Maminka.czZdraví

Hemangiom a oheň. Jak se léčí dva časté kožní problémy u kojenců?

Simona Procházková 19.  4.  2021
Něžně si prohlížíte své novorozeňátko a neudržíte slzy, když si všimnete nevzhledných flíčků a podivných skvrn na jeho tváři. Nelekejte se. Může jít o hemangiom nebo také oheň. Oba kožní problémy se dají řešit, tak nepropadejte panice!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Lékaři uklidňují, v obou případech nejde o nijak závažnou komplikaci, většinou jde pouze o kosmetický problém. I tak si ale zasluhuje pozornost a návštěvu lékaře, který poradí, co dál, případně vás i s miminkem odešle za odborníkem – dermatologem. S čím vlastně máte tu čest?

Co je hemangiom?

Červená skvrnka, nafialovělý nevzhledný uzlík, krvavý podkožní výron, jakási rudá bradavička, tak může vypadat. Hemangiom je vrozený nezhoubný nádor z krevních cév, který se může objevit již u několikadenních miminek ještě v porodnici. Vytvoří se na povrchu kůže nebo pod ní, vzniká ale i jinde v těle (na vnitřních orgánech, kde pak může v závažnějších případech narušovat jejich funkci). Někdy je nazýván „jahodovým“ znaménkem. Příčina vzniku hemangiomů není jasná, zajímavé ale je, že se mnohem častěji vyskytují u holčiček než u chlapců a na „vině“ jsou zřejmě zejména genetické dispozice.

Hemangiom je nezhoubný nádor z krevních cév a objevuje se u 10 až 12 % kojenců. Existuje několik typů hemangiomů, nejčastěji jde o kapilární nebo kavernosní hemangiom. Tyto bývají přítomny již při narození nebo se vyvíjí během prvních dnů či týdnů života. Zpočátku má tento hemangiom většinou tendenci růst. Může se tedy několik  měsíců zvětšovat, poté se vývoj zastaví a postupně se začne zmenšovat, obvykle po prvním roce života. Většina hemangiomů mizí do školního věku dítěte,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Gréta Wohlová z Laserového centra Anděl.

Seborea není ekzém. Jak se projevuje a jak ji správně léčit?

Jak se řeší krevní hemangiom?

Léčebný postup je vždy individuální. Pokud hemangiom neohrožuje funkci orgánů a neznamená pro dítě těžký kosmetický defekt, většinou se neléčí. Postupně se smršťuje a sám vymizí až v 90 % případů. „Dítě by ale mělo být pravidelně sledováno dermatologem, důležité je i sonografické vyšetření břicha k vyloučení možnosti dalších hemangiomů na orgánech. Malé procento hemangiomů může totiž působit funkční vady,“ uvádí dermatoložka MUDr. Jitka Chaloupecká.

Jaká jsou lékařská řešení? Může se čekat na spontánní regresi (vymizení) nebo je možné využít, a to i u nejmenších dětí, léčbu laserem, v některých lokalitách případně také chirurgické řešení, u jistých typů hemangiomů se nasazuje krátkodobá léčba kortikosteroidy, interferonem a v poslední době zejména tzv. betablokátory.

Pomoc, co to je? Kožní problémy u dětí, které vás mohou vystrašit!

Oheň na tváři

Takzvaný oheň (naevus flammeus) je vrozenou poruchou cévních kapilár, které jsou rozšířené, což se na kůži novorozence projeví jako ohraničená červená skvrna. Postihuje zhruba půl procenta kojenců a na rozdíl od většiny povrchových kožních hemangiomů bohužel většinou samovolně nevymizí.

Nejčastěji ho u miminka objevíte právě na obličeji, ložiska se ale mohou vyskytovat kdekoli jinde na těle. Postupně roste společně s dítětem a v některých případech může později v dospělosti vystupovat do výšky, nad povrch kůže a při poranění krvácet. Ne vždy jde pouze o kosmetický problém, oheň může být spojen s dalšími poruchami nebo může být součástí různých syndromů. Při jakémkoli podezření je proto nutné co nejdříve provést další vyšetření a dítě sledovat.

Oheň: jak a kdy se léčí?

Jedinou skutečně účinnou metodou, jak oheň z obličeje děťátka odstranit, je ošetření tzv. pulsním barvivovým laserem. V minulosti se používalo například ošetření tekutým dusíkem nebo ozáření rentgenovými paprsky, žádná z těchto metod se ale neosvědčila. Pediatr nebo kožní lékař vám doporučí odborné pracoviště nebo kliniku, kde tyto zákroky s úspěchem provádějí.

Počítejte však s tím, že jde o dlouhodobější proces léčby. Laserový zákrok je třeba opakovat, zpravidla několikrát s odstupem dvou až tří měsíců. Žádný strach, nejde o nijak invazivní ani bolestivé ošetření, není potřeba žádná anestezie, mrňousek cítí jen drobné štípání. Pokud dítě nespolupracuje nebo ho rodiče chtějí ušetřit i sebemenší bolestivosti, je možné domluvit se s lékařem a použít lokální anestetikum ve formě krému na ošetřované místo.

Doporučuje se na nic nečekat a začít dítě léčit do jednoho roku věku. V některých případech dokonce zákrok proplácejí zdravotní pojišťovny. Nejvhodnější dobou pro laserové ošetření je říjen až duben, po zákroku by se totiž kůže rozhodně neměla vystavovat slunečnímu záření. 

FOTO: Istock.com

VIDEO: Záchranář Vít Samek: Jaká je první pomoc při úrazech hlavy u dětí?

Růžová pityriáza: Připomíná atopický ekzém, ale zmizí sama
Plenková dermatitida: Nezaměňujte ji s ekzémem ani s alergií!
Atopický ekzém: Mažte a přemýšlejte nad vhodným oblečením a jídelníčkem
Témata: Zdraví, Děti, Novorozenec, Miminko, Kojenec, Děti a nemoci, Skvrna, Kůže, Laserové centrum Anděl, Jitka Chaloupecká, Smršť, Oheň, Dermatitida, Gréta Wohlová, Lékař, Dusík, Hemangiom, Kožní problém, Léčba, Vít Samek, Nezhoubný nádor, Příčina vzniku, Zdraví na Heureka.cz