Maminka.czSlavné maminky

Herečka Míša Tomešová o třetím dítěti, vyznáních lásky i o tom, čím ji synové dokážou nejvíc vytočit

Dita Mrázková 17.  3.  2023
Přestože momentálně tráví čas doma se svými syny, kteří se potýkají s neštovicemi, našla si i v tomto hektickém období chvilku na popovídání. A dost možná se mezi maminkami uchytí i nové slůvko, kterým popsala, jak se právě cítí: "Snad nebudu odpovídat jako tatar, jsem teď totiž hodně vyhektěná!”

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Čím vás dokážou dva kluci v chalupě nejvíc vytočit?

Když se hádají a nedokážou se dohodnout a já pro změnu nedokážu, a vlastně ani nechci, je rozsoudit. Hrají nějakou hru, jeden třeba podvádí, druhý ho bouchne, ten první začne pištět… Když u té situace nejsem, nedokážu to rozklíčovat a nechci ani jednoho soudit.

A čím vás jako mámu naopak rozněžní?

Když mi udělají snídani do postele. Což se stalo zrovna dneska. A když si říkáme, jak moc se milujeme. Což je vlastně pořád.

Co herecké geny, podědil je některý ze synů?

Kristián je velký komediant a jeviště docela vyhledává, Jonášek je zase spíš klidnější a zadumanější… Takže to ještě nedokážu posoudit. Ale podpořím je ve všem, co je bude bavit.  

VIDEO: Podívejte se na rodinku Míši Tomešové, která byla v roce 2022 jednou z patronek soutěže Maminka roku

Starší Kristián je předškolák. Připravujete se už nějak na září?

No, je to velký milník, i když připravit se na to nějak asi moc nejde. K Vánocům si přál aktovku a penál. Moje maminka, která učí ve školce a má i předškoláky, nám dává hodně edukativních časopisů, to nám hodně pomáhá.

Máte v plánu klasickou základku, nebo nějakou alternativnější?

U nás v Úvalech máme obě varianty, tedy klasickou základku a pak ještě Sofia School. Věřím českému vzdělávacímu systému, od sousedek mám na úvalskou školu velmi dobré zpětné vazby, takže mám pro oba kluky v plánu klasickou školu. Uvidím, jak v ní budou jednou spokojení. Pro mě je alfa a omega to, že Kristián půjde do školy se svou partou předškoláků ze školky. Ta sociální vazba, kdy vím, že tam bude mít svoje kamarády, je pro mě moc důležitá.

Tento víkend proběhne na pražském Černém Mostě akce zaměřená na udržitelnost. Vy coby její velká propagátorka se zúčastníte spolu s dalšími známými tvářemi akce Everyday Green. Prozradíte, jaká bude vaše role?

Tak předně: necítím se být propagátorkou udržitelnosti, spíš její aktivní „aplikátorkou“. Což by v dnešní době měl být asi už standard. Na akci budu otevírat různá témata. Budu tam v sobotu odpoledne a tímto všechny srdečně zvu. Lidé se mě můžou zeptat na cokoliv v souvislosti s udržitelností. Je skvělé, že akce probíhá právě v obchodním centru, udržitelnost díky tomu bude zase o kousek dostupnější i pro ty, kteří preferují konzumnější styl života.

Na akci bude mimo jiné možnost "zaswapovat si" – tedy vzájemně si vyměnit věci, které majitelům přestaly dělat radost nebo sloužit, a to včetně dětského oblečení nebo hraček. Přispějete svou troškou do mlýna?

Já swapuju moc ráda, hlavně mezi kamarádkami. A spoustu hraček i dětského oblečení pravidelně věnuji do Klokánků, případně do diagnostického ústavu pro nezletilé matky. Momentálně jsem vyřadila hodně věcí, takže v sobotu určitě něco donesu a ráda vyměním! Je to jedna z možností, o které toho společnost pořád ještě moc neví, a přitom jde o jeden ze způsobů, jak šetřit planetu.

 

Kluci si naštěstí vystačí s málem, nekupujeme jim pořád nové a nové hračky. momentálně u nás frčí minecraft...

 

Učíte udržitelnosti i syny?

Jasně, už odmalička třeba třídí odpad. V naší čtvrti máme kontejnery na úplně všechen odpad včetně kovů a oleje a kluci přesně vědí, co a jak třídit. Jsou to malé krůčky, které ale naštěstí berou jako samozřejmost. Co se týká oblečení, mají i celkem dost poděděných kousků. Preferuji lokální značky a samorecyklovatelné materiály. Mám pro ně takhle jednu bundu, která je sice dražší, ale kterou budou nosit oba. Dělá mi radost, že je z recyklovatelného materiálu, tedy znovu použitelná. 

Někdy je ovšem těžké zvlášť menším dětem vysvětlit, že to čtvrté lego už nepotřebují...

Kluci si naštěstí vystačí s málem. Nekupujeme jim pořád nové a nové hračky. Neustále jim říkám, že je potřeba dávat věci zase dál. Když jsme letos dělali jarní úklid, sami mi řekli: „Maminko, s tímhle už si nehrajeme, to může udělat radost jiným dětem.“ V tomhle jsou naštěstí hodně zodpovědní.

Herečka Míša Tomešová: Synové jsou teď v úžasném věku, jsou to parťáci a doma mi pomáhají

Co u vás doma teď momentálně frčí nejvíc? 

Momentálně máme neštovice, takže se snažím hledat co nejklidnější zábavu. Hrajeme hodně deskovky, hru prší, ale úplně nejvíc teď u nás frčí Minecraft. Sama ho moc neznám, prý je to nějaká rozvíjející hra, kde se hodně staví, tak to jim v omezené míře sem tam taky povolím. Ať nepůsobím jen jako "eko matka". (směje se)

V rozhovoru pro Maminku před dvěma lety jste zmínila, že byste ráda třetí dítě. Platí to pořád?

Tohle že jsem vážně řekla? Spíš jsem myslela, že případně někdy v budoucnu. Pamatuju si, že jsem zmínila, že jsem moc mladá na definitivní rozhodnutí. Ale občas se mi stane, že se ráda kouknu na miminka svých kamarádek. Momentálně mě to ale nějak „netankuje“, nechám tomu volný průběh. I když je možné, že mi biologické hodiny ještě zatikají.  


pozvánka na everyday green

Ve dnech 18.–19. března můžete vyrazit do pražského Obchodního centra Černý Most na akci, která si klade za cíl ukázat, že být udržitelnější nemusí být věda. V čase od 13.00 do 18.00 vás v oba víkendové dny čekají mimo jiné upcycling dílna, swapování, přednášky, pop-up akce i setkání se známými tvářemi. 

Více na www.nakupyudrzitelne.cz/everyday-green/

Témata: Děti, Slavné maminky, Předškolák, Rozhovor, Rodina, Rodičovství, Mateřství, Životy slavných, Rodina a vztahy, Výchova, Instagram, Hry pro děti, Syn, Školství, herečka, mateřská láska, Základní škola, Vánoce, Dětské nemoci, příroda, Volný čas, Michaela Tomešová,, udržitelnost, Minecraft, planeta