Hit jménem přerušovaný půst: Nezaručuje hubnutí, hodí se jen pro někoho

Simona Procházková 13.  2.  2021
Jak je to s aktuálně tolik oblíbenou metodou hubnutí, přerušovaným půstem, kdy jíte jen jedno jídlo denně? V čem spočívá, jaká má pravidla a proč přináší celou řadu úskalí? Vysvětlí expert na výživu Petr Havlíček. Podívejte se na video.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ačkoli by takový systém mohl někoho vyděsit, z historie známe, že se v některých náboženstvích tento způsob půstu vyskytuje (např. ramadán) již po staletí. A může mít i zajímavé zdravotní důsledky. Je, nebo není vhodné jíst jedno jídlo denně?

„Režim s časově omezeným stravováním (systém 22 plus 2, kdy tedy 22 hodin lačníte a jen dvě hodiny můžete jíst a dodat tělu vše, co potřebuje) je složitější. Na základě výzkumu z roku 2014 vyšlo najevo, že pokud se někdo chce tímto způsobem stravovat, dojde u něho ke zlepšení tzv. lipidového profilu, což mimo jiné znamená, že se sníží hladina „škodlivého“ cholesterolu v krvi a zlepšuje se funkce imunitního systému. K poklesu tělesné hmotnosti nicméně došlo jen u některých jedinců. Což samozřejmě závisí na tom , co všechno a v jakém množství v rámci těch dvou „povolených“ hodin člověk snědl,“ přibližuje Petr Havlíček.

Ze dne na den se rozhodla se sebou něco udělat. Iveta zhubla více než 30 kilo

„Tento stravovací režim má ovšem i svá úskalí a omezení, zejména zdravotní. Rozhodně bych tento systém nedoporučil zkoušet těhotným ženám, diabetikům a všem, kdo mají nejrůznější potíže se zažíváním. Navíc si uvědomte, že v průběhu dne zkonzumujeme zhruba jeden a půl až dva kilogramy potravin, takže toto množství je nutné sníst během dvou hodin, což bude pro většinu lidí  neřešitelný problém,“ říká Petr Havlíček.

„Při dlouhodobém hladovění navíc stoupá potřeba jídla a vzniká tzv. vlčí hlad, což znamená, že nad svým stravováním začnete ztrácet kontrolu. V důsledku toho jsme pak schopni během těch dvou hodin „ztláskat“ všechno možné. Při tomto režimu tedy musíte nad jídlem daleko více přemýšlet a plánovat. A odstranit z dosahu vše, co je nezdravé a nevhodné. Když to tedy shrnu, osobně se přikláním spíše k dodržování normálního, vyváženého stravování a konzumovat ideálně tři velká jídla denně,“ dodává Petr Havlíček.

Pořad Rozum v troubě uvádí internetová televize Mall.tv.

Mateřství jako dieta. Byla jsem „Metráček“, po dětech jsem „Twiggi“
Vegetariánská dieta v těhotenství: jde to dohromady?
Výživa hyperaktivních dětí: Pozor na barvené potraviny a tyto kyseliny
Témata: Video, Hubnutí, Jak zhubnout, rozum v troubě, hit, Úskalí, Hladovění, JEN, Stravování, Rama, Jídlo, Petr Havlíček, Půst, Hod, Výživa, Oblíbená metoda