Maminka.czZdraví

Homeopatika, která vám pomohou zklidnit řvoucí dítě

Ulekare.cz Ulekare.cz 8.  3.  2017
Všechna miminka pláčou, a to bez výjimky. Některá více, některá méně. K uklidnění malého křiklouna většinou postačí zkontrolovat a zajistit jeho základní životní potřeby. Někdy to ale nestačí a neustálý pláč dítěte může rodiče značně frustrovat. Naštěstí i v těchto situacích může pomoci homeopatie.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Křik a pláč dítěte se může objevit kdykoliv během dne a může trvat třeba i 2 hodiny. Postihuje děti prakticky jakéhokoliv věku a většinou je vyvolán hladem, žízní, únavou, nudou anebo mokrou plenou. Po splnění těchto potřeb se dítě většinou uklidní. Někdy ale pláč dítěte může naznačovat nastupující problém, jako je třeba akutní infekční onemocnění.

Kojenecké koliky

Velmi častým problémem u nejmenších dětí jsou kojenecké koliky. K odlišení od „běžného“ pláče může napomoci to, že kolika se většinou dostavuje ve stejnou denní dobu, většinou večer a typicky postihuje jinak zdravé děti ve věku od 3 týdnů do 4 měsíců. Pláč trvá až 3 hodiny a uspokojení běžných potřeb dítěte jeho pláč nezmění.

Kolika je způsobena křečovitým stažením střeva, což samozřejmě vyvolává silnou bolest. Ve snaze o úlevu se miminko buď prohýbá dozadu, nebo naopak přitahuje nožky k bříšku. To bývá v takových situacích tvrdé a nafouklé. Záchvat většinou končí odříhnutím anebo vypuštěním větrů.

Ptejte se PhDr. Radky Wilhelmové, PhD. na vše, co vás zajímá o homeopatii

Nejčastějším lékem pro tyto stavy je Chamomilla vulgaris. Částečně také pomůže neustálé chování a houpání miminka v náručí. Stolice bývá v těchto případech zelená a páchne po zkažených vejcích. Bříško je nafouklé a zvláštním příznakem je, že jedna tvář je rudá a druhá bledá.

Dalším homeopatickým lékem na kojenecké koliky je Colocynthis. Je určen pro dítě, které silně přitahuje nožičky k bříšku a úlevu mu přinese masáž nebo položení na bříško.

Pokud ale miminku uleví kromě masírování bříška ještě teplý obklad na něj, pak bude lepším lékem Magnesia phosphorica. Tyto dva léky se případně mohou podávat společně.

V situacích, kdy se kolika dostaví potom, co kojící maminka udělá nějakou dietní chybu, například s kořeněným jídlem, kávou nebo alkoholem, je vhodným lékem Nux vomica.

Prořezávání zoubků

Zuby se u dětí začínají prořezávat mezi 3. a 6. měsícem života, někdy i později. Většinou je prořezávání mléčných zubů ukončeno kolem 3. roku života. Prořezávající se zoubky vyvolávají bolest, což se odrazí v chování i celkovém stavu dítěte. Dítě může být neklidné až vzteklé, jen obtížně utišitelné a samozřejmě pláče.

Díky bolesti v noci málo spí a někdy má problémy s příjmem jídla. Z dalších příznaků je to slinění, rýma s čirým výtokem z nosu a také snaha o kousání. Někdy se z velkého slinění může dostavit i kašel a zvracení. Často se setkáme i s lehce zvýšenou teplotou.

Při potížích se zoubky je opět lékem číslo jedna Chamomilla vulgaris. Zvlášť v případech, kdy má dítě oteklé a zanícené dásně, které si neustále mne. Někdy se přidají i potíže se zánětem uší.

Pokud jsou dásně výrazně rudě zbarvené, oteklé a dítě je celé horké a hodně se potí, pak je odpovídajícím lékem Belladonna.

5 důvodů nevysvětlitelného večerního pláče miminek

Lék Mercurius solubilis je určen při stavech, kdy je dítě protivné, vzteklé až agresivní a také se silně potí. K odlišení od léku Belladonna slouží to, že pot u něj nepříjemně zapáchá, dítě silně sliní a také sliny nepříjemně páchnou.

Samostatně anebo v kombinaci s některým výše uvedeným lékem může být podán lékPhytolacca, a to u dětí, které mají velkou potřebu kousat a neustále si strkají do pusy něco tvrdého.

Druhým lékem je Borax, který je potřeba u dětí, kterým se při prořezávání zoubků objeví v ústech bíle povleklé a bolestivé afty.

Jak užívat homeopatika

Homeopatický lék, který nejvíce odpovídá obrazu potíží a příznaků dítěte, podávejte v ředění 9CH nebo 15CH. U nejmenších dětí se nemůže podat lék ve formě granulí, ale je nutné z něj připravit tekutý roztok.

Na plastové lžičce nebo v malé injekční stříkačce rozpustíme 5 granulí příslušného homeopatika v malém množství kojenecké neperlivé vody. Roztok pak podáváme do úst jako kapky.

Pro rychlou úlevu můžeme lék podávat po jedné až dvou hodinách a se zlepšením intervaly postupně prodlužovat.

Podívejte se na video, jak utišit pláčící miminko

„Při porodu musíme věřit svému tělu,“ říká homeopatka
Homeopatie v těhotenství: Pomáhá při nevolnostech a podporuje uhnízdění vajíčka
GALERIE: Skvělé dětské schovávačky, které vás pobaví
Témata: Zdraví, Video, Poradna Homeopatie, Web Ulékaře.cz, Homeopatie, Tetanus, Chamomilla, Home, Houpání, Vhodný lék, Bella, Teplý obklad, Častý problém, Zdravé děti, Rok života, Masírování, Kousání, Měsíc života, Kojící maminka, Děti, Chamomilla vulgaris, Mléčné zuby, Pláč dítěte, Tetan, Zánět uší, Zdraví na Heureka.cz