Maminka.czTěhotenství

Homeopatika a budoucí maminky

Ivana Ašenbrenerová 12.  3.  2011
Homeopatika a budoucí maminky
Záleží jenom na vašem doktorovi, jakou metodu léčby zvolí – tu, o níž bude řeč, lze úspěšně využít v těhotenství a při porodu. Je totiž šetrná a funguje na principu „podobné se léčí podobným“.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když jsem čekala Marušku, měla jsem všelijaké problémy a neduhy, které jsem ale se svou lékařkou skvěle zvládala díky homeopatii. Tyto léky mi pomohly i v případě ranních nevolností, nespavosti a později také při porodu a po něm. Nemohu si je vynachválit,“ říká Dagmar (30) z Prahy. Homeopatie vychází z poznatku, že každá látka, která je v toxické dávce schopna vyvolat nějaký soubor obtíží, je rovněž schopná je vyléčit, pokud se podá v naředěné podobě.

Jak říká praktická lékařka MUDr. Věra Dolejšová, jde o způsob léčby regulační, který přímo nezasahuje do chemie těla a využívá pouze vlastní síly organismu. „Takže není nebezpečný, a proto se může používat i v těhotenství. Období gravidity si klade velké nároky na psychiku budoucí maminky a samozřejmě jde i o značné změny na úrovni fyzického těla.

Většinu obtíží homeopatie velmi dobře zvládá, dokáže je odstranit nebo alespoň zmírnit,“ říká MUDr. Dolejšová.

Proč rodit jinak?

Odpověď je snadná a souvisí s podstatou homeopatie a se specifickou přípravou homeopatických léků. Ty se totiž vyrábějí z přírodních látek mnohonásobným ředěním a dynamizací. Tím se dosáhne toho, že je zachována specifická léčebná příbuznost původní látky, ale přípravek nemá toxické účinky, jaké jsou u látek ve vážitelném množství. A tato skutečnost je v těhotenství velmi důležitá.

Základem by ale vždy mělo být stanovení správné diagnózy, jež by měl určit lékař. Tím, že se nejedná o chemické látky, je homeopatie vhodná pro všechny gravidní, mizí vedlejší účinky léčby a léky působí skutečně pouze proti obtížím. V nekomplikovaných případech je takový postup dostačující, v závažnějších situacích jej lze kombinovat s další terapií.

„Homeopatické léky se dobře tolerují, působí jemně, nedá se jimi předávkovat a jsou bezpečné. Podávají se podle obtíží, které se liší v každém trimestru. Vždy je však také nutné pracovat na psychické složce. Maminky v dnešní době musí odolávat většímu stresu než dřív, mají mnohem více informací o rizicích, jsou velmi pečlivě sledovány, což je na jednu stranu dobře, ale na druhou stranu jsou vystavovány stresu z očekávání výsledků vyšetření, což někdy trvá až tři týdny. Tato nejistota vždy zhoršuje fyzické obtíže anebo je přímo vyvolává,“ vysvětluje MUDr. Věra Dolejšová.

Čtěte také: Multivitaminové přípravky pro těhotné: Ano, či ne?

Ptáte se, kdo vám homeopatika doporučí? Ideální by bylo, kdyby to byl váš ženský lékař, ale vzhledem k tomu, že se zatím v České republice homeopatie na žádné lékařské fakultě nevyučuje, ne všichni gynekologové ji znají. Proto je možné kontaktovat i svého praktického lékaře, o kterém víte, že se tímto způsobem léčby zabývá. V případech lehčích funkčních symptomů je možné koupit homeopatika v lékárně i bez předchozí konzultace s homeopatem.

Přehled vhodných přípravků

„Trpěla jsem častým nucením na močení. Zvláště v práci to bylo nepříjemné, každou půlhodinu jsem musela na WC. Pak mi moje gynekoložka poradila, ať vyzkouším homeopatika, konkrétně ARGENTUM NITRICUM. Po pár dnech jsem měla téměř po problémech,“ říká Renata (28) ze středních Čech.

Na různé obtíže existují různé léky, nejčastěji se doporučují následující: NUX VOMICA – podává se při nevolnosti a nadýmání. ARGENTUM NITRICUM – vhodný při častějším močení, tlaku v žaludku a strachu z očekávání. IPECA – proti zvracení. COCCULUS – na slabost, závratě a nevolnost. SEPIA – proti ranní nevolnosti, zvracení po jídle. Všechny tyto léky se podávají v ředění 9CH podle rytmu potíží, tedy 1–5x denně, vždy tři kuličky vycucat nebo dát pod jazyk. „Je lepší je užívat mimo jídlo,“ doporučuje dále MUDr. Dolejšová.

Ve druhém trimestru se těhotné potýkají spíše s psychickými problémy – strachem z očekávání výsledků vyšetření (odběr plodové vody, genetické testy atd.). Zde jsou vhodné následující přípravky: IGNATIA – na neklid, bušení srdce, nebo ARGENTUM NITRICUM na obavy z budoucnosti a při strachu o dítě. Oba léky je vhodné podávat 1–3x denně v ředění 15CH.

Ve třetím trimestru se mohou objevit bolesti v zádech. „Od sedmého měsíce jsem skoro necítila záda. Ráno jsem se probudila a už mě bolela, o večeru ani nemluvím. I když jsem se snažila relaxovat, zkoušela cviky na bolest, pořád jsem měla problémy. Pak mi moje praktická lékařka poradila RHUS TOX 9CH a skutečně, záda pak skoro přestala bolet,“ vzpomíná Adéla (40) ze severních Čech.

Kromě toho se může objevit také těhotenská cukrovka či podrážděný žlučník. Vhodná homeopatika jsou: NUX VOMICA 9CH při cukrovce a bolesti v žlučníku, IGNATIA 15CH na zklidnění a zmírnění většiny obtíží a RHUS TOX 9CH na bolesti v zádech.

Miminko chce na svět

„Chtěla jsem rodit co nejpřirozeněji. Tak jsem si našla porodnici, kde mi při porodu umožnili nejen využít porodní plán, ale také aromaterapii a homeopatii,“ říká Táňa (30) ze středních Čech.

Je tedy v každé porodnici možné přivést dítě na svět s pomocí homeopatie? V naprosté většině ano, obvykle lékař homeopat „vybaví“ rodičku příslušnými léky a radí, jak je užívat. Je samozřejmě vhodné oznámit v porodnici, že budete homeopatika při porodu využívat. A která jsou doporučována?

Jak říká MUDr. Dolejšová, na porod se osvědčila kombinace ARNIKA 9CH a GELSEMIUM 15CH (první zlepšuje funkci svalů a cév obecně, mírní krvácení a účinně podporuje hojení, druhý je vhodný, pokud má žena strach či pociťuje úzkost), užívají se po pěti kuličkách do 3 dl vody, nechat rozpustit a popíjet podle rytmu porodních bolestí, tedy po půlhodině, případně častěji.

Dále jsou účinné CAULOPHYLLUM 9CH (pokud je tuhé děložní hrdlo) nebo ACTAEA RACEMOSA 9CH (při silných, nepravidelných porodních bolestech, které vystřelují do stehen). „Po porodu se osvědčila ARNIKA 9CH třikrát denně na lepší hojení, případně CHINA 9CH při větších ztrátách tekutin. Také se lépe spouští laktace.

Na tu rovněž dobře zabírá PHYTOLACCA 9CH třikrát denně nebo RICINUS COMMUNIS 5CH,“ radí lékařka. Máte-li zájem dozvědět se něco více, pak si nalistujte knížku První pomoc v nekonvenční medicíně, kde všechny informace najdete – a také například to, které akupunkturní body lze při různých obtížích použít.

Jak je užívat

Nejobvyklejší formou homeopatik jsou granule, tzv. kuličky. Moderní tuby mají dávkovače pro snadnou aplikaci. Na granule byste totiž neměla sahat rukou a neměly by přijít do kontaktu s kovem. Léky se nechávají rozpustit pod jazykem a nezapíjejí se. V okamžiku aplikace byste neměla mít v ústech aromatickou příchuť – například od kávy, mentolu, cigaret či zubní pasty.

Odborná spolupráce: MUDr. Věra Dolejšová

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Granule, Nekomplikovaný případ, Home, Akupunkturní bod, Ricinus Communis