Maminka.czŠkolák

Hezké děti jsou úspěšnější... i u rodičů

Pro každou maminku je její dítě nejnádhernějším stvořením na světě. A když už ne nejnádhernějším, tak alespoň nejroztomilejším či nejkouzelnějším. Snad žádná máma o svém potomkovi nedokáže naplno říct, že by pobral méně krásy než ostatní. Upřednostňují však rodiče podvědomě ty hezčí děti?
9. 12. 2011
Hezké děti jsou úspěšnější... i u rodičů

Všechny děti jsou krásné?

Spousta rodičů se shoduje na tom, že hodnotit krásu u dětí je velmi povrchní. Jiní zase tvrdí, že nelze paušalizovat, tedy používat okřídlené úsloví, že „všechny děti jsou krásné“. Nejsou. Jen by se to nemělo říkat nahlas.

Odstátá ouška, křivý nosík, šišatá hlavička, pár kilo navíc... Všechny děti nemohou odpovídat ideálním představám naší společnosti. Jak vůbec na své potomky pohlížejí matky, jejichž dítě je ve srovnání s těmi ostatními méně pohledné? Přepadne je třeba někdy smutek, nebo „nedostatky“ svého dítěte nevidí či nevnímají? Je to zcela individuální.

Velmi citlivé téma

A co reakce okolí? I když dítě není vyloženě krásné, není dobré jeho rodiče nějak důrazněji upozorňovat na vzhledové nedostatky. Jedná se o velmi citlivou strunu – to, že se (byť slovně) strefujete do toho, co je rodičům nejdražší, totiž pro ně nemusí být vůbec příjemné.

=====„Škaredé“ dítě = outsider?=====

Hezcí lidé jsou v dnešní společnosti úspěšnější. Týká se to i dětského kolektivu, kde jsou upřednostňovány ty hezčí děti. Z těch „škaredých“ se často stávají outsideři. Malé děti dokážou být někdy kruté, a často se tak mohou nelichotivě navážet do svých spolužáků, kteří mají pár kilo navíc, nosí brýle nebo rovnátka, mají křivé zuby, nemožný účes, pihy atd.

V tomto případě není neobvyklé, že rodiče své dítě, jehož vzhled neodpovídá standardním představám dětského kolektivu, milují ještě o to víc, aby mu vykompenzovali onu možnou „nepřátelskost“ okolí.

Ze škaredého káčátka nádherná labuť

„Škaredé“ dítě? No a? Děti jsou děti, teprve se vyvíjejí a spousta věcí se na jejich těle změní. Proto nelze jejich vzhled tak vážně hodnotit, anebo se mu vysmívat. To je názor většiny dospělých, kteří navíc poukazují na to, že i ze škaredého káčátka – dítěte, které bylo ještě na prvním stupni základní školy outsiderem – může časem vyrůst krásná labuť.

ČTĚTE TAKÉ: Centrální svalová hypotonie

Pro zajímavost

Některé tuzemské i zahraniční celebrity se v rozhovorech vyjádřily, že se v dětství vzhledově odlišovaly od ostatních dětí. „Nevypadala jsem jako ostatní děti, byla jsem spíš škaredé káčátko,“ řekla například zpěvačka Nicole Scherzinger. Takto si v dětství připadala třeba i Scarlett Johansson, Julia Roberts, Eva Longoria, ale i slovenská herečka Taťána Pauhofová nebo česká miss Eliška Bučková.

Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Novorozenec, Batole, Kojenec, Školák, Chování a vztahy, Předškolák, Šišatá hlavička
Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
Na maškarní za seniora? Stačí pár doplňků a senzační kostým je na světě
Právě dnes vychází říjnová Maminka. Na titulce s Michaelou Tomešovou
Vévodkyně Kate:  Je důležité, aby rodiče mluvili s dětmi o svých pocitech
Neobvyklé trápení: Moje dcerka má knírek

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu