Maminka.czZdraví

Homeopatika na stres a úzkost. Jaký lék vybrat?

vas 27.  2.  2024
Stres je v naší společnosti skoro všudypřítomný. Každodenní povinnosti spojené s péčí o rodinu a domácnost, tlaky z práce, do toho přemíra informací, na které není lidské tělo adaptované. Není proto divu, že mnoho lidí zažívá dlouhodobý stres. Jak si s ním poradit a zmírnit jeho projevy? Šetrným pomocníkem může být homeopatie.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Řada lidí je pod tlakem osobních i celospolečenských problémů, které vedou k dlouhodobému stresu. Musí se vyrovnávat s přemírou povinností, složitou ekonomickou situací a nejistotou. A negativní zprávy z médií celkový stav ještě zhoršují.

„Lidské tělo je nastavené pouze na určitý přísun informací. Ve chvíli, kdy je objem katastrofických scénářů několikanásobně větší, aniž bychom chtěli, podprahově se stresujeme. A to i informacemi, se kterými nemůžeme nic dělat a z nichž se nás některé ani nedotýkají,“ vysvětluje MUDr. Ilona Ludvíková a dodává: „Ve chvíli, kdy tělo nezvládá stres vstřebávat, řekne „STOP“, rozumová část se odpojí od fyzické, stresovou situaci přejde, adaptuje se na ni, a neřeší ji. Začíná být k podnětům pasivní, a to je v dlouhodobém horizontu chyba.“

VIDEO: Blesk Podcast: Stres se ukládá do zubů a vlasů. Jak se ho zbavit?

Přirozený biorytmus

Cesta k lepšímu zvládání stresu je návrat k přirozenému fyzickém biorytmu. Co je důležité?

Třídit informace pro lepší zpracování: odborníci radí rozlišovat, jaké informace jsou důležité a jaké ne. Pokud zažíváte stres, vyhýbejte se dennímu zpravodajství a nepouštějte k sobě negativní informace, které neumíte ovlivnit a které se vás netýkají. Místo toho je dobré jít si třeba zacvičit.

Soustředit se na to, co jíte a co pijete: v období stresu je třeba vynechat tučná a pro organismus z hlediska zpracování náročná jídla, soustředit se na pitný režim, jíst hodně ovoce, zeleniny a lehčí zdravou stravu a ulevit tím trávení – platí to nejen ve stresu, ale i během nemoci.

Navrátit zpět do svého těla rytmus a pohyb: ideální je pravidelný pohyb, vycházky, tanec. Pohyb působí pozitivně nejen fyzicky, ale i psychicky.

Zaměstnávat své smysly: je potřeba se o ně starat, a to kvůli ukládání důležitých emočních okamžiků. Období covidu bylo v tomto velmi těžké a zablokovalo vnímání smyslů. Hodně lidé přišlo na nějakou dobu o čich a o chutě. V tomto období byli velmi zasaženi teenageři, kteří zůstali ze dne na den zavření doma. Nemohli prožívat život s vrstevníky a svými smysly poznávat, zažívat první lásky a vztahové emoce.

Postarat se o správný dech: Odborníci radí každé ráno, když se vzbudíte, nastartovat den dechových cvičením: 4 x 4 doby tzv. „BOX BREATHING“ neboli „krabicové dýchání“: 4 doby nádech, 4 doby zadržení dechu, 4 doby výdech, 4 doby zadržení dechu (opakujte celkem osmkrát). Toto cvičení pomáhá přenastavit tlakové poměry v hrudníku, je vhodné na srdce a kardiovaskulární systém. Pravidelné dechové cvičení je vhodné doplnit krátkým protažením či jógou.

Hysterický záchvat: Zvládněte ho bez stresu! Tohle na vzteklouny platí

Šetrná pomoc v podobě homeopatie

Každá krizová situace působí na každého člověka jinak. To, jak jsou emoce intenzivní, a jak je dotyčný vnímá, záleží na citlivosti a nastavení osobnosti člověka. „Devadesát procent homeopatické péče je o vyladění těla, aby fungovalo co nejlépe. Zdraví je veličina neustále proměnlivá v čase. Celkové zdraví je ovlivněno emocemi, které prožíváme – je potřeba s nimi dobře pracovat a správně je zpracovávat, aby se neukládaly v těle a neblokovaly správnou funkci pohybového aparátu,“ vysvětluje Ilona Ludvíková. 

Causticum 15 C

Vhodné pro pacienty, kteří mají úzkosti a strach nejen o sebe samotné, ale i o blízké, o celé lidstvo a o osud celé planety.

Pro lidi trpící syndromem prázdného hnízda.

Dávkování: 5 granulí 1 x denně navečer

Aconitum napellus 15 C

Lidé ohrožení v oblasti osobního bezpečí, v krizové situaci se musí schovat, omezí kontakty a trpí večerní úzkostí

dávkování: 5 granulí 1 x denně večer

Gelsemium sempervirens 30 C

V případech paralýzy, neschopnosti cokoliv udělat, reagovat na situaci jakýmkoliv činem

dávkování: 5 granulí 2 x denně, ráno a večer

Arsenicum album 15 C

Pro úzkostné typy, lidi, kteří prožívají vše intenzivně, necítí se dobře a mají strach z nemocí, z kontaktu s lidmi.

tyto úzkosti vygradovaly v covidovém období

dávkování: 5 granulí 1 x denně večer, dlouhodobě, minimálně 3 měsíce

Homeopatie: lékařka odpovídá na 8 nejčastějších otázek

Lidé trpící stresem se rozdělují do 3 skupin

1. Emočně zaangažovaní lidé trpící stresem, úzkostí, strachem o zdraví

Většinou lidé, kteří mají úzkostné tendence v rodině. Nejvíce zranitelnou skupinou jsou senioři – berou si věci osobně, fatálně, mají pocit, že už nemohou nic změnit. Další zranitelnou skupinou jsou teenageři – prožívají první lásky, zamilování, emoce v prvních vztazích. 

Ignatia amara

Pro emočně hodně rozbouřené stavy, hysterii, emoční labilitu, která často končí výbuchem, vhodné na zpracování stresu, nejlepší je začít s ředěním 9 C.

ředění 9 C – první pomoc, dá se použít v častých intervalech, pomáhá, aby v sobě člověk nedržel emoce.

ředění 15 C – u dlouhodobějších emoční problémů, které už mohou být psychosomatické: zvětšené krční mandle, opakované angíny, pocit knedlíku v krku, emoční přetížení vedoucí k dysfunkci štítné žlázy; typické u psychických potíží v okamžiku, kdy se člověk zastaví a nemá aktivitu, vhodné pro matky, co se starají o děti (škola, práce, starost o domácnost)

Staphysagria 30 C

Pomáhá u lidí, kteří mají uzavřené emoce, drží je v sobě a neprožijí je.

Při použití ředění 200 C je třeba postupovat opatrněji a dávkovat jednou týdně 5 granulí nebo v akutní situaci, kdy je např. zablokovaná komunikace v rodině se doporučuje podat ředění 200 C po 5 granulích jednou denně tři dny za sebou všem členům domácnosti

Je vhodné i ve zraněných v rodinách, kde probíhají rozvody – pomůže vidět celou situaci více z nadhledu a tím lépe pochopit názory ostatních.

Rhus toxicodendron 9 C, 15 C

Na vnitřní neklid u osob, které nejsou schopné vykročit novým směrem, na přijetí a zprocesování změny

dávkování: 5 granulí 9 C ráno + 5 granulí 15 C večer

Akční plán: Co dělat, aby vás na mateřské neskolil syndrom vyhoření?

2. Lidé trpící pracovním stresem

přetížení lidé s minimem volného času

Nux vomica

Často se používá nejen na tzv. manažerský stres, ale i u žen, které mají na starosti chod celé rodiny

ředění 5 C - základní lék na detox, nastartování fyzických projevů stresu, potíže kolem žlučníku (+ Sepia 5 C: 5 + 5 granulí každý den ráno nalačno)

ředění 9 C – na pomezí fyzických a psychických příznaků, dobrý detoxikátor (po večírku, dlouhodobém užívání léků)

ředění 15 C – působí i na zklidnění, aby si člověk nedělal sám stres, na přeučení náběhu stresu, když nelze usnout kvůli stresu z dalšího dne; dávkování: 2 x denně 5 granulí, ráno a večer

ředění 30 C (200 C) – užívání po doporučení lékaře

Cuprum metallicum 15 C, 30 C

Pro osoby, které se cítí během dne střídavě pod tlakem a v klidu, v pohodičce. Střídání stavů, doprovod se záchvaty kašle, tuhnutím svalů podél páteře a trapézů, typické jsou křeče v noci, buzení se.

Zincum metallicum 15 C

Pro osoby neustále pod tlakem, pro fyzicky neklidné, ty, kteří neustále potřebují pohybovat dolními končetinami (tzv. syndrom neklidných nohou).

Jsou přetížení, neumí vypnout, usnout. Často neustále přetěžovaní sportovci, které navíc tlačí potřeba dobrého výsledku.

Při výběru homeopatického léků je vhodné začít s podáváním nejprve večer (ke zklidnění, úprava spánkového režimu), následně ráno a večer.

Stres v těhotenství. Jak se s ním vyrovnat? Odborníci vysvětlují, jak ovlivňuje miminko

3. Lidé trpící sociálním stresem

Causticum 15 C

Pro pacienty, kteří mají úzkosti a strach nejen o sebe samotné, ale i o blízké, o celé lidstvo a o osud celé planety, záleží jim na lidech okolo, od toho se odvíjí jejich štěstí Pro lidi trpící syndromem prázdného hnízda.

dávkování: 5 granulí 1 x denně navečer

Léky ze skupiny phosphorus

Hodně pomáhají lidem, kteří potřebují do společnosti, nevydrží bez zapnutého telefonu.

Magnesia phosphorica 9 C

Bolesti hlavy a svalů z jakékoli sebemenší námahy

dávkování: 5 granulí 1 x denně

Vhodné i pro pacienty léčené antidepresivy.

Pomůže mobilizovat pohybový systém

Phosphoricum acidum 15 C

Na celkové fyzické a psychické vyčerpání. Výborný lék pro prevenci syndromu vyhoření u pomáhajících profesí a pečujících profesionálů

Dávkování: 5 granulí 2 x denně ráno a večer

Homeopatika, která vám pomohou zklidnit řvoucí dítě
Témata: Zdraví, Rodina, Poradna Homeopatie, Emoce, pomoc, úzkost, Homeopatie, Granule, Stres, Lék, Ředění, Ilona Ludvíková, Dávkování, Zdraví na Heureka.cz