Maminka.czNovorozenec

Jak najít nejlepšího pediatra? A proč se registrovat už před porodem?

6. 7. 2020
Jak najít nejlepšího pediatra? A proč se registrovat už před porodem?
Rozhodnutí, komu svěříte do péče své dítě, je velká zodpovědnost a měli byste ho učinit ještě dříve, než se váš potomek narodí. Podle čeho vybírat, proč vsadit na osobní návštěvu a na co dát pozor?

Správná volba dětského praktického lékaře je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou budete muset řešit. A to ještě během těhotenství. Dříve, než nastoupíte do porodnice, byste měla mít v otázce pediatra pro své miminko jasno a být u něj v ordinaci zaregistrovaná.

Kde a jak hledat?

Podle čeho se rozhodnout při výběru toho nejlepšího? Každý rodič má svá vlastní kritéria. Ptejte se známých a přátel, není nad osobní doporučení a dobrou zkušenost. Reference od ostatních rodičů najdete pravděpodobně také na internetu. Preferujete raději staršího, zkušenějšího lékaře, nebo naopak mladšího, u kterého předpokládáte, že se bude lépe orientovat v možnostech moderní medicíny? Důležitá je také vzdálenost ordinace od vašeho bydliště a rozsah ordinačních hodin. Berte v úvahu dostupnost lékaře a délku dojíždění, v prvních dvou letech života děťátka budete v ordinaci pediatra poměrně častým hostem. Řešit s ním budete vše, od preventivních prohlídek (které jsou zpočátku velmi časté), očkování, kojení a výživy až po eventuální problémy při vývoji miminka a podobně. Bude vaším průvodcem, rádcem a pomocníkem a měli byste mu maximálně důvěřovat. 

Zkušený pediatr radí, jak okamžitě utišit plačící miminko. Stojí to za vyzkoušení!

„Z vlastní zkušenosti musím říci, že nejčastější způsob, jak ke mně přicházejí „moje maminky“, je doporučení od kamarádek nebo známých. Obecná kritéria jsou různá, pro každého může být důležité něco jiného. Pro jednu maminku je rozhodující, že má lékař ordinaci blízko jejího bydliště, pro jinou, že je dostupný na telefonu i mimo ordinační hodiny, dále například samotný rozsah ordinačních hodin a to, že jsou rozděleny hodiny pro nemocné a zdravé děti, někomu zase vyhovuje objednávkový systém a tak podobně,“ popisuje MUDr. Alena Šebková, praktická lékařka pro děti a dorost.

Dobrý pediatr je ohrožený druh

Realita je taková, že v některých regionech a menších městech jich začíná být dokonce akutní nedostatek, protože ti starší odcházejí do penze a nemají zástupce (víte, že celá polovina českých dětských lékařů a lékařek je ve věku od 50 do 60 let, dalších 30 % je starších 60 let a čtyřem procentům je více než 70 let? To znamená, že za pár let bude 70 % českých pediatrů ve věku nad 60 let).

Pediatr, kamarádka a dovážka jídla. Na koho mít číslo po porodu?

Registrujte se včas

Nad výběrem byste měli přemýšlet už během těhotenství, zaregistrovat se u vybraného lékaře se totiž musíte ještě dříve, než nastoupíte do porodnice, jeho jméno budete uvádět do zdravotní dokumentace novorozence. Nehledě na to, že až se vrátíte s miminkem domů, budete mít úplně jiné starosti než obvolávat ordinace lékařů a zoufale hledat nějakého v místě bydliště, který bude ochoten vás přijmout. Udělejte si proto včas svůj osobní předvýběr vhodných kandidátů, a hlavně si zjistěte, zda přijímají do své evidence nové pacienty.

Nebojte se ptát!

Nemůžete se rozhodnout? Pokud váháte mezi několika lékaři, spojte se s nimi telefonicky a pokuste se sjednat osobní schůzku. Krátká konzultace přímo v ordinaci vám hodně napoví. Kromě toho, že si na vlastní oči prohlédnete prostředí a zjistíte, zda vám lékař „sedne“ (vzájemné sympatie a podobný pohled na věc jsou důležité), můžete se zeptat na vše, co vás zajímá a je pro vás důležité. Jaké jsou možnosti prevence, názor na očkování nebo alternativní medicínské metody, možnosti domácích návštěv u kojence, eventuálních odborných vyšetření a tak dále. „Péče dětského praktika je více než v jiných oborech založena na důvěře, hodně osobním vztahu a je dlouhodobá. Osobní setkání je proto dle mého názoru zcela na místě, maminka má možnost ujasnit si kritéria,“ potvrzuje MUDr. Šebková.

Po porodu rychle domů! Ambulantní porod si dohodněte s pediatrem

Ordinační doba, smlouva s pojišťovnou!

V době různých alternativních přístupů je vhodné mít dopředu jasno, zda budete s lékařem vašeho potomka „naladěni na stejné vlně“ či zda se dokážete bez problémů domluvit na rozumném kompromisu ve prospěch dítěte. Pro příklad, maminka, která je odhodlaná nenechat své dítě očkovat, může mít problém najít pediatra, který její rozhodnutí bude akceptovat, podobná situace může nastat v případě, že preferujete lékaře, který se nebrání využívání homeopatie a dalších „méně obvyklých“ metod. Určitě se zajímejte o rozsah ordinačních hodin, abyste pak nebyli překvapeni, že není lékař k dispozici vždy, když ho potřebujete. Nabízí například možnost konzultací po telefonu nebo komunikaci emailem? Návštěvu doma po návratu z porodnice? A jedna velmi důležitá věc, na kterou určitě nezapomeňte: Než necháte dítko zapsat u vybraného lékaře, ověřte si, že má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou (respektive s pojišťovnou vašeho potomka – každé dítě je po narození automaticky pojištěno u stejné pojišťovny jako jeho maminka).

Maminka
Témata: Těhotenství, Zdraví, Porod, Novorozenec, Miminko, Šestinedělí, Praktické rady, Očkování, Péče o dítě a jeho výchova, Ambulantní porod, Zdravotní pojišťovna, Praktický lékař, Velká zodpovědnost, Ostatní rodič, Dnešní doba, Vybraný lékař, Český pediatr, Podobná situace, Osobní návštěva, Osobní doporučení, Celá polovina, Ordinace, Lékařská péče, Pediatr, Nejčastější způsob

Mohlo by vás zajímat
Na tohle se připravte v prvním trimestru! Znáte největší rizika?
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Miminko ve vlastním pokoji? Nejlépe už od čtyř měsíců, radí studie
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?

Horoskopy

Štír Na startovní čáře nového měsíce jste měli více energie, nyní je to o poznání horší. Po fyzické stránce…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kazimír, Leila, Oliva

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné