Maminka.czNovorozenec

Hlavně nohy v teple

, Časopis Maminka
25. 3. 2011
Hlavně nohy v teple
Řeší to všechny maminky. Jak své dítě obléknout, aby nenastydlo? Jak ho přivyknout na střídání venkovních teplot? Zkuste tipy porodní asistentky a vašemu miminku už nikdy zima nebude!

Na začátek pár slov teorie: co je to vlastně termoregulace a proč je tolik důležitá? Pod tímto názvem se skrývá schopnost organismu zajistit rovnoměrně příjem a výdej tepla. Bohužel u miminek a speciálně novorozenců není zcela vyvinutá, tudíž hrozí riziko podchlazení nebo přehřátí.

Regulovat teplotu totiž kojenec umí až přibližně od půlroku věku a do té doby musíte myslet za něj tak, abyste mu nedbalostí, nebo naopak přehnanou péčí nezpůsobila zdravotní problémy. Jak se potíže projevují? A proč vznikají?

Miminka nemají schopnost „třást se“, a tím se zahřívat nebo naopak ochlazovat. Jediné, co novorozence hřeje, je takzvaný hnědý tuk v oblasti zádíček a páteře (je uložený mezi lopatkami, okolo některých orgánů, na krku).

Teplotní šok

Představte si, že si devět měsíců lebedíte v teploučkém bazénku a najednou jste vyvržena na svět, kde je v lepším případě o deset až patnáct stupňů méně, než na kolik jste dosud byla zvyklá. Vaše tělo zareaguje šokem. Proto je čerstvé miminko vždy nutné řádně osušit, aby neztrácelo teplo – jinak je nuceno tvořit jej z hnědého tuku. To ale ne vždy stačí a dítě může prochladnout.

Navíc na podobný výdej energie není novorozenec zvyklý a kvůli tomu může dojít i ke zdravotním komplikacím. Podchlazenému dítěti se zrychluje metabolismus (zvyšuje se energetický výdej), ale hlavně roste spotřeba kyslíku (chladné prostředí má negativní vliv na správný průběh začátku dýchání), z tohoto důvodu se také děťátko po porodu ošetřuje a dává na první hodinu až dvě na novorozeneckém oddělení na výhřevné lůžko, tzv. BabyTherm.

Čtěte také: Máma před tabulí!

Kvůli ztrátám tepla se již děti nekoupají na porodním sále (miminko může snižovat teplotu těla až o 1 oC za minutu). Právě z tohoto důvodu dostanete své děťátko poprvé do ruky sice zabalené, ale neumyté, aby jeho šok z nového prostředí byl co nejmenší. Být čerstvě narozený a ještě koupaný...

To by se novorozencům asi moc nelíbilo, bylo by to totiž moc změn najednou :-) Nebojte se, kvůli termoregulaci by vaše zlatíčko do inkubátoru jít nemělo. To se dělalo před lety, dnes se do nich umisťují pouze miminka, která jsou nedonošená nebo mají nějaké zdravotní komplikace.

Měřím, měříš, měříme

Připravte se, že i tak banální věc, jako je zjištění teploty, se musíte naučit.
Jak na to, abyste získala správný údaj a přitom neublížila ani ratolesti, ani sobě? Vyzkoušejte tipy, které vám pomohou. Mimochodem, věděla jste, že digitální teploměry mohou mít rozptyl mezi skutečností a naměřenou teplotou až 1,5 oC, což je v případě novorozence poměrně dost?

Nemusíte investovat do drahých produktů, doporučuji klasickou rychloběžku, kterou koupíte v lékárně, pro kojence je výborný také dudlík s teploměrem. Porodní asistentky a sestřičky na oddělení šestinedělí musejí teplotu miminek pravidelně kontrolovat.

I proto, že mají za úkol naučit maminky pečovat o potomky a také jak zjistit, jestli jsou děťátka v pohodě. Okoukejte od nich jejich triky. Budou se hodit i doma. Jak to tedy vlastně je? V některých nemocnicích probíhá měření teploty u novorozence už na porodním sále, jinde až hodinu po porodu na novorozeneckém oddělení.

První měření je vždy v zadečku – kromě teploty se zároveň zjišťuje, zda nemá miminko zúžený či zcela neprůchodný konečník. Další již probíhá buď v zadečku, nebo v podpaží. Nyní se doporučuje zejména posledně jmenovaná možnost (při měření teploty v zadečku hrozí poranění střeva, je také náročnější údržba teploměru).

Doma orientačně stačí, když maminka položí dlaň na nos dítěte. Pokud by cítila jiný než „příjemně teplý“ nos, tak teprve potom změří teplotu (v podpaží či zadečku). Nejčastěji se používají klasické digitální a „rtuťové“ teploměry (rtuť je již nahrazena jinou látkou), rychloběžky, teploměry pro měření v uších, na kůži (čelíčko dítěte) a dále digitální teploměr zabudovaný v dudlíku. Při měření teploty v zadečku se odečítá 0,5 oC, v pusince 0,3 oC, v ostatních případech se nic neubírá, normální hodnoty v podpaží jsou 36,0 až 37,5 oC.

Pozor, zvýšená teplota

Taková situace nastává, pokud v podpaží naměříme více než 37,5 oC. Vyloučíme-li možnost přehřátí, může se jednat o projev nemoci. S teplotou do 38 oC nic neděláme, jestliže už by ale tuto hranici přesáhla, je nutné zasáhnout a zvolit správný postup:

  • podat dítěti léky pro snížení horečky (u nejmenších používáme sirupy, u větších pak tablety nebo čípky);
  • je dobré snižovat teplotu i bez léků, například zábalem (potomka zavineme do malého prostěradla či jiné látky namočené do vody o teplotě asi 18 oC a zabalíme trup asi na 10 minut, opakujeme podle potřeby), zvýšením pitného režimu, osprchováním ve vlažné vodě, lehkým oblečením;
  • pozor na febrilní křeče – vznikají nejčastěji mezi 3. měsícem až 5. rokem náhlým vzestupem teploty nad 39 oC, první pomocí je dát dítě na bok obličejem k podložce, aby nezapadl jazyk, a volat záchranku; po prvních febrilních křečích dostane matka domů Diazepam čípky, což je základní volba při léčbě těchto komplikací.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Každý den nové slevy na jednom místě!

Témata: Děti, Novorozenec, Časopis Maminka, První měření, Energetický výdej, Chladné prostředí, Teplotní šok, Správný průběh

Mohlo by vás zajímat
Dcera ve školce pořád pláče. Rodina mi to vyčítá
Šmajdání: Kdy a jak ho řešit? A má doma dítě chodit v bačkorách?
Neděste se! Takhle vypadá mateřství ve skutečnosti. Mámy vědí své...
Na nočník v ten správný čas? Žádné násilí, pevné nervy a nesrovnávat!
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou!

Horoskopy

Lev Na neděli se Lvi vždy těší, protože vyrážejí s dětmi na výlet či na bazén. I nyní to nebude jinak, jen…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Albína, Albina, Adelaida

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu