Maminka.czKojení

Hodiny u prsu, kojicí maraton až do vyčerpání: Díky těmto tipům se vám ho podaří zvládnout

Lenka Brožová 13.  4.  2022
Zdroj: Istock
Hodiny u prsu, kojicí maraton až do vyčerpání: Díky těmto tipům se vám ho podaří zvládnout | Zdroj: Istock
Než se dítě narodí, psychicky se připravujete na to, že se moc nevyspíte. Co vás ale překvapit může, je vyčerpání, které provází takzvaný cluster feeding, kdy máte dítě u prsu i hodiny.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Cluster feeding je jedna z těch mnoha mateřských věcí, kterým úplně neporozumíte, dokud je skutečně nezažijete. A ani pro to není český termín! Otrocký překlad „shlukové kojení“ zní hrozně. „Možná kojení podle potřeby?“ navrhuje smířlivě viceprezidentka Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková. Potíž je, že ta potřeba je v případě cluster feedingu doslova neukojitelná. 

VIDEO: Kojení a dokrmování v porodnici

Jděte s proudem 

Laktační poradkyně radí být s prsem k dispozici, WHO a UNICEF doporučují, „aby se kojenci krmili na požádání a tak často, jak chtějí, ve dne i v noci“.

„To, co radí WHO a UNICEF, je na rozdíl od toho, co radí v mnohých našich porodnicích a někteří dětští lékaři, pravda. Po porodu mívá dítě velmi často obrácený denní režim: den v noci a noc ve dne. Může chtít pít třeba dvě až tři hodiny v kuse s krátkými přestávkami a pak i čtyři až pět hodin spí. Tento režim se postupně mění někdy kolem věku šesti týdnů až dvou měsíců. I pak se ale dítě budí na kojení několikrát během noci,“ popisuje častý kojicí maraton novopečených maminek Ivana Königsmarková. 

Zní to trochu jako tortura, a vlastně i je. Zvlášť pokud máte povinnosti kolem dalších dětí, domácnosti, nebo k tomu ještě pracujete. Čím dál častěji vás napadá: Jak mám tohle všechno zvládnout?! Časově, energeticky, ale i fyzicky – s dítětem u prsu toho moc nenaděláte.

„Bohužel nám chybí velké polygenerační rodiny. Dnes málokterá žena před svým vlastním porodem viděla novorozence a kojence, natož aby měla možnost ho mít v ruce. A to už vůbec nemluvím o kojení,“ popisuje mateřsky nepřívětivé nastavení společnosti na nukleární rodiny Ivana Königsmarková a navrhuje možnosti, jak si v takové situaci ulehčit.

VIDEO: Kojit tříleté dítě a nechat ho přirozeně rozhodnout o odstavení? Laktační poradkyně je rozhodně pro
  • Podporu vám může poskytnout porodní asistentka (unipa.cz) a podívejte se k tomuto tématu na projekt na podporu komunitní porodní asistence Ať můžou!
  • Od ledna tohoto roku mají otcové nárok na čtrnáct dní otcovské dovolené.
  • Nestyďte se říct si o pomoc komukoli v okolí – kamarádce, sestře, švagrové…
  • Spěte s dítětem ve společné posteli, nemějte obavy, nezalehnete ho. Dítě bude klidnější, noční kojení bude jednodušší. I když se nejprve zdá téměř nemožné usnout, když se vedle vás mrně vrtí, vrní a vyžaduje kojení každou hodinu, nakonec to dokážete. Buď si zvyknete, nebo únavou s prsem venku prostě vytuhnete. Tak se zkuste uvolnit a jít s proudem – doslova. 

Co chce ten upírek? 

Ani odborníci nemají úplně jasno v tom, proč kojenci některé hodiny (a hodiny a hodiny) vyžadují téměř nepřetržité sání. Existuje několik teorií. Zajímavá je třeba ta, že u novorozence cluster feeding koreluje s rutinou v děloze: pamatujete, jak jste šla těhotná večer spát a vaše břicho vstávalo? Tenhle biologický rytmus aktivity prý může pokračovat první týdny života dítěte. 

U starších dětí se nejedná až tak o prokojené večery, ale spíše o nárazově prokojené dny. „Tyto situace jsou spojovány s pojmy růstový spurt nebo vývojový skok, popřípadě s růstem zubů. Jde o přechodná období. Je třeba zachovat klid, obvykle se jedná o několik málo dní. Pokud byste měla pochyby, konzultujte techniku kojení s porodní asistentkou, popřípadě s laktační poradkyní,“ říká Ivana Königsmarková.

Vysvětluje, že tvorba mléka je hormonálně podmíněna a zároveň jde o otázku poptávky a nabídky: „Pokud přikládáte dítě k prsu, je to podnět k tvorbě mléka a začnou se uvolňovat potřebné hormony – začne se ‚vařit‘. Takže zapomeňte na pojmy jako slabé nebo nedejbože hladové mléko. Něco takového neexistuje! Pokud má dítě normální množství počuraných a pokakaných plenek a přibírá, není důvod se znepokojovat."

Tekutá láska 

Navíc je tu pojem nenutritivní sání. Znáte? Kojení totiž není jen o plném bříšku, ale dochází během něj i k naplňování dalších potřeb, jako jsou bezpečí, jistota, přijetí, sounáležitost… Mateřské mléko je vlastně taková tekutá láska. Taky mírní bolest a má další spoustu známých benefitů. 

GALERIE: Kojení v běhu času. Podívejte se na intimní chvíle mezi matkou a dítětem před 100 lety!

Možná vás napadlo ošidit cluster feeding dudlíkem. „Cumlání dudlíku může kazit techniku kojení, tedy přisátí dítěte k prsu, a v konečném důsledku může vést k předčasnému ukončení kojení,“ připomíná Ivana Königsmarková. Zároveň mírní obavy maminek, že si potomek udělal dudlík z jejich prsu: „Kojení je pro dítě taky trochu práce. Neznám člověka, který by rád zbytečně pracoval. Dítě si vezme, co potřebuje. Některým to trvá ale trochu déle.“ 

Jak to zvládnout? 

Zkuste s těmito kojicími maratony přestat bojovat, řešit je. Je to normální chování dítěte, není to známka toho, že by snad bylo něco špatně. Možná budete muset hlavně změnit svá očekávání – na dítě i na sebe. Cluster feeding netrvá věčně, nakonec přejde. A připusťte si, že vedle nevýhod má i své výhody. A vlastně je to docela plichta.

NEVÝHODY: Je to nepředvídatelné. Může to být vyčerpávající jak fyzicky, tak emocionálně. Může to zvýšit bolestivost bradavek. Bere to čas ostatním rodinným nebo domácím potřebám, zejména po večerech.

VÝHODY: Takové kojení zvyšuje tvorbu mléka. Prodlužuje dobu kontaktu kůže na kůži, což má své benefity pro maminku i miminko. Když si tuhle kojicí „šichtu“ odsloužíte, může dítě spát déle. Má to relaxační, uvolňující a analgetické účinky. 
 

Témata: Porod, Časopis Maminka, Mateřství, Novorozenec, Kojenec, Šestinedělí, Po porodu, Kojení, hodiny, Děti, Vyčerpání, Cluster, UNICEF, Maraton, Mléko, Ivana Königsmarková, Prsa
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tohle je 5 podivných věcí, které dělají těhotné ženy za zavřenými dveřmi! Poznáváte se v nich?
Formánková Simona
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Poprvé do školky: Jak se na to duševně připravit?
Petroušková Aneta
Časopis Maminka
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Porodní asistentka provede porodem, ale i ztrátou miminka. Co jste o nich možná nevěděli?
Schwarz Koutská Petra
Časopis Maminka
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu