Maminka.czSlavné maminky

Herečka Uma Thurman k demonstracím proti potratům v USA: Holky, nedejte se, děloha je jen vaše!

Dita Mrázková 1.  11.  2021
Jít, či nejít? Těžká volba pro ženu, která z nějakého důvodu nechce nebo nemůže, odnosit své děťátko a uvažuje o potratu. Před pár týdny proběhly v USA demonstrace za práva těchto žen, kterým tamní zákony zpřísnily podmínky potratů. Veřejně se jich zastala i hollywoodská herečka. Co vzkázala v otevřeném dopise?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

"Potrat je osobní volba, ne právní debata..." "Naše těla, naše mysl, naše síla..."
"Hleďte si své vlastní dělohy..."

Stovky podobných transparentů, jejichž majitelkami byly rozzlobené ženy demonstrující za práva na potraty. To vše bylo před pár týdny k vidění v několika amerických státech, především v Texasu, který je dějištěm celonárodního boje proti zákazu potratů. Právě tam začal 1. září tohoto roku platit zákon, jež zakazuje provádět téměř všechny potraty od zhruba 6. týdne těhotenství, když už lze rozpoznat srdeční tep embrya. Oponenti však apelují na fakt, že v tomto období spousta žen ještě ani neví, že je těhotná.

VIDEO: Samovolný potrat

Situace nenechala v klidu herečku Umu Thurman, která je mámou tří dětí, dcery Maye (23) a syna Levona (19) a dcerky Luny (9). Sama totiž jedním bolestným potratem prošla.
A 21. září vydal deník Washington Post její článek, ve kterém se Uma o svou osobní zkušenost podělila. V mládí neplánovaně otěhotněla se starším mužem a nevěděla, jak situaci řešit. Obrátila se proto na svou matku. Ta v té době byla ale hospitalizovaná s vážnou nemocí v nemocnici, své dceři však potrat radikálně doporučila.

"Bylo to, a stále je, opravdu hodně bolestivé téma. Šlo o moje nejtěžší rozhodnutí v životě. Chtěla jsem si dítě nechat, ale v rodině jsme se nakonec shodli, že ukončení těhotenství pro mě bude tou správnou volbou," otevřeně svěřila v dopise Uma. Potrat podstoupila v Německu, kde měla tehdy pracovní závazky.

Maminka roku 2021: Klára Antonova Fischleinová se rozhodla mluvit o potratu dcery. Pomáhá tak ostatním s podobnou bolestnou zkušeností

Herečka tak vyjádřila podporu všem ženám, které si musely projít stejnou zkušeností i těm, kterým kvůli novelizaci potratového zákona hrozí odebrání základních práv. "Všem ženám a dívkám v Texasu, které jsou zostuzovány, protože mají dělohu, vzkazuji: Sleduji vás a jsem v tom s vámi!"

Témata: Zdraví, Než otěhotníte, Děti, Slavné maminky, Kariéra, herečka, Bolest, Psychika, Potrat, USA, Uma Thurman, Strach, Zákon, Washington Post, transparent, Demonstrace, Texas, Guttmacherův institut, Luna, Německo, Uma Thurmanová, Volby, May, Právo, Levon, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Víte, jak je to s úhradou zubních plomb u dětí? Neplaťte zbytečně
Procházková Simona
Zuby
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Herečka Alicia Silverstone a její šokující rodičovství: Spí s jedenáctiletým synem v posteli, když byl malý, předžvýkávala mu jídlo
Mrázková Dita
Slavné maminky