Maminka.czPeníze a kariéra

Hledáte práci po rodičovské? Poradíme vám, na co se připravit

, Časopis Maminka
12. 9. 2016
Hledáte práci po rodičovské? Poradíme vám, na co se připravit
Najít si nové místo je těžké. Po mateřské dvojnásob. Kde by vaše hledání mělo začít, na co je dobré se připravit a co vám může cestu k vysněné práci usnadnit?

Co bude to první, co uděláte? Většina lidí se pustí do pročítání inzerátů. Dobrá, pojďme se na inzeráty podívat také jako první. Je samozřejmostí zabrousit na inzertní servery, koupit noviny, sledovat oborový tisk, u kterého také nechybí inzertní rubriky. Ale především je důležité vědět, že inzertní trh se ze značné části přesunul na sociální sítě.

Klepněte pro větší obrázek

„Tento trend koreluje s tím, jak masově a intenzivně jsou sociální sítě využívány v soukromí. Navíc je v současné době velmi nízká nezaměstnanost a sehnat dobré zaměstnance je obrovský problém. Proto se firmy ve větší míře obracejí právě na sociální sítě, tam totiž mohou oslovit i ty, kteří práci aktivně nehledají,“ říká na rovinu Petra Benešová, poradkyně serveru Superkariéra.cz.

V pracovní kondici i na mateřské

Jásáte, že na facebooku nebo twitteru jste? Že se jen zapojíte do správných inzertních či oborových skupin? Pozor si dejte i na svůj soukromý profil. Kdykoliv odpovíte na inzerát, je možné, že si personalisté projdou váš profil na sociálních sítích, a určitě si nechtějí číst vaše intimnosti. Potěší je spíš, když víte, co je vhodné sdílet veřejně, co s přáteli a co vůbec.

Ten správný inzerát

Ať v papírové, či virtuální podobě, narazíte v inzerátech samozřejmě na podvodníky. Ano, je třeba s tím počítat. Ale dobré je, že se podvodné nabídky práce dají poměrně dobře poznat.

„Typickým znakem je vysoká odměna za jednoduchou práci nejčastěji z domova - rozesílání obálek, kompletování výrobku, klikání na reklamy apod. Na uchazeče bývají kladeny žádné nebo minimální požadavky, u firmy chybí identifikační údaje - je uveden jen email  nebo telefon (pozor i na linky se speciálním tarifem),“ vypočítává Petra Benešová.

Také ještě varuje: „Pokud uchazeč na pozici reaguje, přijdou informace o vstupním či registračním poplatku, který se může pohybovat v řádu desetikorun i tisíců. Po zaplacení se firma odmlčí a již nereaguje. Jde v podstatě o strategii tzv. šmejdů, kteří jsou v tomto případě zaměřeni na kategorii nezaměstnaných, maminek na mateřské či osob s nízkými příjmy – tedy lidí často zoufalých a ochotných vyzkoušet i iracionální varianty řešení své situace.“

Trpělivost růže… nepřináší?

Odpověděla jste na inzerát, a pořád nic? Stává se to často. Z mnoha důvodů. Některé společnosti už do inzerátu uvedou, že se ozvou jen těm, které pozvou do dalších kol. Třeba jste to přehlédla. U jiných trvá výběrové řízení prostě dlouho.

Jednou jsem absolvovala výběrové řízení, které od reakce na inzerát po přijetí trvalo dva měsíce!!! Přesto: asi tak po dvou týdnech čekání máte nárok být aktivní. „Kontaktujte personalistu s dotazem, zda dostal vaši reakci na inzerát, zda potřebuje něco doplnit, ptejte se, v jaké fázi je výběrové řízení… Zpětnou vazbu budete mít okamžitě,“ doporučuje Petra Benešová.

V pracovní kondici i na mateřské

Že už to samotné hledání práce je dlouhé a bezvýsledné? Možná je to tím, že se soustředíte jen na jeden způsob hledání. Ale nebojte, ještě máte spoustu možností, jak o sobě dát vědět.

Není čas ztrácet čas

Jsou tu vaši známí a přátelé. Odhoďte stud, ptejte se. Hledat práci ostuda fakt není. Chtějte, ať se i oni ptají svých známých. Tohle totiž vždycky byla, je a bude vůbec ta nejrychlejší cesta k novému místu, měla by předcházet vlastně všemu, co můžete zkusit!!! Ale ne že v srpnu obvoláte kamarády a do listopadu budete čekat, jestli z toho něco nebude.

Inzeráty berte útokem souběžně a aktivně hledejte i ve svém okolí. Laicky řečeno: obejděte si třeba nejbližší náměstí, svou čtvrť – dívejte se, jaké tam máte firmy, prolustrujte je na internetu, obvolejte je, a i když nikoho zdánlivě nehledají, projevte zájem, zeptejte se, jestli můžete poslat CV. Být aktivní je totiž důležité. Z dvojího důvodu – aktivní člověk je pro zaměstnavatele zajímavější.

A kromě jiného vás vědomí, že děláte opravdu, co můžete, udrží lépe na hladině zdravého sebevědomí, které je u hledání nové práce bohužel tak snadné ztratit. (A tak nežádoucí!)

Témata: Děti, Časopis Maminka, Kariéra, Mateřská a rodičovská dovolená, Zpátky do práce, Peníze a kariéra, Zaplacení, Twitter, Uchazeč, Nová práce, Výběrové řízení, Pracující matka, Sociální kontakt, Typický znak, Obrovský problém, Identifikační údaj, Základní předpoklad, Inzerát, Zdravé sebevědomí, Pořadí, Nejrychlejší cesta, Nezaměstnanost, Intimnost, Pracovní návyk, Pořad

Mohlo by vás zajímat
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj

Horoskopy

Blíženci Zejména s partnerem byste měli upevnit vztahy, protože je naštvaný. Stále někde lítáte a rodina je u…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Soběslav, Virginie, Virginia

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné