Maminka.czZdraví

Hemeroidy: Nepříjemný problém nejen v těhotenství. Co pomáhá?

Iva Endrychová 13.  1.  2018
Hemeroidy jsou onemocnění, o kterém se příliš nemluví. Přitom tyto obtíže lze léčit relativně snadno, jen se musí k lékaři zajít včas.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Stud a strach z bolesti jsou viníky toho, že lidé návštěvu ordinace odkládají. Tím se však riziko bolesti a obtíží zvyšuje. Přitom hemeroidy nelze ani považovat za chorobu – je to normální část zdravého lidského těla. Pouze při obtížích, jako jsou bolest, zvětšení nebo krvácení, mluvíme o hemoroidálním onemocnění.

Jedná se o jednu z nejrozšířenějších nemocí, podle odhadů jí trpí kolem 40 % obyvatelstva, což představuje jedno z nejčastějších onemocnění konečníku vůbec. Kvůli sedavému životnímu stylu a nevhodné stravě si na hemeroidy stěžují čím dál mladší lidé. Statistiky udávají, že ve věkové skupině nad 50 let hemeroidy sužují až polovinu lidí. Výskyt u žen je 2–4krát vyšší než u mužů. Často se hemeroidy objeví poprvé v těhotenství. 

Hemoroidy stejně jako křečové žíly patří mezi chronická žilní onemocnění. Hemoroidální pleteně jsou přirozenou součástí řitního kanálu. Když ale tyto pleteně zbytní do podoby uzlů, začnou činit obtíže.

Dbejte o přiměřenou konzistenci stolice

Za hlavní příčinu hemoroidálního onemocnění jsou považovány chronická zácpa a zvýšený stah řitního svěrače. Zatímco stah svěrače je dán zejména tělesnou stavbou, na vzniku zácpy se podílí konzumace stravy s nízkým podílem vlákniny. Žilní hemoroidální pleteně jsou tenkostěnné, elastické a stlačitelné. Pokud jsou příliš stlačovány, nemůže v nich volně proudit krev a dochází k jejich městnání, rozpínání a dochází až ke vzniku uzlů.

„Uplatňuje se také rodinná zátěž. Bylo prokázáno, že jedinec, jehož rodiče a sourozenci trpí hemoroidálním onemocněním, má 3x vyšší riziko onemocnění,“ upozorňuje progtoložka MUDr. Soňa Hořínková a dodává: „Obtíže zhoršují dráždivé potraviny, jako jsou alkohol, káva a pikantní koření.“

Pro ženy jsou rovněž rizikové období těhotenství a porod. „Hemoroidy často vznikají v těhotenství kvůli hormonálním změnám a zpomalenému návratu krve ze žil v dolní polovině těla. Při porodu se pak akutně zhorší kvůli tlaku na porodní cesty,“ vysvětluje gynekolog doc. MUDr. Tomáš Fait.

Poznejte svého nepřítele

Hlavním příznakem hemoroidálního onemocnění je krvácení. Od stopového množství krve na toaletním papíře až po masivní krvácení způsobující chudokrevnost. Krvácení se může vyskytovat pouze občas, ale opakovaně.  Dále mohou hemoroidy působit bolest a pocit tlaku v řitním otvoru a kanálu, mohou svědit a způsobovat zduření, vlhnutí či výtok z konečníku.

Jděte za odborníkem

Lidé hemeroidy často podceňují a spoléhají se na samoléčbu. K lékaři se většinou dostaví až po vyčerpání možností většiny konzervativních prostředků, které jim byly doporučeny v lékárně. Lepší by však bylo, kdyby se svěřili hned od počátku do rukou lékaře. „Pacienti by měli navštívit odborníka co nejdříve. Je totiž třeba vyvrátit další možná onemocnění, která způsobují bolest a krvácení v oblasti recta, a aby se stanovila individuální léčba,“ upozornila Hořínková.

Ta se odvíjí od závažnosti příznaků. V počáteční fázi postačí upravit stravu a režim. Krvácení dále příznivě ovlivňují antihemeroidální masti, které zlepšují pružnost žilních stěn. Masti a čípky mají úlohu v léčbě hemoroidálního onemocnění pouze podpůrnou. 

4 stupně závažnosti hemeroidů

  1. První stupeň je spíše pocitový, kdy pacient udává určitý diskomfort v oblasti konečníku a minimální množství jasné červené krve. Hemoroidální uzly jsou nepatrně zvětšeny, při vyprazdňování nebo zatlačení ke stolici nevyhřezávají navenek a provází je pocit tupého tlaku. Terapie: Konzervativní, při které se podávají lokálně působící masti, které zabrňují kontaktu stolice s kůží. Lokální léčbu je třeba podpořit léky, které zmírňují zánět v žíle a působí komplexně také na podporu napětí v žilní stěně.  Anglosasští lékaři doporučují již v tomto stadiu miniinvazivní zákrok v podobě sklerotizace, zde je ale velká pravděpodobnost recidivy (až 70 %).
  2. Druhý stupeň je charakterizován vyhřezáváním hemoroidálních uzlů při stolici, které se ale po dokončení stolice samy spontánně vracejí dovnitř análního kanálu. Může je rovněž provázet krvácení, pocit tlaku, svědění a pálení. Terapie: Je podobná jako v předcházejícím případě, ale lékař klade větší důraz na zmírnění zánětu. Lze je léčit i některou z operativnímch metod. 
  3. Při třetím stupni jsou uzly vyhřezlé mimo řitní kanál a zpátky si je může vtlačit jen sám pacient (tzn. návrat není spontánní jako u 2. stadia). Sliznice je na nich mechanickým drážděním ztluštělá a odolnější, proto je krvácení méně nápadné a nemocné provází pocit zduření, vlhnutí, někdy výtok z konečníku nebo obtíže s udržením řídké stolice a plynů. Terapie: Opět konzervativní metoda podpořená venofarmaky a nebo operace. 
  4. Ve čtvrtém stádiu jsou již uzly velké a vyhřezlé trvale a nejdou zatlačit zpět ani pacientem. Navíc je doprovází komplikovaný zánět. Zevní hemoroidy více podléhají trombózám, které jsou spojeny s výraznou bolestivostí, někdy spontánní perforací a krvácením. Terapie: Používají se otevřené chirurgické metody. I zde je vhodné zmírnit probíhající zánět a symptomy venofarmaky, která vhodně doplní chirurgický výkon. 

V těžších případech a pokud se hemeroidy vrací, se přistupuje k chirurgickému zákroku. Ten se provádí většinou ambulantně, bez nutnosti anestezie a v několika variantách. Princip je ale vždy stejný. Jde o vytvoření drobného jizvení v oblasti řitního kanálu, v místě kde vedou cévy do hemoroidálního uzlu. Hemoroid se tak uzavře a zároveň se zamezí jeho klouzání navenek. Zákrok není bolestivý. V malém procentu závažných a pokročilých případů (IV. stupeň) se provádí chirurgické odstranění hemoroidální tkáně v celkové anestezii.

Hemeroidy v těhotenství

Pokud má žena k žilním onemocněním rodinné dispozice, mohou se v době těhotenství vlivem hormonálních změn potíže zhoršit, proto je důležité se poradit s lékařem. Určitě je vhodné udržovat si přiměřenou tělesnou váhu. „V rizikových obdobích, jako je těhotenství, doporučuji užívat kompresivní punčochy. Již od prvních příznaků – pocitů těžkých, oteklých nohou, bolestí nohou, křečí – či viditelných projevů onemocnění (otoky, vystouplé žilky) je vhodné užívat účinné venofarmakum (lék na žíly), které vám předepíše váš gynekolog, praktický lékař nebo kterýkoli žilní specialista. Určitě se nespoléhejte jen na potravinové doplňky, které nejsou dostatečně atestovány.

Prevence je lepší než léčit následky

Projevům hemeroidálního onemocnění se vyplatí předcházet. Nejdůležitější je dodržovat dietní a hygienická doporučení. „Nejdůležitější je péče o správně formovanou stolici, zejména vyvarovat se zácpě. Konzistence stolice závisí na obsahu nestravitelných zbytků v potravě. Kdo má potíže se zácpou, ten by měl dodržovat dietní opatření spočívající v konzumaci stravy s vysokým obsahem vlákniny a dbát na dostatečný pitný režim,“ vyjmenovává základní dietní opatření lékařka.  

Hodně vlákniny obsahují celozrnné pečivo, pšeničné otruby, vločky, müsli, čerstvé ovoce a zelenina. Opatřením předcházejícím hemoroidální chorobě je zlepšení vyprazdňovacích návyků. Reagovat na hlásící se potřebu vyprázdnění, nutkání neoddalovat a na toaletě nevysedávat. Také dlouhodobé podávání venofarmaka u pacientů s chronickou hemoroidální chorobou vede ke snížení počtu, závažnosti a délky trvání akutní ataky, protože se upraví vlastnosti žilní pleteně.

Mnoho praktických rad a doporučení můžou pacienti s hemoroidálním onemocněním najít na portále www.žilníporadna.cz v sekci Hemoroidy, kde je nejen spoustu článků o této chorobě a její léčbě, ale můžou se na své potíže zeptat přímo odborníka.

Jak si poradit s nejrozšířenějším onemocněním na světě - hemeroidy: 

Témata: Zdraví, Těhotenství, Porod, Praktické rady, Tipy a rady v těhotenství, Pánevní dno, Pravděpodobnost, První příznaky, Dietní opatření, Třetí stupeň, Uzel, Chirurgické odstranění, Zácpa, Rizikové období, Tomáš Fait, Hemeroidy, Řitní otvor, Řídká stolice, Potravinový doplněk, Žilní onemocnění, Nepříjemný problém, Onemocnění, Praktický lékař, Krvácení, Trombóza, Zdraví na Heureka.cz