[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Prolaktin neboli luteotropní hormon je tvořen hypofýzou (podvěskem mozkovým) a je odpovědný za růst prsních žláz a tvorbu mléka u kojících žen. Rovněž ale řídí uzrávání vajíček ve vaječníku a menstruační cyklus, ovlivňuje rovnováhu metabolismu, imunitu a také růst jedince. Kromě toho ještě zásadně ovlivňuje vztah a utváření citového pouta maminky po porodu k jejímu děťátku. Ano, i za případné poporodní deprese nebo stavy úzkosti a podivné plačtivé nálady v šestinedělí „může“ z velké části tento hormon.
Koncentrace prolaktinu v krvi je přirozeně zvýšená během těhotenství a kojení. Nejsilnější tvorba tohoto hormonu probíhá ke konci těhotenství a v době bezprostředně po porodu. Během prvních dní po narození miminka je jeho hladina v těle maminky velmi vysoká, protože tomu napomáhá i častá stimulace prsních bradavek ústy dítěte během kojení. Později, když už začne být dítě přikrmováno a časové intervaly mezi kojením se prodlužují, začne hladina prolaktinu spontánně klesat. Postupně se pak dostává na normální nízkou hodnotu, ve které je prolaktin produkován hypofýzou po celý život.
„Za normálních okolností bývá zvýšená hladina prolaktinu v organismu během noci a těsně po probuzení, v těhotenství, při kojení, při nízké hladině cukru v krvi, přehřátí, po pohlavním styku, při dráždění prsní bradavek, trvalém stresu a úzkosti,“ říká gynekoložka MUDr. Radka Gregorová. Pokud je ale hladina prolaktinu zvýšena trvale, jde o patologický stav, který je příčinou celé řady zdravotních problémů.
Zvýšená hladina prolaktinu je odborně označována za hyperprolaktinémii. Mezi její projevy patří patologická sekrece mléka z prsů, což je možné někdy zjistit jen při zmáčknutí bradavky. „Vyšší koncentrace prolaktinu negativně ovlivňují menstruační cyklus. Cyklus se prodlužuje, neprobíhá ovulace a často není žena schopna otěhotnět. Při vysokých koncentracích může dokonce menstruace zcela chybět. Hyperprolaktinémii doprovází projevy nedostatku estrogenů, jako je vaginální suchost, úbytek sekretu v děložním hrdle a zmenšování dělohy,“ popisuje MUDr. Gregorová.
Zvýšení prolaktinu v krvi ženy má mnoho příčin. Navozují ji například některé léky. Sem patří estrogeny, dodávané do těla hormonální antikoncepcí, některé léky na vysoký tlak, psychofarmaka, léky na žaludeční vředy, ale také je známý účinek některých bylin, například kopřivy, která může hladinu prolaktinu zvýšit. Dalším důvodem mohou být některé nemoci (včetně nádorových procesů v oblasti podvěsku mozkového, např. adenomy nebo jiné nemoci mozku). Hladinu prolaktinu ovlivňuje rovněž snížená funkce štítné žlázy, nedostatečná činnost ledvin, patologické procesy a stavy na hrudní stěně (úrazy, operace, pásový opar) a choroby jater.
U žen se zvýšená hladina prolaktinu zpravidla projevuje nepravidelnostmi až úplným vynecháním menstruačního cyklu, varovným příznakem může být také pokles sexuálního apetitu (u mužů pak pokles potence), časté bolesti hlavy, které bývají spojené s poruchami zraku. Hrozí rovněž rozvoj osteoporózy.
„Úloha prolaktinu u netěhotných žen není plně objasněna, ale účastní se na řízení ovulace a menstruačního cyklu, u těhotných se prolaktin objevuje ve vysoké koncentraci v plodové vodě, kde je jeho přítomnost opět nejasná. Po porodu pak hormon prolaktin řídí spuštění laktace, tedy produkce mateřského mléka,“ uvádí MUDr. Štěpán Machač z IVF Clinic a kliniky Reprofit. Jak je to ale s plodností a schopností otěhotnět a donosit zdravého potomka? Opravdu je zvýšená hladina prolaktinu v krvi příčinou neplodnosti u ženy? „Neplatí to vždy, ale ve většině případů vyšší hladina prolaktinu zastavuje ovulaci (dozrávání vajíček ve vaječníku), a pokud je hladina v těle velmi vysoká, zastaví se celý menstruační cyklus, otěhotnění tedy logicky není možné,“ vysvětlujte MUDr. Machač.
Vyšetření hladiny prolaktinu se zjišťuje laboratorně, odběrem krve ze žíly. Odběr musí být proveden nejméně dvě hodiny po probuzení, protože v noci je koncentrace prolaktinu mírně zvýšena i u zdravých lidí. Léčba zvýšené hladiny prolaktinu je individuální a závisí na zjištěné příčině poruchy. Podávají se léky, které potlačují zvýšenou hladinu prolaktinu, nezávisle na příčině jejího zvýšení. Léčba neřeší tedy příčinu, ale dokáže zmírnit zdravotní potíže, které zvýšená hladina prolaktinu v organismu působí. Někdy je v rámci léčby nutný chirurgický zákrok (mj. při zjištění velkého nezhoubného nádoru v hypofýze).