Maminka.czSlavné maminky

Herečky Christina Applegate a Selma Blair se perou s roztroušenou sklerózou: Bojujeme především kvůli našim dětem, shodují se

Dita Mrázková 5.  2.  2024
Obě potkal stejný osud v podobě kruté diagnózy, obě jsou mámami. Právě kvůli svým dětem s nemocí bojují, jak nejlépe umí. Jedna přiznala, jak jsou pro ni běžné denní věci tabu, druhé lékaři předpověděli, že se nedožije padesátin...

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění centrální nervové soustavy. U nemocných imunitní systém napadá mozek a míchu, což způsobuje problémy s pohybem, funkcí svalů, viděním a poznáváním. Střídají se období s příznaky (tzv. atakami) a bez příznaků. Problém je hlavně v tom, že projevy jsou u každého pacienta individuální, a průběh onemocnění tak nelze předpovědět. V současné době nejsou k dispozici léky, které by dovedly nahradit zničená nervová vlákna, k dispozici jsou pouze léky protizánětlivé.

Své zkušenosti s roztroušenou sklerózou mají i dvě hollywoodské hvězdy – herečky Christina Applegate (52) a Selma Blair (51).

VIDEO: HEREČKA MICHAELA KUKLOVÁ TŘI ROKY PO RAKOVINĚ PRSU: LÉKY MAJÍ VEDLEJŠÍ ÚČINKY

Nedávno se Christina Applegate objevila na 75. ročníku předávání cen Primetime Emmy. Oficiálně zahájila ceremoniál a předala první cenu večera. Na pódium ji doprovodil kolega, a aby měla jistější chůzi, vypomohla si i holí. Po emotivním příchodu se dočkala potlesku vestoje a byla viditelně dojatá.

Pro deník The New York Times popsala první příznaky, které pocítila, když u ní nemoc propukla. Byly to brnění končetin, necitlivost a problémy s rovnováhou. V loňském rozhovoru pro Vanity Fair si ohledně své choroby nebrala servítky. 

Klepněte pro větší obrázek

"S roztroušenou sklerózou to nikdy není dobrý den. Mám jen velmi málo dobrých dnů. Lidé se ptají: 'Proč se víc nesprchuješ?' No, protože vlézt do sprchy je děsivé. Můžete spadnout, můžete uklouznout, nohy se vám můžou podlomit... Je pro mě děsivé se tam dostat. Jsou prostě určité věci, které lidé ve svém životě považují za samozřejmé, jenže my nemocní už je za samozřejmé považovat nemůžeme. Chodit po schodech dolů, nosit v ruce nějaké věci – to už prostě nejde. Je to prostě na..."

Christina přiznala, že nad vodou ji drží její jediná dcera Sadie Grace. Té věnovala dojemné vyznání: "Nejdůležitější osobou na tomto světě je moje dcera. Jsi mnohem víc, než si vůbec dokážeš představit. Jsi tak krásná a milá a chytrá a zajímavá. Každý den, když se probudím a můžu tě odvést do školy, cítím obrovské požehnání. Děkuji ti, že jsi při mně v těch nejtěžších časech stála."


Herečka Selma Blair je maminkou syna Arthura, pro kterého se – stejně jako její herecká kolegyně – snaží všechna úskalí spojená s nemocí přežít. "Řekli mi, že se padesátin možná ani nedožiju a ať si radši naplánuji svou smrt. Jsem invalidní, padám, občas upouštím věci. Mám špatnou paměť… Ale dokážu to," svěřila se v emotivním dokumentárním snímku Introducing Selma.

Klepněte pro větší obrázek

Na svém Instagramu sdílela i videa, kde se se svou nemocí svěřila svým fanouškům – bez příkras a naprosto upřímně. 

Herečka před pár lety absolvovala dokonce i chemoterapii a většinu roku strávila v nemocnici. "Když jsem byla v izolaci, představovala jsem si klid. Zúčtování. Porozumění. Čas o samotě. Pomoc, o kterou jsem žádala. Pro mého syna. Nemohla jsem s ním být. Držela jsem tuto panenku, kterou jsem od něj dostala. Uznala jsem, že je normální nemít na tváři vždy jen úsměv. Ale naučila jsem se smát. Opravdu. A vám všem děkuji za vaši podporu a laskavost. Jsem tady. Uzdravuji se," nechala se slyšet na Instagramu.

Obě herečky se tak jako pravé mámy lvice perou s nemocí především kvůli svým dětem. Zatím se jim to daří na výbornou!

Roztroušená skleróza neznamená konec života, říká Libuše, maminka tříletého chlapečka. Nemoc ji zasáhla před pár měsíci
Témata: Mateřídouška, Děti, Slavné maminky, Rodičovství, Životy slavných, Rodina a vztahy, Instagram, Rodiče, Celebrity, herečka, Inspirativní ženy, Nemoc, Emoce, matka a dcera, Děti slavných, Hollywood, Michaela Kuklová, role, Roztroušená skleróza, Christina Applegate, Selma Blair, Sadie Grace, Arthur, Lékař, Diagnóza