Maminka.czPředškolák

HEPČÍK, a je tu rýma!

Léčená trvá týden a neléčená sedm dní. I když není závažným onemocněním, dokáže pořádně potrápit, zejména malé děti, kterým ještě smrkání dělá problémy. Jak se s ní poprat co nejrychleji?
, Časopis Maminka
2. 11. 2011
HEPČÍK, a je tu rýma!

Naše dcerka ji měla v prvním roce snad třikrát. A pokaždé to pro ni bylo nepříjemné. Naučila jsem se pracovat s odsávačkou vyrobenou pro použití s vysavačem, protože s tou klasickou jsem jednou dceři neúmyslně poranila sliznici. S vysavačem to šlo rychle, bezbolestně a účinně,“ říká osmatřicetiletá Dita z Prahy. Rýma je nejčastějším nakažlivým onemocněním, a to hlavně v zimních měsících. Ovšem chytnout ji můžete kdykoli, především tehdy, pokud se s dítětem často pohybujete ve velkých kolektivech, nebo když vaše ratolest navštěvuje třeba jesle. To pak jde velmi rychle, protože infekce se šíří vzduchem, kapénkami sekretů z dýchacích cest. Inkubační doba je krátká, trvá 4–5 dnů. Nejběžnějším typem akutního zánětu horních cest dýchacích je právě rýma.

U miminek žádná legrace

Když dostanete rýmu vy, starší batole či předškolák, je mnohem snazší se s ní poprat, než když ji má malý kojenec.
Při rýmě je totiž nutné nejen odsávat, ale především smrkat, a to takto malé děti neumějí. Ucpaný nosík navíc brání miminku v pití mléka, takže v době, kdy mu teče z nosu, sní mnohem méně.

Navíc jsou kojenci s rýmou ufňukanější a nevrlejší, hůře spí, takže i takováto banální choroba je pak pro rodinu velmi nemilou záležitostí. Kromě klasického kýchání může k nemoci patřit i zvýšená teplota, únava, nechutenství a zarudlý nosohltan. Za rýmu primárně mohou viry, ale na ty někdy můžou nasednout bakterie, které již způsobují hnisavou rýmu. Na tu pak zabírají tzv. Bendovy kapky, které obsahují antibiotikum, jež působí pouze lokálně. Do jednoho týdne by měla rýma ustoupit – pokud ne a zdá se, že se situace nelepší, musí se provést výtěr z nosu (eventuálně i z krku), ultrazvuk vedlejších nosních dutin nebo rentgen. Podle nálezu se pak nasadí příslušná léčba. Další příčinou častého opakování akutních respiračních infektů mohou být zvětšené nosní mandle, takže je někdy nutná kontrola ORL lékařem.

Je možná prevence?

Ideální samozřejmě je, aby miminko rýmu nedostalo vůbec. A nejlepším opatřením v předcházení těmto infektům je kojení, protože mateřským mlékem jsou přenášeny jednak obranné látky, které omezují množení virů, a jednak specifické protilátky proti mikrobům, s nimiž se maminka setkává.
Důležité také je omezit kontakt novorozenců a malých kojenců s nemocnými osobami (má-li tatínek rýmu, ať pár dnů raději miminko nelíbá) a minimalizace pobytu v místech, kde se pohybuje mnoho lidí (supermarkety a podobně). Vhodnou prevencí je dále například otužování, které lze začít praktikovat už v kojeneckém věku. A co může nejsnadněji způsobit nákazu? Posmrkané kapesníčky, špinavé ručníky, přetopené byty, smrkání a kýchání přímo do obličeje druhým lidem a nemyté ruce.

Do boje s bylinkami

 • Při rýmě jsou vhodné inhalace: 1–2 kapky eukalyptu nebo borovice do horké vody nebo Vincentky, ručník dejte přes hlavu a zhluboka vdechujte aspoň 5 minut. Nelze praktikovat u velmi malých kojenců – v jejich případě nakapejte do hrnce nebo aromalampy a nechte odpařovat.
 • Do vany můžete napustit teplou vodu (pozor na správnou teplotu) a do ní přidat výše uvedené silice, nebo též tea tree, který posiluje imunitu.
 • Na ošetření nosního okolí se hodí nosní olej na bázi rostlinných a éterických olejů, který neobsahuje žádné syntetické látky. Měl by obsahovat aspoň 1/10 oleje z pšeničních klíčků, který má vysoké procento přírodního vitaminu E. Pro děti od 9. týdne do 2 let se doporučuje nakapat do aromalampy eukalyptus radiata, který je jemnější. Použít můžete i borovici, jedli nebo modřín.

Jak na ni

 • Odsávat:Používejte odsávačku, jíž snadno odstraníte hleny. Kromě klasických existují i takové, které se připojí k vysavači.
 • Zvlhčujte: V době, kdy má vaše dítě rýmu, zvlhčujte místnost, ve které spí. Ideální jsou zvlhčovače. Můžete použít i obyčejný hrnec s horkou vodou, do níž nakapete tymiánový esenciální olej nebo eukalyptus.
 • Dostatek tekutin:I když se ratolesti nechce, pít musí. Pokud kojíte, kojte i nadále – předtím miminku odsajte hleny z nosu, aby se mu lépe sálo.
 • Zvýšená poloha: V postýlce zvyšte polohu matrace, aby nebyla úplně rovná.

Děťátku se pak bude lépe ležet a spát.

 • Léky: Malému pacientovi dávejte jen ty léky, které vám doporučil lékař. Kapky vhodné pro kojence používejte tak, že nejprve vyčistíte nos, teprve pak je aplikujte. Nejúčinnější je podávat je asi deset minut před jídlem. Nepoužívejte je dlouho, protože hrozí vysušení sliznice. Vždy vybírejte takové, které jsou HA (tedy zvlhčující). Vhodná je také Vincentka nebo sprej s mořskou vodou.
 • Kvalitní vzduch: Místnost, ve které nemocný spí, dobře větrejte. V okamžiku větrání potomka přeneste do jiné místnosti.
 • Citová podpora: Malé dítě (ale i větší) potřebuje při nemoci dostatek lásky a něhy.
 • Smrkání: Kolem 10. měsíce věku už lze kojence učit smrkat, je to období, kdy se děti rády opičí po svých maminkách. Později už je to těžší, protože nastává období vzdoru. Opakovaně ratolesti ukazujte, jak se fouká nosánkem, sama si při tom přikrývejte ústa rukou a vydávejte hlasité fouknutí. Vždy musíte ukazovat, že se fouká jen nosem, nikoli pusou! Nejlépe se učí, když má dítě skutečně rýmu. Pozor na hlasité troubení oběma nosními průchody, to vyvolává špatné tlaky ve středouší a přináší komplikace (zánět středního ucha).
Témata: Děti, Novorozenec, Batole, Kojenec, Časopis Maminka, Předškolák, Zdraví, Rýma, Zvýšená poloha, Malý kojenec
Mohlo by vás zajímat
5 čajů, které mohou pít i ti nejmenší
Podzimní tvoření: Vytvořte si s dětmi tato roztomilá zvířátka z kaštanů
Halloweenské dobroty, které ocení nejen děti
Špatné počasí? Nevadí! Vezměte do ruky knihu a užívejte si domácí pohodu

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu