Maminka.czRůst zubů u dětí

Homeopatika na růst zoubků. Jaká vybrat?

inf vas 26.  5.  2024
Slinění, strkání předmětů do úst, horečka, průjem, neklid... Všimli jste si některého z příznaků u svého miminka? Je možné, že mu rostou zoubky. Jak dítěti ulevit od bolesti?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Růst prvních zoubků je pro dítě i rodiče velmi náročné období. První zoubky se klubou většinou kolem 6. měsíce věku, ale platí, že u každého miminka je to individuální. Není tedy výjimkou, když má dítě první zoubek až po 9. měsíci věku. Bez ohledu na to, kdy první zoubek vykoukne, však většinou platí, že kolem 4. a 5. měsíce začínají kojenci velmi výrazně slinit, začínají si do pusinky strkat všechny dostupné předměty a tím masírovat dásně, ve kterých je cítit napětí, a mohou se objevit i mírné otoky dásní. Při růstu zoubků se mohou objevit i horečky, průjem a nechutenství.

„Dětský chrup má celkem 20 zubů a vyvíjí se od 6. měsíce věku dítěte až do druhých třetích narozenin, kdy je kompletní. Většinou začínají růst jako první dolní řezáky, což miminka snášejí relativně dobře. Nejvíc potíží pak nastává kolem jednoho roku, když rostou špičáky. U jejich klubání většinou bývají i vysoké horečky,“ vysvětluje MUDr. Květoslava Kacířová, praktická lékařka pro děti a dorost.

VIDEO: Podcast Maminka: Jak ulevit dětem při růstu zoubků? Odbornice radí

Chladivá kousátka poskytnou úlevu

Velmi dobře na zklidnění dásní fungují chladivá kousátka, která se dají před použitím vložit do ledničky (nesmějí se dávat mrazit do mrazáku, aby miminku nezpůsobila omrzliny a nepoškodila dásně ). Příjemné dítěti budou i chladivé obklady tváří a jemné masáže dásní.

Homeopatika na růst zoubků

U jednosložkových homeopatických léků se doporučuje rozpustit lék (5 granulí) v malém množství převařené kojenecké vody a podat dítěte injekční stříkačkou rovnou do pusinky. Je třeba to dělat opatrně a zamezit v pusince dítěte velkému proudu.

Belladonna 9CH

  • při horečce u růstu zoubků, začervenalých tvářích a pocení dítěte
  • při neklidu a překrvených dásních
  • je možné dávkovat po hodině, než potíže vymizí

Chamomilla 15CH

  • neklidné dítě, které neví, co chce, a střídá polohy i nálady
  • má vliv i na průjem při růstu zoubků a při opruzení zadečku

Phytolacca Decandra 9CH

  • při lokálních obtížích, když si dítě násilím cpe do pusinky dlaně – potřebuje tlak
  • tmavě rudé překrvené dásně – bývají těsně před tím, než se zoubek vyklube

Rheum officinale 9CH

  • při průjmech a opruzení zadečku při růstu zoubků
  • pouze jako složka vícesložkového homeopatického přípravku

Rodiče by ve své lékárničce měli mít i klasická analgetika a antipyretika a volit je podle závažnosti obtíží potomka. Když se stav nelepší, je potřeba to konzultovat s pediatrem. Homeopatie je přitom velmi vhodná i jako podpora léčby ve chvíli, kde je potřeba použít právě klasické léky.

Jak a kdy rostou dětem zuby? Tady máte kalendář růstu mléčných zoubků

Rýma jako častý doprovod při růstu zoubků

Miminka bývají během růstu zoubků unavená a nevyspalá, mají sníženou imunitu a v důsledku toho velmi často přichází první rýma. Důležité je pravidelné čištění a odsávání nosu, a to před kojením a před nočním spánkem. Vhodné je na spaní miminku napolohovat postel tak, aby hlavička byla výš. Důležité je také vytírat nos miminku nosními kapkami pro nejmenší (vhodnější jsou pro miminka kapky, ne spreje), a to pomocí vatové tyčinky, na které se kapičky nakapou. Následně je vhodné prostříknout nos mořskou vodou.  I u rýmy je vhodné použít homeopatické léčivé přípravky. Čím dříve jsou dítěti podané, tím kratší je průběh celého onemocnění.

Témata: Miminko, Zuby, Bolest, Homeopatie, Růst zubů u dětí, Průjem, Růst, Děti, Dáseň, Zoubek, Homeopatikum, Neklid, Horečka