Maminka.czPeníze a kariéra

Hledáte si novou práci? Tak si dávejte pozor, jak se prezentujete na sociálních sítích

7. 2. 2017
Narození dítěte dokáže ženám převrátit život o 180 stupňů. Důkazem toho bývá i obsah jejich profilů na sociálních sítích, které se najednou hemží fotkami roztomilých miminek i odrostlejších ratolestí.

Která maminka by se přece nechtěla pochlubit prvními krůčky, prvními slůvky, prvními úspěchy ve škole. Při sdílení informací a záběrů ze soukromého života je nicméně vždy dobré pamatovat na to, že se k nim může dostat značné množství lidí – samozřejmě podle úrovně soukromí a zabezpečení dané sociální sítě i osobního profilu.

Narazit na ně tedy mohou i pracovníci personálních oddělení nebo agentur, což může sehrát důležitou roli při návratu maminky z rodičovské dovolené do pracovního života.

Klepněte pro větší obrázek

Sociální sítě jako trh pracovních příležitostí

Sociální sítě se postupně stávají novým trhem pracovních příležitostí. Podle mezinárodního průzkumu personální agentury Adecco dnes probíhá 55 % náborového procesu online a právě sociální sítě v něm hrají čím dál tím důležitější roli.

Téměř čtvrtina uchazečů o práci je kontaktována personalistou prostřednictvím některé sociální sítě. Nejvyužívanější z nich je z hlediska hledání práce a náboru nových zaměstnanců jednoznačně kariérní síť LinkedIn, na významu ale nabírá také Facebook, který personalisté využívají pro doplnění své představy o uchazečích a jejich osobnostních rysech.

 

Publikování nevhodných informací pak může být důvodem, proč potenciální kandidát ve výběrovém řízení neuspěje.

 

Průzkum ukázal, že zhruba třetina personalistů již odmítla minimálně jednoho uchazeče o práci kvůli informacím nebo obsahu, který o něm našla na sociálních sítích.

Nejčastějším důvodem pro odmítnutí uchazeče je rozpor mezi informacemi, které o něm byly zjištěny na sociálních sítích, a údaji, které o sobě kandidát uvedl v životopise. Dále může jeho šance negativně ovlivnit publikování nepatřičných fotografií nebo obsahu, který poukazuje na nevhodné osobnostní rysy,“ uvádí Ondřej Wysoglad, ředitel Adecco ČR.

Velká gratulace Nikol Štíbrové. Čeká miminko

Pozor na to, jak se prezentujete

Typickým příkladem může být zveřejňování nebo sdílení rasistických či jinak diskriminačních názorů nebo obsahu, který otevřeně prezentuje či vyzývá k násilí.

Maminky by měly zbystřit zejména kvůli prvnímu důvodu – tedy možnému rozporu v informacích, které budou patrné z jejich profilů na sociálních sítích a které o sobě samy uvedou v životopise či na pohovoru.

Přestože potenciální zaměstnavatel nesmí uchazeče o práci diskriminovat z důvodu mateřství, může ho vyloučit ze seznamu vhodných kandidátů pro uvádění mylných či lživých informací.

Pokud tedy váháte, zda na pohovoru otevřít ošemetnou otázku dětí, řiďte se pravidlem, že lepší je nic nezamlčet. Zvláště pokud máte fotku se svým prckem rovnou jako profilovku na Facebooku.

Mateřská dovolená 2017 – vše, co potřebujete vědět

Informace o počtu či věku dětí do životopisu určitě nepatří a potenciální zaměstnavatel ani nemá právo od vás tyto informace zjišťovat. Naopak ale doporučuji v CV uvést pravdivý údaj o tom, že jste byla či aktuálně stále jste na mateřské či rodičovské dovolené,“ říká Ondřej Wysoglad a dodává, že tato skutečnost stejně přirozeně vyplyne z dotazů na pracovní náplň a úspěchy v posledních letech.

Jakékoli předstírání či zatajování informací tedy v tomto případě nemá smysl.

Každá pracovní aktivita se počítá

Svou šanci na úspěch ve výběrovém řízení mohou maminky zvýšit například tím, že prokážou aktivní přípravu a snahu o plnohodnotné zapojení do pracovního života.

Kamarádky mimino má svůj profil na Facebooku

Dobrým signálem je například účast na školeních, zahájení jazykové výuky apod. Tyto informace je určitě vhodné do životopisu i na pohovoru uvést. Stejně tak se vyplatí poukázat na to, že máte zajištěné hlídání,“ radí odborník z Adecco ČR.

Pro zaměstnavatele je to pozitivní signál, že je tato otázka vyřešená, a návratu maminky do práce tedy nic nebrání.

Klepněte pro větší obrázek

Zvláště v dnešní době, kdy řada zaměstnavatelů trpí nedostatkem pracovníků, se maminky určitě nemají čeho obávat. Málokdy najdete příznivější dobu pro návrat do práce. Zaměstnavatelé navíc čím dál tím více zohledňují i potřeby dítěte a poskytují rodičům určitou volnost a flexibilitu,“ líčí pozitivní vyhlídky Wysoglad.

Základní pravidla pro prezentaci uchazečů o práci na sociálních sítích

  1. Uvádějte o sobě pravdivé informace. Odpovídající informace prezentujte i ve svém životopise.
  2. Nastavte si správně soukromí svých profilů. Při publikování obsahu myslete na to, komu je určen a kdo ho uvidí.
  3. Nepublikujte obsah, který by potenciálním zaměstnavatelem mohl být vyhodnocen jako závadný. A to i přesto, že vám v danou chvíli může přidat vtipný, zábavný či jinak zajímavý.
  4. Na sociální síti LinkedIn naopak publikujte a pravidelně aktualizujte maximum informací o svých znalostech, dovednostech a pracovních úspěších. Samozřejmě pouze pravdivé informace.

 

Už jste to viděli? Kojící maminky sdílejí svá #brelfies se stromem života
Už spí, tak hurá na Facebook. Hrozí vám závislost na sociálních sítích?
Rodičovská dovolená 2017 - vše, co potřebujete vědět

 

Témata: Děti, Mateřská a rodičovská dovolená, Kariéra, Peníze a kariéra, Zpátky do práce, Životopis, Značné množství, Výběrové řízení, Ondřej Wysoglad, Sociální síť, Strom života, První úspěch, Pracovní náplň, Nejčastější důvod, Osobnostní rys, Typický příklad, Pracovní život, Adecco ČR, Vhodný kandidát, Adecco, Zaměstnavatel, Uchazeč, Síť, Šití

Mohlo by vás zajímat
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Povzdech znechucené matky: Jak utéct před rodičovskou soutěživostí?
Neděste se! Takhle vypadá mateřství ve skutečnosti. Mámy vědí své...
Od narození do puberty. Táta točil své děti každý týden. Výsledek je skvělý
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

Horoskopy

Blíženci V práci narazíte na nesrovnalosti a musíte je vyřešit. Váš bystrý úsudek vám pomůže skoulet věci dle…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vladislav, Vladislava, Priska

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu