Maminka.czSlavné maminky

Herečka a trojnásobná máma Jessica Alba (42): Máte doma puberťáka? Začněte spolu chodit na terapie, radí rodičům

Dita Mrázková 19.  1.  2024
Malé děti, malé problémy, velké děti, velké problémy. Rodič, který má dospívající dítě, může toto rčení asi podepsat. Americká herečka se potýkala s psychickou poruchou, která u ní vyústila v poněkud bizarní strach o své tři děti, i s pubertou své nejstarší dcery. Co doporučuje rodičům?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Herečka známá z filmů Fotři jsou lotři, Sin City: Město hříchu nebo Láska po anglicku je maminkou tří dospívajících dětí: nejstarší dceři Honor je patnáct, prostřední Haven dvanáct a synovi Hayesovi je šest let. 

VIDEO: PODCAST MAMINKA: JAK S DĚTMI MLUVIT O SEXU

Před lety přiznala, že když byly její děti malé, trpěla obsedantně-kompulzivní poruchou. Lidé s touto diagnózou trpí neustálými představami, nutkáními a úzkostmi. "Odpojovala jsem každý spotřebič v domě. Neustále, dnes a denně, s železnou pravidelností. Taky jsem dvakrát zkontrolovala všechny dveře, abych se ujistila, že jsou v noci zamčené. Bylo to, jako by mě přepadla panika, a musela jsem něco udělat. Jakmile jsem měla vše pod kontrolou, byla jsem najednou v pořádku. Prostě jsem musela pořád něco ovládat," prozradila svou zkušenost s nemocí Jessica.

Klepněte pro větší obrázek

Dnes, kdy je její nejstarší dcera v pubertě, řeší herečka úplně jiné problémy. "Kolem puberty nastává čas, kdy se děti často uzavírají do sebe. Jenže tohle jsem jako matka nechtěla, vždycky jsme si o všem povídali, neměli jsme mezi sebou žádné tajnosti," svěřila se před lety v rozhovoru pro Glamour.

Pro magazín Real Simple zase řekla, jak se sobě začaly s nejstarší dcerou Honor kvůli jejímu dospívání vzdalovat. "Honor bylo asi jedenáct let a pořád jsme se spolu dohadovaly o hloupostech. A já na to: 'Takhle žít nechci. To už není legrace.' Nechtěla jsem, aby byl mezi námi klín. Když jsem jí z pozice matky něco řekla, pokaždé to brala jako kritiku a výtku. Myslela si, že se ji snažím ovládat. Toužila jsem po tom, aby tu byl někdo, kdo by jí určité věci dokázal vysvětlit tak, jako já ne..."

Klepněte pro větší obrázek

A tak svou dceru vzala na terapii. Jejich terapeut podle hereččiných slov pomohl oběma vidět věci v širší perspektivě. Honor pochopila, že máma není žádný vetřelec, Jessica zase to, že je přirozené, když děti občas nesouhlasí se svými rodiči, a že ne vždy mají rodiče pravdu. "Pokud máte doma pubertální dítko, zkuste společnou terapii, nám dvěma to opravdu pomohlo," doporučila herečka svým sledujícím na síti.

Jessica se netají tím, že na terapie chodí i sama. "Chodím na terapii, abych mohla být laskavější k lidem, se kterými ne vždy souhlasím, protože chci být šťastná. Nechci žít naštvaná a být podrážděná vůči lidem, kteří nepřemýšlejí jako já. Chci být schopna žít v harmonii se všemi."

Jak vyjít s teenagerem? Zachovejte klid a trénujte sebekontrolu, radí psycholožka!
Témata: Děti, Láska a vztahy, Slavné maminky, Mateřství, Rodičovství, Rodina, Životy slavných, Psychika, Chování a vztahy, Celebrity, Dospívání, herečka, mateřská láska, Inspirativní ženy, Puberta, matka a dcera, Děti slavných, Hollywood, Dcery, Jessica Alba, Terapie