Maminka.czŠkolák

Hormon testosteron ovlivňuje chlapecký svět víc, než si možná myslíte

14. 10. 2016
C19H28O2, hormon testosteron, tajemná neviditelná substance, kterou nelze cítit, slyšet natož vidět. Přesto však ovlivňuje mužský svět natolik, že jej lze směle označit za neviditelného náčelníka celé jedné poloviny lidstva.

Za vůdce i šamana klanu vyznačujícího se nepřehlédnutelnou silou, dravostí, dominancí a vůdcovskými schopnostmi.

Velí jim už před narozením

Zhruba v osmém týdnu se v miniaturním plodu mužského pohlaví začíná tvořit hormon testosteron. Ten má přímý vliv na růst varlat a penisu. „Důsledkem přítomnosti této chemické látky je to, že se děťátko začíná skutečně měnit v chlapečka: tvoří se varlata a penis a dochází k dalším, jemnějším změnám v jeho mozku a těle. Jakmile jsou varlata vytvořená, začínají produkovat další testosteron, takže chlapeček se chlapečkem stává postupně stále víc,“ vysvětluje známý klinický psycholog a skvělý rodinný terapeut Steve Biddulph.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Už v prenatálním životě chlapce je tedy patrné, jak zásadní roli hraje v chlapeckém i mužském těle testosteron.

Testosteron: Ovládá i vaši práci?

7 ohromujících věcí, které o testosteronu možná nevíte

  • V drobném tělíčku novorozeného chlapce koluje tak velké množství testosteronu jako v těle zhruba dvanáctiletého chlapce na prahu puberty.
    Toto nezanedbatelné množství je pozůstatkem hormonálního prenatálního „koktejlu“, v němž hrál testosteron ústřední roli ve vývoji chlapeckého těla. (Mimochodem, právě tato skutečnost – jeho zvýšené množství – stojí za častějšími náznaky erekce u maličkých miminek mužského pohlaví.)

  • Hladina testosteronu v chlapeckém těle není od narození do puberty konstantní. Nárůsty střídají období „klidu“, například okolo 4. roku života začínají být kluci nápadně soutěživí, stále více se vrhají do objevování mužského světa, chlapeckých přátelství a kouzla vztahu s otcem – hádejte proč? Ano, opět dochází ke zvýšení hladiny testosteronu, kterou těsně před zahájením školní docházky střídá pokles a zklidnění.

  • Začátek puberty se nese ve znamení exploze! Nárůst o množství testosteronu o 800 % není možné ignorovat, natož přehlédnout.

  • „Zhruba u 50 % chlapců je hladina testosteronu v pubertě tak vysoká, že se určitá část tohoto hormonu přemění v estrogen a může to vést ke zduření prsou a jejich velké citlivosti,“ upozorňuje psycholog a rodinný terapeut Steve Biddulph.

  • V jedné ze svých úžasných knih s příznačným názvem „Výchova kluků“ terapeut Biddulph zmiňuje zajímavý pokus, kdy byla „outsiderovi a otloukánkovi“  pozorované tlupy opic aplikována vysoká dávka testosteronu. Důsledky byly ohromující; z mladého neprůbojného opičáka se během velmi krátké doby stal dominantní samec a vůdce celé skupiny! Ano i to umí testosteron. I když lidská společnost je pochopitelně poněkud komplikovanější.

  • Dívenky, kterým se v děloze z určitých důvodů (onemocnění apod.) dostane velké dávky testosteronu, bývají dle výzkumů nápadně sportovně nadané, vyhledávají spíše chlapeckou společnost, hry a dokonce i oblečení. Jistě nějakou takovou holčičku znáte.

  • Možná netušíte, že testosteron, symbol síly a dravosti, je jedním z viníků mužské plešatosti. Testosteron též pravděpodobně stojí za sklonem mužů k vyššímu množství cholesterolu v krvi a také například za hustším porostem chloupků v uších a nosu atd.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Seznam udivujících účinků testosteronu na organismus a chování by mohl být ještě mnohem delší, možná by nás ale jen naprosto zbytečně utvrzoval v tom, že některými specifickými negativními aspekty chování chlapců nic nenaděláme – to však není pravda. Jisté sklony jsou pochopitelně dané, ale vždy je lze s láskou, moudrostí a trpělivostí kultivovat a šlechtit.

Kluci „pod vlivem“: Testosteron velí mužskému mozku!
U citově angažovaných otců dochází ke snížení hladiny testosteronu
Vánoční předplatné Maminka
Témata: Těhotenství, Děti, Kojenec, Batole, Miminko, Předškolák, Školák, Chlapec, Rodinný terapeut, Zajímavý pokus, Prenatální život, Steve Biddulph, Biddulp, Myš, Mužské pohlaví, Svět, Klinický psycholog, Testosteron, Těsto, Chlap, Mysl, Zvýšené množství, Test, Přímý vliv, Varlata

Mohlo by vás zajímat
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení

Horoskopy

Váhy V práci stále dumáte nad tím, co by pro vás bylo nejlepší. Vzhledem k tomu, že jste podnikaví, tak se…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Mikuláš, Nikolas, Nicole

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné