Maminka.czTěhotenství

Holka nebo kluk? Poznáte, koho čekáte?

9.  1.  2017
Většinou v tom mají jasno. Kamarádky, sousedky, maminky, tchyně… „Jo, ty budeš mít kluka, strašně ti to sluší!” Nebo: „To bude holka! Bere ti krásu a máš mizernou pleť!” Jak to s těmi povídačkami ve skutečnosti je?

Mám doma holku i kluka a nedávno se mě někdo ptal, jaký je rozdíl v těhotenství. Může to být pocitově jiné, nosit v břiše holčičku nebo chlapečka? Může maminka vycítit, koho vlastně nosí v břiše? Malé detaily (viditelné však jen na ultrazvuku) tam pochopitelně jsou. Ale jinak je to jedno.

Klepněte pro větší obrázek

Když ráno zvracíte, máte nohy jako konve, ládujete se koblihami nebo prahnete po jídlech, nad kterými jste ohrnovala nos, pohlaví dítěte v tom nehraje žádnou roli. Přesto bylo každé těhotenství trochu jiné.

Možná by to bylo podobné v případě, že by se podařil kluk i na druhý pokus. A proč je tolik mýtů kolem těhotenství a pohlaví budoucího potomka? Pravděpodobnost, že se trefíte do toho, „co to bude“, je – řekla bych – padesát na padesát.

Mateřský instinkt

Maminky to údajně poznají. Podle britské studie prý až 70 procent žen vycítí, jaké pohlaví bude mít jejich očekávané děťátko. Takové číslo sice dává určitou naději, ale znáte to…

GALERIE: Podívejte se na slavné maminky, pro které je kojení na veřejnosti zcela přirozené

Své o tom ví maminka Lucie, která byla stoprocentně přesvědčená, že má v břiše hnědookou holčičku s kudrnatými hnědými vlásky. „Byla jsem si úplně jistá, mluvila jsem na bříško, jako kdyby tam byla ONA. Naprosto mě to zaskočilo, že je tam najednou ON! Samozřejmě ho miluji nade vše, ale opravdu mě to udivilo,“ dodává Lucie.

Holky berou krásu, kluci ji zase dávájí?

Toto může také vyjít. Stačí se podívat do zrcadla. Opuchlá a unavená po probdělé noci strávené nad záchodovou mísou zrovna nejste kandidátkou na miss. Opět to potvrzuje výzkum: až 90 procent budoucích maminek dívek prý trápí v těhotenství akné, která opravdu na kráse nepřidá.

 

Holka bere mamince krásu a kluk ji přidává? Je to fuk! Oba totiž na konci přinášejí stejnou dávku štěstí a radosti!

 

Ale že by to bylo opravdu tou malou holčičkou? A co ti kluci? Čím to je, že dopřávají maminkám krásu? Já bych řekla, že jsem to měla právě naopak. Při chlapečkovi jsem se nepoznávala v zrcadle. Po pravdě jsem si každé ráno připadala jako „vycpaný vlk“. U dcery (i když mi bylo čtyřicet) mi vlastně každý říkal, že vypadám krásně.

Je mi tak zle

„Ty zvracíš, to budeš mít holku,“ slyšela jsem kolem sebe mnohokrát. Pravda je, že v prvním trimestru bývá nevolno skoro každé ženě. Některé stačí ucítit do té doby oblíbenou vůni nebo se podívat na snídani a už běží úprkem do koupelny.

Klepněte pro větší obrázek

A tady to se statistikou vypadá vyrovnaně. Holčičku porodí asi 55 procent žen, které první trimestr trápil žaludek na vodě a extrémní nevolnosti. Chlapci jsou ale tudíž jen velmi málo pozadu a zdá se to téměř vyrovnané.

Táto, ty přibíráš!

Vypadá to, že tipovací rady a mýty kolem těhotenství se soustředí hlavně na dívky. Ve chvíli, kdy se jeví „těhotný“ i váš muž, budete mít s největší pravděpodobností holku. Ve Skotsku proběhl průzkum, kterého se účastnilo 100 budoucích tatínků.

Průjem v těhotenství: Miminko neohrožuje, ale přesto ho nepodceňujte

Dvě třetiny z nich přibíraly společně s maminkami. V tomto případě bych se ale přikláněla spíš ke žravosti mužů, nikoli výjimečné. Mají totiž vhodný argument – přece vás v tom přibírání nenechají!

Tvar břicha všechno prozradí

Vaše bříško je jako věštecká koule. Máte ho spíš pokleslé dole? S největší pravděpodobností (opět asi tak padesát na padesát, že?) čekáte kluka. Když ho máte spíš nahoře, je to děvče. A co bříško do špičky? To je jasná holka. A kulaté břicho zase ukazuje na chlapečka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Rozhoduje i hnědá čára, která se vám táhne přes bříško. Když je krátká, je to ON, je-li dlouhá, je to ONA. Ovšem zaručit vám to samozřejmě nemůžeme!

Kouzlo s prstýnkem

Co by to bylo za babské rady, kdyby se v nich nenašlo trochu tajemna.
Nezapomeňme tedy ani na test s vlasem a prstýnkem. Je to jednoduché a přinejmenším se pobavíte. Nad rozevřenou dlaní nechte prstýnek zavěšený na vlastním vlasu. Když se prstýnek houpe kyvadlově, čekáte kluka, a pohybuje-li se do kroužku, je to holka. Tento test si pochopitelně nevyzkoušejí budoucí maminky s krátkými vlasy.

Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?

Ať už na takové věci věříte, nebo ne, nové možnosti v medicíně všechny tyto lidové tipy potlačily do pozadí. Hlavním motorem byla zvědavost. Tu vám dnes relativně brzy ukojí ultrazvukové vyšetření, z něhož lze na 90 procent určit pohlaví nenarozeného děťátka.

Stoprocentní jistotu pak dostanete z vyšetření plodové vody. A ostatně, na tom, jestli je to holka, nebo kluk, nesejde. Pro všechny maminky je nejdůležitější, aby děťátko bylo zdravé. Ať už to bude kluk, pro kterého jste měla připravený tucet růžových oblečků, protože to přece mělo být všechno jinak!

Co vše zařídit před a po porodu? Velký průvodce těhotenským papírováním
Mateřská dovolená 2017 – vše, co potřebujete vědět
Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Od těhotenství k porodu, Průjem v těhotenství, Mateřský instinkt, Kobliha, Čára, Děvče, Prstýnek zavěšený, Druhý pokus, Kluk, Krátký vlas, Akné, Holka, Hnědá čára, Úprk
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Takhle chutná svoboda! Mladá rodina s dcerkou se rozhodla pro život v autobuse
Procházková Simona
Zajímavosti
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Porod
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod