Maminka.czSlavní rodiče

Herečka Kristýna Leichtová bojuje za právo mít i teď otce u porodu

wall 25.  3.  2020
Těhotná herečka Kristýna Leichtová patří k ženám, které nadzvedl zákaz přítomnosti otce u porodu kvůli karanténě. Její rozhořčení chápeme, žen ve stejné situaci je nám líto. Ale netroufáme si vyhodnotit, jak velké riziko v tomto případě koronavirus představuje, a spíše se kloníme k tomu, že preventivní opatření mají smysl.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Zákaz otce (doprovodu) u porodu nechápu a nerespektuji v jeho paušálnosti. Chápu rizika a nutnost ochrany zdravotníků. Nechápu ovšem, proč nemůže být u porodu zdravý doprovod? Co udělat nejprve testy a pak zakazovat? Proč, je-li matka nakažená, tzn. nakažený bude nejspíš i otec, nemůže být, za přísnějších hygienických opatření, oporou svojí ženě?“ napsala na Instagramu herečka Kristýna Leichtová.

Rouška bez šití: Jednoduchý návod! Stačí kus látky a gumičky

Tu diváci znají coby přechytralou teenagerku Ivušku v nováckém sitcomu Comeback a zdůrazňuje, že její zlostná slova nejsou jenom výplodem „hormony zatemněné těhotenské mysli“. Tvrdí, že by situaci úplně stejně viděla, i kdyby těhotná nebyla. 

Jenže zrovna s testováním to tak snadné není, protože na výsledky se čeká až několik dní. Navíc zkušenosti ze zemí, kde se pandemie rozjela, ukazují, že omezení fungují a že skutečně má smysl lidi držet spíše od sebe, i když je to smutné a psychicky náročné. 

Za web Maminka.cz slibujeme, že budeme hlídat, aby snad někoho nenapadlo se zákazu držet, i když už karanténa pomine. 

Kristýna Fuitová-Nováková: „Mateřství mě podstatně změnilo!“

Rozhořčení matek totiž chápeme, stejně jako vysvětlení herečky Leichtové. „Není to totiž věc, kterou si v hlavě lusknutím prstu přenastavíte. Na porod se připravujete devět měsíců. Porod není maturitní zkouška. Je to životní milník, pro matku, dítě i otce. Ano, dřív se to sfouklo hrc prc, bez zbytečných keců – ‚hlavně nám tu, maminko, nekřičte!‘ Ale tak to bylo dřív! Nechceme se přece vracet do středověku!“ zlobí se Leichtová.

Sama čeká druhé dítě. Malé Dorotce je rok a půl. Pohlaví dalšího dítěte neprozradila, ale připomněla, že porod si chce prožít, ne ho „jen přežít“, jelikož správně prožitý porod je podle ní tím nejkrásnějším zážitkem na světě.

Některé nemocnice, například ostravská fakultní, nicméně umožňují alespoň to, aby se tatínkové mohli za rodinou dostat co nejdříve po porodu. Samozřejmě s rouškou. Nemocnice také pouštějí matky po porodu v průměru dříve domů než obvykle. A to je také fajn. 

JAK NOSIT ROUŠKU? Potřebné informace TADY 

Nová Maminka! Eva Burešová o mateřství, speciál o alergiích. Pošleme vám časopis domů
100 mimořádných fotek z porodu! Úžasný rodinný zážitek hodně zblízka

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Porod, Koronavirus, Slavní rodiče, Instagram, herečka, Herec, Otec, Kristýna Leichtová, Teenager, Karanténa, Sitcom, Kris, Pandemie, Bureš, Krist, Preventivní opatření, Rozhořčení, Přítomnost otce, Zákaz, Zkouška, Dorotka, Ivuška, Pór, Lusk
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Andrea porodila dceru doma a ukázala fotky: Kéž by byla každá žena po porodu tak silná a šťastná jako já, říká
Víchová Tereza
Porod doma
Tátova holčička a mámin chlapeček? Toto jsou 3 nejčastější mýty o otcích
Ašenbrenerová Ivana
Otec
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Adoptovala tři děti, aby si splnila sen o velké rodině. Co o nich potom zjistila, je k neuvěření!
Formánková Simona
Příběhy
Tímto gestem dojali svou maminku k slzám! Tři bratři vytvořili "remake" fotek z dětství, takové snímky by chtěl každý rodič
Formánková Simona
Galerie