Maminka.czSlavní rodiče

Herečka Kristýna Leichtová bojuje za právo mít i teď otce u porodu

25. 3. 2020
Těhotná herečka Kristýna Leichtová patří k ženám, které nadzvedl zákaz přítomnosti otce u porodu kvůli karanténě. Její rozhořčení chápeme, žen ve stejné situaci je nám líto. Ale netroufáme si vyhodnotit, jak velké riziko v tomto případě koronavirus představuje, a spíše se kloníme k tomu, že preventivní opatření mají smysl.

„Zákaz otce (doprovodu) u porodu nechápu a nerespektuji v jeho paušálnosti. Chápu rizika a nutnost ochrany zdravotníků. Nechápu ovšem, proč nemůže být u porodu zdravý doprovod? Co udělat nejprve testy a pak zakazovat? Proč, je-li matka nakažená, tzn. nakažený bude nejspíš i otec, nemůže být, za přísnějších hygienických opatření, oporou svojí ženě?“ napsala na Instagramu herečka Kristýna Leichtová.

Rouška bez šití: Jednoduchý návod! Stačí kus látky a gumičky

Tu diváci znají coby přechytralou teenagerku Ivušku v nováckém sitcomu Comeback a zdůrazňuje, že její zlostná slova nejsou jenom výplodem „hormony zatemněné těhotenské mysli“. Tvrdí, že by situaci úplně stejně viděla, i kdyby těhotná nebyla. 

Jenže zrovna s testováním to tak snadné není, protože na výsledky se čeká až několik dní. Navíc zkušenosti ze zemí, kde se pandemie rozjela, ukazují, že omezení fungují a že skutečně má smysl lidi držet spíše od sebe, i když je to smutné a psychicky náročné. 

Za web Maminka.cz slibujeme, že budeme hlídat, aby snad někoho nenapadlo se zákazu držet, i když už karanténa pomine. 

Kristýna Fuitová-Nováková: „Mateřství mě podstatně změnilo!“

Rozhořčení matek totiž chápeme, stejně jako vysvětlení herečky Leichtové. „Není to totiž věc, kterou si v hlavě lusknutím prstu přenastavíte. Na porod se připravujete devět měsíců. Porod není maturitní zkouška. Je to životní milník, pro matku, dítě i otce. Ano, dřív se to sfouklo hrc prc, bez zbytečných keců – ‚hlavně nám tu, maminko, nekřičte!‘ Ale tak to bylo dřív! Nechceme se přece vracet do středověku!“ zlobí se Leichtová.

Sama čeká druhé dítě. Malé Dorotce je rok a půl. Pohlaví dalšího dítěte neprozradila, ale připomněla, že porod si chce prožít, ne ho „jen přežít“, jelikož správně prožitý porod je podle ní tím nejkrásnějším zážitkem na světě.

Některé nemocnice, například ostravská fakultní, nicméně umožňují alespoň to, aby se tatínkové mohli za rodinou dostat co nejdříve po porodu. Samozřejmě s rouškou. Nemocnice také pouštějí matky po porodu v průměru dříve domů než obvykle. A to je také fajn. 

JAK NOSIT ROUŠKU? Potřebné informace TADY 

Nová Maminka! Eva Burešová o mateřství, speciál o alergiích. Pošleme vám časopis domů
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Porod, Koronavirus, Slavní rodiče, Instagram, Otec, Teenager, Pandemie, Rozhořčení, Karanténa, Bureš, Dorotka, Zákaz, Preventivní opatření, Zkouška, Přítomnost otce, Herečka, Kristýna Leichtová, Ivuška

Mohlo by vás zajímat
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři
Kristýna Boková je těhotná. Čeká svoje třetí dítě, prozradila pohlaví?
Přítel žije na vysoké noze, já ke konci týdne nemám ani korunu
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy

Horoskopy

Lev Jste na cestě úspěchu. Nyní neděláte chyby a chováte se jako praví profesionálové. Nenechejte nic…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Drahoslava, Leticie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné