Maminka.czRetro

Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky

Veronika Zenklová 4.  3.  2021
Ať už dáváte přednost nosítkům, šátkům nebo klasickým kočárkům, jedno je jisté. Chcete, aby se vaše děťátko cítilo pohodlně. Věděli jste ale, že první kočárek na světě vznikl jako dětská hračka?

Až do 18. století bylo běžné, že matky svá miminka nosily během dne připevněná na těle. Jednak proto, aby eliminovaly jejich pláč, mohly je kdykoliv nakojit, měly volné ruce, ale především proto, aby byly mobilní. Postupem času začaly využívat nejrůznějších přepravek, aby dítě odložily a ulevily svým bolavým zádům. 

Klepněte pro větší obrázek

První kočárek spatřil světlo světa až v roce 1733. Vévoda z Devonshire tehdy pověřil zahradního architekta Williama Kenta, aby vyrobil pojízdný košík jako hračku pro jeho děti. Za vozítko se měl zapřáhnout poník nebo koza a zábavná atrakce pro malé neposedy byla na světě. 

Klepněte pro větší obrázek

Brzy bylo zřejmé, že pojízdný koš skýtá i další výhody. 

K vozítku stačilo pořídit madlo, aby jej mohli ovládat lidé a vývoj pokračoval dál. 

Skutečně prvním sériovým výrobcem kočárků byl pravděpodobně britský továrník Lewenson, který v roce 1840 založil spolu se svým synem závody na výrobu dětských vozítek. O třicet let později na ně navázal jistý William Wilson, který si v roce 1898 otevřel ve White House Street velkou továrnu  na kočárky a začal užívat slavný název výrobku SILVER CROSS. Tato značka se stala jedničkou na trhu a získala punc velké elegance. Tyto kočárky používala například i britská královská rodina. 

Klepněte pro větší obrázek

České maminky si však na tuto vymoženost počkaly ještě další století. Po první světové válce pomohla k jejich propagaci osvětová myšlenka, která kladla důraz na vlastní prostor dítěte a dostatečnou hygienu. Spolu s přísunem slunečních paprsků a čerstvého vzduchu spala nemluvňata v kočárcích jako dudci. 

Druhá světová válka na pár let přerušila jejich výrobu a vývoj. Nedostatek peněz i materiálu změnil jejich dosavadní vzhled. Z této doby se jich dochovalo minimum, protože  korbičky byly obvykle vyrobené z lepenky a jejich dno z papírových náhražek. 

Klepněte pro větší obrázek

V padesátých letech převládla umělá hmota a bakelit. Velký důraz byl kladen na jejich hmotnost a velikost. 

Klepněte pro větší obrázek

V 70. letech se výrobci konečně vrátili k modelům s vysokými koly a s řemínkovým odpružením. Kočárky se hemžily pestrými barvami a korbička se dala snadno oddělit od podvozku. 

Klepněte pro větší obrázek

A takhle vypadají kočárky dnes.

Témata: Miminko, Miminko, Mateřství, Retro, Výbavička pro miminko, Dějepis, Babička, Dětství, Kočárek, kočárky, Vintage, prababičky, Děťátko, Výroba, SILVER CROSS, Cross, Žihadlo, Druhá světová válka, William Kent, Důraz, Hračky, Šátek, Wilson, Poník, Nosítka
Mohlo by vás zajímat
Holčička se narodila s pruhem úplně bílých vlasů. Jsi krásná, učí ji máma
redakce
Galerie
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Holčička, nebo chlapeček? Gabriela Soukalová odhalila pohlaví miminka!
Formánková Simona
Slavné maminky
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Představy vs. mateřská realita! Děkujeme za tu upřímnost
redakce
Mateřství
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
kog
Porod
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec