Maminka.czPeníze a kariéra

Hledáte si novou práci? Tak si dávejte pozor, jak se prezentujete na sociálních sítích

7. 2. 2017
Narození dítěte dokáže ženám převrátit život o 180 stupňů. Důkazem toho bývá i obsah jejich profilů na sociálních sítích, které se najednou hemží fotkami roztomilých miminek i odrostlejších ratolestí.

Která maminka by se přece nechtěla pochlubit prvními krůčky, prvními slůvky, prvními úspěchy ve škole. Při sdílení informací a záběrů ze soukromého života je nicméně vždy dobré pamatovat na to, že se k nim může dostat značné množství lidí – samozřejmě podle úrovně soukromí a zabezpečení dané sociální sítě i osobního profilu.

Narazit na ně tedy mohou i pracovníci personálních oddělení nebo agentur, což může sehrát důležitou roli při návratu maminky z rodičovské dovolené do pracovního života.

Klepněte pro větší obrázek

Sociální sítě jako trh pracovních příležitostí

Sociální sítě se postupně stávají novým trhem pracovních příležitostí. Podle mezinárodního průzkumu personální agentury Adecco dnes probíhá 55 % náborového procesu online a právě sociální sítě v něm hrají čím dál tím důležitější roli.

Téměř čtvrtina uchazečů o práci je kontaktována personalistou prostřednictvím některé sociální sítě. Nejvyužívanější z nich je z hlediska hledání práce a náboru nových zaměstnanců jednoznačně kariérní síť LinkedIn, na významu ale nabírá také Facebook, který personalisté využívají pro doplnění své představy o uchazečích a jejich osobnostních rysech.

 

Publikování nevhodných informací pak může být důvodem, proč potenciální kandidát ve výběrovém řízení neuspěje.

 

Průzkum ukázal, že zhruba třetina personalistů již odmítla minimálně jednoho uchazeče o práci kvůli informacím nebo obsahu, který o něm našla na sociálních sítích.

Nejčastějším důvodem pro odmítnutí uchazeče je rozpor mezi informacemi, které o něm byly zjištěny na sociálních sítích, a údaji, které o sobě kandidát uvedl v životopise. Dále může jeho šance negativně ovlivnit publikování nepatřičných fotografií nebo obsahu, který poukazuje na nevhodné osobnostní rysy,“ uvádí Ondřej Wysoglad, ředitel Adecco ČR.

Velká gratulace Nikol Štíbrové. Čeká miminko

Pozor na to, jak se prezentujete

Typickým příkladem může být zveřejňování nebo sdílení rasistických či jinak diskriminačních názorů nebo obsahu, který otevřeně prezentuje či vyzývá k násilí.

Maminky by měly zbystřit zejména kvůli prvnímu důvodu – tedy možnému rozporu v informacích, které budou patrné z jejich profilů na sociálních sítích a které o sobě samy uvedou v životopise či na pohovoru.

Přestože potenciální zaměstnavatel nesmí uchazeče o práci diskriminovat z důvodu mateřství, může ho vyloučit ze seznamu vhodných kandidátů pro uvádění mylných či lživých informací.

Pokud tedy váháte, zda na pohovoru otevřít ošemetnou otázku dětí, řiďte se pravidlem, že lepší je nic nezamlčet. Zvláště pokud máte fotku se svým prckem rovnou jako profilovku na Facebooku.

Mateřská dovolená 2017 – vše, co potřebujete vědět

Informace o počtu či věku dětí do životopisu určitě nepatří a potenciální zaměstnavatel ani nemá právo od vás tyto informace zjišťovat. Naopak ale doporučuji v CV uvést pravdivý údaj o tom, že jste byla či aktuálně stále jste na mateřské či rodičovské dovolené,“ říká Ondřej Wysoglad a dodává, že tato skutečnost stejně přirozeně vyplyne z dotazů na pracovní náplň a úspěchy v posledních letech.

Jakékoli předstírání či zatajování informací tedy v tomto případě nemá smysl.

Každá pracovní aktivita se počítá

Svou šanci na úspěch ve výběrovém řízení mohou maminky zvýšit například tím, že prokážou aktivní přípravu a snahu o plnohodnotné zapojení do pracovního života.

Kamarádky mimino má svůj profil na Facebooku

Dobrým signálem je například účast na školeních, zahájení jazykové výuky apod. Tyto informace je určitě vhodné do životopisu i na pohovoru uvést. Stejně tak se vyplatí poukázat na to, že máte zajištěné hlídání,“ radí odborník z Adecco ČR.

Pro zaměstnavatele je to pozitivní signál, že je tato otázka vyřešená, a návratu maminky do práce tedy nic nebrání.

Klepněte pro větší obrázek

Zvláště v dnešní době, kdy řada zaměstnavatelů trpí nedostatkem pracovníků, se maminky určitě nemají čeho obávat. Málokdy najdete příznivější dobu pro návrat do práce. Zaměstnavatelé navíc čím dál tím více zohledňují i potřeby dítěte a poskytují rodičům určitou volnost a flexibilitu,“ líčí pozitivní vyhlídky Wysoglad.

Základní pravidla pro prezentaci uchazečů o práci na sociálních sítích

  1. Uvádějte o sobě pravdivé informace. Odpovídající informace prezentujte i ve svém životopise.
  2. Nastavte si správně soukromí svých profilů. Při publikování obsahu myslete na to, komu je určen a kdo ho uvidí.
  3. Nepublikujte obsah, který by potenciálním zaměstnavatelem mohl být vyhodnocen jako závadný. A to i přesto, že vám v danou chvíli může přidat vtipný, zábavný či jinak zajímavý.
  4. Na sociální síti LinkedIn naopak publikujte a pravidelně aktualizujte maximum informací o svých znalostech, dovednostech a pracovních úspěších. Samozřejmě pouze pravdivé informace.

 

Už jste to viděli? Kojící maminky sdílejí svá #brelfies se stromem života
Už spí, tak hurá na Facebook. Hrozí vám závislost na sociálních sítích?
Rodičovská dovolená 2017 - vše, co potřebujete vědět

 

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Děti, Mateřská a rodičovská dovolená, Kariéra, Peníze a kariéra, Zpátky do práce, Sociální síť, Ondřej Wysoglad, Šití, Strom života, Nejčastější důvod, Adecco, Zaměstnavatel, Sociální sítí, První úspěch, Vhodný kandidát, Síť, Osobnostní rys, Jak, Výběrové řízení, Životopis, Pracovní život, Pracovní náplň, Značné množství, Uchazeč, Adecco ČR

Mohlo by vás zajímat
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?

Horoskopy

Blíženci Jak se říká, všechno je pomíjivé, a proto si užíváte každičký den se svou rodinou. Děti rostou jako z…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Otmar, Otomar, Daisy

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu