[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Stejně jako dospělí, i děti potřebují dostatek vody, aby mohly vykonávat každodenní činnosti. Dítě pravděpodobně nepozná, že má žízeň, dokud nebude dehydratované, proto je nutný pravidelný přísun tekutin.
Jenže co když dítko z nějakého důvodu pít odmítá? Co když si vody jen usrkne a pak s ním dalšího půldne nikdo nehne? Diskusí na téma pitný režim u dětí je na sociálních sítích nespočet. Maminky ovšem řeší nejen to, co jejich dětí chtějí, nebo nechtějí pít, ale také v čem.
"Dcera odmítá pít čistou vodu. Vždy ji musím aspoň trochu osladit a navíc ji nalít do staré kojenecké lahve, které se odmítá vzdát...."
"Můj dvouletý syn pije vodu výhradně jen ve vaně a to jen přes houbičku. Tu nechá chvíli nacucnout vodou a pak dychtivě otevře pusu a dohání pití za celý den."
"...Tak to máte ještě dobré. Můj čtyřletý syn dodnes závislý na kojení, bohužel jsem ho pozdě odstavila a teď bojujeme s přechodem na pití z lahve...."
Jedna z maminek se na "pochlubila" krátkým videem na TikToku, ve kterém její malá dcerka sedí na gauči se sluchátky v uších a iPadem, sleduje pohádku Ledové království a spokojeně "sosá" vodu z rozprašovače.
@ivonnatrujillo18 ♬ original sound - BonBon 🫶🏼🍓
♬ original sound - BonBon 🫶🏼🍓
„Tohle je jedna z rodičovských bitev... Pokud je potřeba rozprašovač, aby se moje dítě napilo vody, tak ho prostě dostane...", zněl popisek u videa. S maminkou se kupodivu ztotožnila spousta sledujících. Někteří totiž měli z vlastního dětství stejnou nebo podobnou zkušenost. "Tohle jsem taky dělal jako dítě. Voda z rozprašovače nebo hadice totiž chutná úplně jinak," zněl jeden z komentářů. Další sledující se zase rozplývala nad tím, jak coby dítě, pila vodu skrz své dlouhé vlasy.
Podle pediatra prof. MUDr. Zdeňka Doležela, CSc., je odpovídající pitný režim nedílnou součástí zdravé výživy dětí, které jsou ke ztrátám vody z organizmu značně citlivé. Množství tekutin doporučované dětem závisí nejen na jejich věku, ale také na tělesné hmotnosti. "U dětí, zejména pak v období 1. až 3. roku jejich života, je ve srovnání s dospělými množství tělesné vody procentuálně vyšší – u kojenců podíl vody na tělesné hmotnosti tvoří 75 – 80 %. Už ztráta 10 % z tělesné hmotnosti (tj. např. úbytek 0,5 kg u dítěte vážícího 5 kg) tak může být pro tyto děti kritická," apeluje.
Otázkou tak zůstává, jestli podobné usrkávání vody z rozprašovače, které sice může vypadat roztomile, dodá dítěti potřebné množství tekutin...