Maminka.czZdraví

Hledá se pediatr! Jak najít toho nejlepšího? A na co dát pozor?

3. 12. 2018
Hledá se pediatr! Jak najít toho nejlepšího? A na co dát pozor?
Rozhodnutí, komu svěříte do péče své dítě, je velká zodpovědnost a měli byste ho učinit ještě dříve, než se váš potomek narodí. Podle čeho vybírat, proč vsadit na osobní návštěvu a na co dát pozor?

Během prvního roku života vašeho dítěte budete v ordinaci pediatra, dá se říci, téměř jako doma. Řešit s ním budete vše, od preventivních prohlídek (které jsou zpočátku velmi časté), očkování, výživy až po eventuální problémy při vývoji miminka a podobně. Bude vaším průvodcem, rádcem a pomocníkem a měli byste mu maximálně důvěřovat. Kde a jak hledat, když je praktický lékař pro děti a dorost u nás momentálně trochu ohroženým druhem?

ČTĚTE TAKÉ: Léčit děti? Ani za sto tisíc! Noví pediatři nejsou, staří nemají nástupce

Ano, v některých regionech a menších městech jich začíná být dokonce akutní nedostatek, protože ti starší odcházejí do penze a nemají zástupce (víte, že celá polovina českých dětských lékařů a lékařek je ve věku od 50 do 60 let, dalších 30 % je starších 60 let a čtyřem procentům je více než 70 let? To znamená, že za pár let bude 70 % českých pediatrů ve věku nad 60 let).

Vyzvídejte v okolí

Osobní doporučení je vždy tím nejlepším řešením. Ptejte se kamarádek, známých, sousedek a kolegyň na jejich zkušenosti s lékaři v okolí, reference ostatních rodičů najdete také na internetu. „Z vlastní zkušenosti musím říci, že nejčastější způsob, jak ke mně přicházejí „moje maminky“, je doporučení od kamarádek nebo známých. Obecná kritéria jsou různá, pro každého může být důležité něco jiného. Pro jednu maminku je rozhodující, že má lékař ordinaci blízko jejího bydliště, pro jinou, že je dostupný na telefonu i mimo ordinační hodiny, dále například samotný rozsah ordinačních hodin a to, že jsou rozděleny hodiny pro nemocné a zdravé děti, někomu zase vyhovuje objednávkový systém a tak podobně,“ popisuje MUDr. Alena Šebková, praktická lékařka pro děti a dorost.

Pediatr, kamarádka a dovážka jídla. Na koho mít číslo po porodu?

Registrujte se včas

Nad výběrem byste měli přemýšlet už během těhotenství, zaregistrovat se u vybraného lékaře se totiž musíte ještě dříve, než nastoupíte do porodnice, jeho jméno budete uvádět do zdravotní dokumentace novorozence. Nehledě na to, že až se vrátíte s miminkem domů, budete mít jistě jiné starosti než obvolávat ordinace lékařů a zoufale hledat nějakého v místě bydliště, který bude ochoten vás přijmout. Udělejte si proto včas svůj osobní předvýběr vhodných kandidátů, a hlavně si zjistěte, zda přijímají do své evidence nové pacienty.

Buďte připraveni a ptejte se!

Nemůžete se rozhodnout? Pokud váháte mezi několika lékaři, spojte se s nimi telefonicky a pokuste se sjednat osobní schůzku. Krátká konzultace přímo v ordinaci vám hodně napoví. Kromě toho, že si na vlastní oči prohlédnete prostředí a zjistíte, zda vám lékař „sedne“, se můžete zeptat na vše, co vás zajímá a je pro vás důležité. Jaké jsou možnosti prevence, názor na očkování nebo alternativní medicínské metody, možnosti domácích návštěv u kojence, eventuálních odborných vyšetření a tak dále. „Péče dětského praktika je více než v jiných oborech založena na důvěře, hodně osobním vztahu a je dlouhodobá. Osobní setkání je proto dle mého názoru zcela na místě, maminka má možnost ujasnit si kritéria,“ potvrzuje MUDr. Šebková.

5 běžných problémů s miminky. Hlavně nepanikařte!

Všichni na jedné lodi

V dnešní době různých alternativních přístupů je vhodné mít dopředu jasno, zda budete s lékařem vašeho potomka „naladěni na stejné vlně“ či zda se dokážete bez problémů domluvit na rozumném kompromisu ve prospěch dítěte. Pro příklad, maminka, která je odhodlaná nenechat své dítě očkovat, může mít problém najít pediatra, který její rozhodnutí bude akceptovat, podobná situace může nastat v případě, že preferujete lékaře, který se nebrání využívání homeopatie a dalších „méně obvyklých“ metod.

Dostupnost péče

S malými dětmi potřebujete lékařskou péči poměrně často, a to zdaleka nejen s miminky, proto určitě přemýšlejte nad tím, jak se do ordinace budete co nejsnadněji dopravovat. Jistě se vám nebude chtít trmácet za lékařem městskou hromadnou dopravou třeba hodinu. Pokud máte auto, možnosti se vám samozřejmě rozšiřují, určitě je ale nejpohodlnější poohlédnout se po pediatrovi co neblíže vašemu domovu. V budoucnu to oceníte. Stejně tak se zajímejte o rozsah ordinačních hodin, abyste pak nebyli překvapeni, že není k dispozici vždy, když ho potřebujete. Nabízí například možnost konzultací po telefonu nebo komunikaci emailem?

A na co byste se ještě měli informovat, než necháte dítko zapsat u vybraného lékaře? Ověřte si, že má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou (respektive s pojišťovnou vašeho potomka – každé dítě je po narození automaticky pojištěno u stejné pojišťovny jako jeho maminka).

 

 

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Zdraví, Novorozenec, Péče o dítě a jeho výchova, Miminko, Očkování, Preventivní prohlídka, Zdravotní dokumentace, Zdravé dítě, Osobní návštěva, Ostatní rodič, Zdravotní pojišťovna, Dnešní doba, NEJ, Osobní schůzka, Praktická lékařka, Potomek, Osobní setkání, Stejná vlna, Praktický lékař, Velká zodpovědnost, Nejlepší řešení, Vhodný kandidát, Český pediatr, Celá polovina, Podobná situace

Mohlo by vás zajímat
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty

Horoskopy

Štír Naplánujte si delikatesní sobotu se vším všudy. Pokud jste hrdými rodiči, věnujte se dětem a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Otmar, Otomar, Daisy

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu