Maminka.czděti a telefon

Herečka Kristen Bell sdílí tip od psychologa, jak dětem dokázat, že jsou pro vás důležitější než mobil!

Andrea Machajdíková 12.  11.  2023
Mít mobil stále u sebe je pro většinu z nás samozřejmost, ale naše děti ho mohou vnímat jako velkého konkurenta, který jim krade naši pozornost.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nedávno mi můj dvouletý syn řekl: "Já ti ten mobil schovám a pojď si hrát." Trochu jsem se zastyděla, jenže jsem zrovna byla uprostřed psaní pracovního e-mailu, který zkrátka nemohl počkat na později. Což určitě všichni pracující rodiče, kteří jsou neplánovaně doma s nemocným dítětem, chápou. Vlastně je pochopitelné, že mobil berete do ruky, i když to zrovna kvůli práci není potřeba. Když jsme doma zavření s dětmi, chceme alespoň na pár minut utéct ze své reality. Prohlédnout si na Instagramu, co dělají ti šťastlivci, kteří se aktuálně svobodně pohybují po světě, nebo najít spřízněnou duši, která je na tom stejně jako my. V rychlosti přečíst novinky na webech nebo se mrknout, jestli náhodou náš vysněný péřový kabát není ve slevě. 

Určitě to není nic, co by z nás dělalo špatné rodiče. Mnohdy si děti ani nevšimnou, že svou pozornost nevěnujete pár minut jim, ale telefonu. Ale jsou situace, kdy vás zkrátka chtějí stoprocentně soustředěné jen na ně. Jak jim ale vysvětlit, že svou chvilku na mobilu potřebujete, tak, aby se necítily upozaděné?

Na co byste se měli připravit, než dáte dítěti do ruky mobil?

Americká herečka Kristen Bell (43), která má dvě dcery Lincoln a Deltu, sdílela na svém instagramovém profilu příspěvek psychologa Dr. Johna Delonyho, který ji naučil, jak s dětmi komunikovat, když zrovna potřebuje něco řešit na telefonu. Není to rozhodně nic těžkého. A sama herečka přiznává, že jí taková banální věc zlepšila vlastně celkovou komunikaci s dcerami. 

Odborník na duševní zdraví, který má přes 600 tisíc sledujících na Instagramu, radí, že zásadní je se dětem podívat do očí: "Jakmile na vás dítě promluví a žádá si vaši pozornost, odložte telefon a podívejte se jim do očí. Vysvětlete jim, že potřebujete chvilku na odeslání SMS, přečtení e-mailu nebo rychlé dokončení pracovního projektu, a u toho s nimi udržujte osobní kontakt. Vaše dítě tak bude vědět, že je pro vás důležitější než ta kovová krabička."

Jeho rada je jednoduchá, logická a pravdivá. Oční kontakt totiž dítěti dodá jistotu, že má vaši pozornost a že ho respektujete. A dost možná vám samo od sebe dá chvilku, abyste si mohli na telefonu vyřídit to nejnutnější. Pokud se tak stane, nezapomeňte dítěti poděkovat, že vám dalo prostor, a oplaťte mu to aktivitou, kterou chce zrovna v dané chvíli dělat, ať už je to hra na schovávanou, společné kreslení nebo třeba procházka venku. A pamatujte, že oční kontakt je pro děti důležitý i v jiných situacích. Když s nimi mluvíte o čemkoliv, dívejte se jim do očí, každá vaše konverzace bude mnohem smysluplnější. 

VIDEO: Jak zařídit, aby bylo dítě v online světě v bezpečí?

Témata: Slavní rodiče, Výchova, Instagram, Rodičovství, děti a telefon, herečka, Rodiče, Sociální sítě, Kristen Bell, Mobil, Delta, Tip, Pozornost, SMS, Děti, Psycholog, Lincoln, Telefon