Maminka.czTěhotenství

Hlídejte si přírůstek váhy v těhotenství!

7. 4. 2010
Hlídejte si přírůstek váhy v těhotenství!
Ztloustnutí během těhotenství může mít pro ženu dlouhodobé následky. Toto zjištění jistě není překvapením pro ženy, které se po porodu snaží dostat se na původní váhu. Podle posledních výzkumů se ale následky mohou projevit až za desítky let.

Australští vědci sledovali index tělesné hmotnosti (BMI) 2 055 žen, kterým se narodili potomci mezi lety 1981 a 1983. BMI je standardní měřítko, které určuje, zda dotyčná osoba trpí nadváhou nebo obezitou.

MAMINKY TAKÉ ZAJÍMÁ: Koukej, co už umím aneb Vývoj plodu týden po týdnu

Ukázalo se, že respondentky, které během těhotenství podle lékařských měřítek příliš přibraly, vážily o 21 let později průměrně kolem o 20 kilogramů víc. Ty, jejichž hmotnost se v těhotenství zvýšila přiměřeně, ztloustly o dvě desetiletí později o 14 kilogramů.

Podle zprávy zveřejněné v časopise American Journal of Clinical Nutrition se jasná souvislost mezi hmotností v těhotenství a pozdějším přírůstkem váhy ukázala poté, kdy lékaři začali brát v úvahu BMI pacientek před otěhotněním.

"Ženy, které v těhotenství přibraly příliš, trpěly později dvakrát častěji nadváhou a obezita jim hrozila čtyřnásobně oproti ostatním," vysvětluje vedoucí studie Dr. Abdullah A. Mamun z univerzity v australském Herstonu a pokračuje: "Tato souvislost se nemění, ani když vezmeme v úvahu další faktory, například jestli ženy během těhotenství cvičily a jak dlouho kojily své děti."

Podle lékařů je pravděpodobné, že pacientky s predispozicí k obezitě už v těhotenství nabírají přebytečná kila.

"Nemůžeme ale vyloučit, že příčinou jsou pouhé špatné stravovací návyky, protože k tomu nám chybí dostatek údajů," říká Mamun.

Podle něho je předmětem diskuzí, jestli je vhodné doporučovat ženám, aby během gravidity omezily přísun energie z potravy.

Témata: Těhotenství, Přírůstek

Mohlo by vás zajímat
Co všechno byste měla vyzkoušet, než se rozhodnete pro umělé oplodnění?
Nesměla jsem se citově vázat, po porodu přišla deprese, říká náhradní matka
To je gesto! Dívka našetřila peníze, aby si chudí mohli vyprat oblečení
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu