Maminka.czVýživa a stravování

Hitparáda školních „blafů“ aneb co jsme házeli pod stůl

27. 2. 2013
Hitparáda školních „blafů“ aneb co jsme házeli pod stůl
Našedlé masové hašé, vojensky zelená hrachová kaše, nudle s mákem i segedínský guláš s velkými kousky tlustého bílého masa patřily dlouhá léta mezi stálice nejméně oblíbených jídel školního stravování. Jak jste je z okénka vyfasovali, tak jste je tam i vrátili. Vzpomínáte?

Ani jako dítě jsem nemívala větší problémy s konzumací čehokoliv, co mi přistálo na talíři. Nicméně každý máme své limity, a tak jsem ze školky v kapsičce nosívala rozžvýkané tuhé hovězí maso a někdy i jakési trubičky, které na mě z masa občas vábivě pomrkávaly. V zimním období přibyl i celaskon a vitamín B, které jsme dostávali ve školce po svačině, nějak jsem nebyla schopná je spolknout. Nejhorším mým nočním můrám ale kraloval slizký mléčný škraloup. Někdy se obětoval kamarád Jirka a snědl ho, jindy jsem nad chladnoucím mlékem seděla spolu s dalšími nešťastníky ještě hodinu po svačině, dokud se nad námi neslitovala hodná paní kuchařka a škraloupy nesebrala svým tlustým ukazovákem.

Od škraloupu k hašé

Škola mě osvobodila od škraloupu (ty jsem mívala zase jinde), zato přibyly laskominy vyššího stupně. „TOP blaf“ č. 1 byla jakási našedlá masová kaše, noblesně zvaná „hašé“. Ač jsem byla dítě vcelku nevybíravé, hůře se mi trávily i vařené fazolové lusky v bílé moučnaté omáčce a jakékoliv „podezřelé maso“ (maso, ze kterého koukají trubičky a visí kusy klepavého bílého tuku). Zato jsem patřila k exotům milujícím hrachovou i čočkovou kaši, nudle i škubánky zasypané tunou máku s cukrem a plavoucí v 2 dcl žlutého másla. Speciální stravovací kapitolou byly polévky. Ty milovala moje kamarádka Hanka, která byla ochotná zkonzumovat moji polévku výměnou za její hrachovou kaši, špenát či rozvařené zelí. Hanka snědla i odstátou nahnědlou špenátovku, rajskou s rozvařenou rýží, frankfurtskou s buřtem i jiné neuvěřitelně zahuštěné roztoky. A jak to vypadá ve školních jídelnách nyní?

„Čipni mi guláš, voe“

V současnosti mají děti ve větších jídelnách často na výběr z dvou, někde i tří jídel, jídla si mohou sami vybírat a pomocí speciálních čipů tvořit jídelníček na několik dní dopředu. Nicméně nenechte se mýlit, zapečené těstoviny chodí stále, už několik desetiletí, ruku v ruce výhradně s červenou řepou. Hrachová kaše s jezírkem tuku uprostřed (kdo ví, proč ji vaří, když jí děti nejedí) má za partnera kus čehosi, tvářícího se jako uzené maso. Rýžový nákyp, který většina dnešních dětí již z domova nezná (a nejí), doplňuje švestkový kompot. Podobný osud má i žemlovka s tvarohem a jablky.
Ano, s dětmi a jejich chutěmi to bývá svízelné, jako s mléčným škraloupem, svůj podíl na tom ale mají i zaběhlé kulinářské rituály školních vývařoven.


Malý rozhovor s velkou strávnicí

Pro úplnost informací jsem se rozhodla zeptat své devítileté dcery, jak vidí kuchařské umění jejich školní jídelny ona.

* Emčo, co ti nejvíc chutná ve školní jídelně?

Nejvíc mi chutnají halušky, rajská polévka s takovými malými těstovinkami, bavorské vdolečky a dukátové buchtičky.

* A co v jídelně nikdy nesníš?

Nó, hrachovou kaši, koprovku a zelňačku s velkými kusy buřtů a nudle s mákem a olejem.

* Mákem a olejem?

Jo, na nudle nasypou mák a polejou to olejem. Takovou malou sběračkou, polívají tím i brambory. Jsou pak hrozně mastné, nemám to ráda.

* Co by si v jídelně změnila?

V družině nás nutili dojídat jídlo, to se mi nelíbilo.

*Pamatuješ si ještě, co ti chutnalo a nechutnalo ve školce?

Ve školce mi chutnal chleba s máslem a s normálním sýrem, nechutnala mi drožďová pomazánka a pomazánka s hermelínem. Jó, příšerná byla borůvková pomazánka.

* Borůvková pomazánka? Tu neznám.

Taková fialová sladká pomazánka s kousky borůvek. Vojta po ní blinkal.

Témata: Výživa a stravování, Nádivka, Většina dne, Kuchařské umění, Malý test, Jídelna, Stůl, Hit, Uzené maso, Školní jídelna

Mohlo by vás zajímat
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Mateřská dovolená 2021: Vše, co potřebujete vědět
25 vychytávek, které vám ulehčí život s dětmi a vy je možná neznáte
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
To se nedá jíst, stěžují si mámy v porodnicích. Co jste dostaly na talíř vy?
Představy vs. realita. Vánoční fotky dětí, které se tak úplně nepovedly
Rodičovská dovolená 2021: Vše, co o ní potřebujete vědět
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak

Horoskopy

Panna Jste stále v jednom kolem a moc vám to vyhovuje, aspoň nemáte čas na hlouposti. Duševní stav se o…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ilona, Sebastian, Sebastián

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné