvar a jak se ho co nejrychleji zbavit?

MAMINKY TAKÉ ZAJÍMÁ: Zelená stolice u kojenců

„Narodila se mi dcera a já ji považovala za naprosto dokonalou. Jenže asi týden po porodu se jí na čele udělala taková maličká jahůdka. Vypadalo to jako škrábanec, pak jsem myslela, že je to nějaký ekzém, a když jsem to ukázala pediatričce, vysvětlila mi, že malá má na hlavě hemangiom.

Vzhledem k tomu, že to znělo povědomě a nepříjemně (léčila jsem se s bazaliomem – zhoubným kožním nádorem), jsem se strašně vyděsila. Bála jsem se, že malá umře, ale nakonec jsem se naštěstí dozvěděla, že se jedná jen o kosmetickou záležitost. Zatím ji neléčíme, jen sledujeme, jestli se nezvětšuje.

Kdo ví, třeba jednou dceru proslaví stejně, jako si z mateřského znaménka udělala ‚značku‘ modelka Cindy Crawford,“ napsala nám Milena (26). Pro případ potřeby vám proto přinášíme další informace o hemangiomu.

Kde se ukrývá?

Hemangiom je nezhoubný nádor krevních cév. Tvoří se na povrchu kůže nebo pod ní, občas se ale může vyskytovat i jinde.

Většinou je přítomný už při narození, a tak jej mohou identifikovat lékaři v porodnici, kteří vás případně rovnou pošlou k dětské kožní specialistce.

Tento typ nádoru jako takový se objeví nejpozději během prvních několika měsíců života dítěte, takže buďte připravená, a uvidíte-li na pokožce svého potomka malou červenou či nafialovělou skvrnku, neděste se. Zkonzultujte ji se svým pediatrem a uvidíte, že vše bude v pořádku.

Hemangiomy se dělí na kapilární, kavernózní a arteriovenózní. Kapilární se nejčastěji objevuje v kůži a vypadá jako malá červená skvrnka těsně v podkoží.

Nepředstavuje pro vaše dítě žádný problém, dá se odstranit chirurgicky nebo laserem a je možné jej léčit sterolovými mastmi.

Na první pohled vypadá jako malé jahodové znaménko, některé maminky ho svým dětem dokonce nechávají neodstraněné, obzvlášť vyskytne-li se na stejném místě jako u tatínka nebo maminky. Pokud se objeví v obličeji, laserová nebo chirurgická úprava se doporučuje z estetických důvodů.

Hemangiom kavernózní se vyskytuje také v kůži, ale najít ho můžete i na vnitřních orgánech. Tedy ne vy, ale odborník při vyšetření. Tento typ vypadá jako nafialovělý uzlík. Menší z nich spontánně mizí kolem období nástupu do školy či šesti let věku, větší se léčí injekčním podáváním steroidů nebo laserovým odoperováním.

Často totiž mohou způsobovat problémy s viděním, pokud jsou umístěné v oku, či dýcháním, jestliže se vyskytnou na hrtanu. Arteriovenózní varianta hemangiomu vypadá jako rozšířená prasklá žilka shlukující se k dalším stejným kapilárám, postupně se spojujícím do rozšířených žil. Zde se skutečně jedná pouze o estetickou záležitost, komplikací se obávat nemusíte.

Jak na ně?

Po doporučení lékaře je můžete léčit steroidy, laserovou či chirurgickou terapií a nově také kryoterapií. Prevence není známa, takže to musíte nechat na přírodě. Až na výjimky ale nepředstavují vážnější problém. Jedná se o kosmetickou záležitost, která buď časem sama úplně odezní, nebo lze použít léčebné metody, které vašeho potomka potíží zbaví. Nebojte se, že by vaše dítě v pubertě trpělo komplexem, že má něco nehezkého na obličeji.

V té době už nebude ani tušit, že podobnými potížemi v minulosti procházelo. Přesto se mohou vyskytnout hemangiomy nekosmetického charakteru, jež mohou omezovat funkci jiného orgánu nebo dokonce způsobovat krvácení. I takové jsou ale operabilní, takže se nebojte svěřit se do rukou odborníka.

Ten vám zaručeně pomůže. To ale platí v případě jakýchkoli obtíží u kojence. Nikdy je nenechte příliš rozvinout, snažte se jim zamezit hned v zárodku. Hodně štěstí!

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Časopis Maminka, Zdraví, Kojenec, Děti, Žilka, Škrábanec, Jahodové znaménko, Skvrnka, Červená skvrnka, Hemangiom, Nezhoubný nádor
Mohlo by vás zajímat
VIDEO: Tohle těhotenství bylo největší překvapení mého života, říká herečka Petra Hřebíčková
Víchová Tereza
Podcasty
Emma Smetana je podruhé maminkou. Výběrem jména opět šokovala!
Formánková Simona
Slavné maminky
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Cítí se být mužem, ale porodil dítě. Transgender pár ukázal odvážné porodní fotky!
redakce
Porod