Maminka.czJen pro maminku

Historie sňatku a svateb

Komerční článek
7. 6. 2010
Historie sňatku a svateb
V předsvatebním shonu není nic příjemnějšího, než se na chvíli zastavit a vrátit se do dob minulých, nahlédnout do historie a objevit kousek minulosti, která nás dovedla až do současnosti.

V různých kulturách se konaly různé obřady, ale motiv byl vždy společný – partnerský svazek. Tuto událost bylo vždy třeba ekonomicky zajistit a hlavně náležitě oslavit. Naši předkové velmi prakticky přistupovali k zajištění jak rodinného majetku a jeho rozmnožování, tak k usnadnění plození potomků – tedy svazky byly většinou předem domluveny.

Svazky tak byly spíše volbou rodiny a rozumu, než milujícího srdce, což ovšem nebránilo v mohutných oslavách, trvajících i více dní a nocí. Dnes ani netušíme, kolik bylo vyplakaných slz, nad nešťastnými láskami, které nebyly nikdy naplněny…

V minulosti měla družba významnou obřadní funkci, dnes se tato úloha přesunula na svědky a je to většinou člověk určený k obveselování ostatních, proto je dobré volit někoho blízkého, ale zároveň vtipného, výřečného a organizačně schopného.
Tradice, která zůstává zachována, nebo jen s malými odchylkami, jsou šaty nevěsty a její doplňky.

Šaty nevěsty mají být bílé, jako symbol čistoty a panenství. Do konce 1. Republiky zdobil nevěstu myrtový věneček se závojem. Závoj značil podřízenost ženichovi, jako svému manželovi, a do poslední chvíle měl skrývat panenskou cudnost dívky.

Tradice a pověry

Svatba, nevěsta, svatební veselí… všechny tyto pojmy jsou odpradávna spojovány s různými legendami a pověrami, někteří je mají za pravdivé, jiní se jim smějí, ale jak to tedy je?

O pověrách často mluvíme, jakoby byly naše vlastní, i když je vymysleli naši předci již dávno. Říká se, že snoubenci by neměli trávit předsvatební noc v jednom domě, je tedy dobré snoubence vyslat na poslední předsvatební noc k rodičům, aby ho dobře ohlídali a on si neudělal bujarou noc s kamarády – i když dnes je právě toto v módě…

Dále se říká, že by ženich neměl vidět šaty nevěsty dříve než před obřadem, pověra říká, že kdo spatří svůj protějšek ve svatební den jako první, bude mít v manželství navrch – tedy je dobré, aby nevěsta byla bdělá a uviděla svého milého ve svatební den jako první:o)

Nevěsta by měla mít ve svatební den oblečeno všechno nové, začíná nová etapa jejího života. Dále jednu věc vypůjčenou a jednu věc starou, často nějaký šperk, který má v rodinné historii význam, také něco darovaného a něco modrého. Na novomanžele se při odchodu z obřadní síně hází zrnka rýže, což symbolizuje blahobyt a štěstí v budoucím životě.

Oblíbenou pověrou je ta, že dívka, která chytí svatební kytici hozenou nevěstou, se do roka vdá. To také platí o svatebním dortu – pokud si svobodná dívka dá kousek dortu na noc pod polštář, uvidí ve snu svého budoucího manžela.
Prstýnek tvaru kroužku má vyjadřovat věčnou a dlouholetou lásku, zlato se používá pro svou vzácnost a na prsteníčku levé ruky se nosí proto, jelikož tudy teče krev přímo do srdce…

Ať už se svatební hostina koná doma nebo v hostinci, dochází před jejím započetím k řadě zvyků – nevěsta musí říci své nové jméno, následuje rozbití talíře a jeho zametání novomanželi, což prokáže jejich schopnost spolupracovat a zároveň střepy přinášejí štěstí, takže manželství bude harmonické. Následuje pojídání polévky z jednoho talíře, které také symbolizuje schopnost spolupráce, ale také podstatnější symboliku, kterou je schopnost brát si a dávat z jednoho společného krajíce…

Oznámení a zvaní na svatbu je dnes činěno svatebním oznámením, doplněným o pozvání ke svatební hostině. Klasické je pečení koláčků, zvací koláčky se podle tradice pečou několik týdnů před svatbou, rozdávají se příbuzným, přátelům a sousedům a jsou zároveň pozvánkou na svatební hostinu. Tyto koláčky jsou považovány za vizitku kuchařského umění hospodyně. Jelikož je tento zvyk velmi chutný, nehrozí zřejmě jeho zapomenutí:o)

Ženich dnes přenáší nevěstu přes práh jejich nového společného domova, prý proto, aby přelstil zlé duchy, kteří číhají nad prahem, významem je začátek nového života.

Moderní, civilní manželství je poměrně mladou institucí. Potřebný zákon u nás vymyslela a uvedla do praxe až legislativa rakouského mocnářství v dubnu 1890. Do té doby bylo manželství uzavíráno zásadně před bohem a bylo považováno za svaté. Na druhé straně tento zákon objevil do té doby neznámý akt rozvodu. Avšak také to přineslo větší prostor svobodě a otevřela se nová cesta k dříve vzácné věci – sňatkům z lásky. Ještě v minulém století sloužilo manželství především k zaopatření a láska se měla vyvinout až v průběhu let. Nebo alespoň tolerance k druhému. Bez ní to ale nejde ani nyní, na prahu 21. století.

Výročí svatby

1. rok bavlněná
2. rok papírová
3. rok kožená
4. rok květinová
5. rok dřevěná
6. rok železná
7. rok vlněná
8. rok bronzová
9. rok měděná nebo hliněná
10. rok cínová
11. rok ocelová
12. rok hedvábná
13. rok krajková
14. rok slonovinová
15. rok křišťálová
20. rok porcelánová
25. rok stříbrná
30. rok perlová
35. rok korálová
40. rok rubínová
45. rok safírová
50. rok zlatá
55. rok smaragdová
60. rok diamantová
65. rok kamenná
70. rok platinová

Autor článku:
Kateřina Arnoldová
La Florista s.r.o.

Info na www.online-kvetiny.cz.

Témata: Jen pro maminku

Mohlo by vás zajímat
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Neděste se! Takhle vypadá mateřství ve skutečnosti. Mámy vědí své...
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Povzdech znechucené matky: Jak utéct před rodičovskou soutěživostí?
Mé dítě má mongolskou skvrnu! Je to nebezpečné?
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství
Zavinovačka je skoro nutnost! Jak správně miminko zavinout?
Syndrom náhlého úmrtí kojenců má zřejmě i biologickou příčinu

Horoskopy

Váhy Včera jste váleli a dnes zase polevujete. Zkuste si držet v práci alespoň standart. Pořád máte potíže s…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vladislav, Vladislava, Priska

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu