Maminka.czŠkolák

Hormon testosteron ovlivňuje chlapecký svět víc, než si možná myslíte

14. 10. 2016
C19H28O2, hormon testosteron, tajemná neviditelná substance, kterou nelze cítit, slyšet natož vidět. Přesto však ovlivňuje mužský svět natolik, že jej lze směle označit za neviditelného náčelníka celé jedné poloviny lidstva.

Za vůdce i šamana klanu vyznačujícího se nepřehlédnutelnou silou, dravostí, dominancí a vůdcovskými schopnostmi.

Velí jim už před narozením

Zhruba v osmém týdnu se v miniaturním plodu mužského pohlaví začíná tvořit hormon testosteron. Ten má přímý vliv na růst varlat a penisu. „Důsledkem přítomnosti této chemické látky je to, že se děťátko začíná skutečně měnit v chlapečka: tvoří se varlata a penis a dochází k dalším, jemnějším změnám v jeho mozku a těle. Jakmile jsou varlata vytvořená, začínají produkovat další testosteron, takže chlapeček se chlapečkem stává postupně stále víc,“ vysvětluje známý klinický psycholog a skvělý rodinný terapeut Steve Biddulph.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Už v prenatálním životě chlapce je tedy patrné, jak zásadní roli hraje v chlapeckém i mužském těle testosteron.

Testosteron: Ovládá i vaši práci?

7 ohromujících věcí, které o testosteronu možná nevíte

  • V drobném tělíčku novorozeného chlapce koluje tak velké množství testosteronu jako v těle zhruba dvanáctiletého chlapce na prahu puberty.
    Toto nezanedbatelné množství je pozůstatkem hormonálního prenatálního „koktejlu“, v němž hrál testosteron ústřední roli ve vývoji chlapeckého těla. (Mimochodem, právě tato skutečnost – jeho zvýšené množství – stojí za častějšími náznaky erekce u maličkých miminek mužského pohlaví.)

  • Hladina testosteronu v chlapeckém těle není od narození do puberty konstantní. Nárůsty střídají období „klidu“, například okolo 4. roku života začínají být kluci nápadně soutěživí, stále více se vrhají do objevování mužského světa, chlapeckých přátelství a kouzla vztahu s otcem – hádejte proč? Ano, opět dochází ke zvýšení hladiny testosteronu, kterou těsně před zahájením školní docházky střídá pokles a zklidnění.

  • Začátek puberty se nese ve znamení exploze! Nárůst o množství testosteronu o 800 % není možné ignorovat, natož přehlédnout.

  • „Zhruba u 50 % chlapců je hladina testosteronu v pubertě tak vysoká, že se určitá část tohoto hormonu přemění v estrogen a může to vést ke zduření prsou a jejich velké citlivosti,“ upozorňuje psycholog a rodinný terapeut Steve Biddulph.

  • V jedné ze svých úžasných knih s příznačným názvem „Výchova kluků“ terapeut Biddulph zmiňuje zajímavý pokus, kdy byla „outsiderovi a otloukánkovi“  pozorované tlupy opic aplikována vysoká dávka testosteronu. Důsledky byly ohromující; z mladého neprůbojného opičáka se během velmi krátké doby stal dominantní samec a vůdce celé skupiny! Ano i to umí testosteron. I když lidská společnost je pochopitelně poněkud komplikovanější.

  • Dívenky, kterým se v děloze z určitých důvodů (onemocnění apod.) dostane velké dávky testosteronu, bývají dle výzkumů nápadně sportovně nadané, vyhledávají spíše chlapeckou společnost, hry a dokonce i oblečení. Jistě nějakou takovou holčičku znáte.

  • Možná netušíte, že testosteron, symbol síly a dravosti, je jedním z viníků mužské plešatosti. Testosteron též pravděpodobně stojí za sklonem mužů k vyššímu množství cholesterolu v krvi a také například za hustším porostem chloupků v uších a nosu atd.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Seznam udivujících účinků testosteronu na organismus a chování by mohl být ještě mnohem delší, možná by nás ale jen naprosto zbytečně utvrzoval v tom, že některými specifickými negativními aspekty chování chlapců nic nenaděláme – to však není pravda. Jisté sklony jsou pochopitelně dané, ale vždy je lze s láskou, moudrostí a trpělivostí kultivovat a šlechtit.

Kluci „pod vlivem“: Testosteron velí mužskému mozku!
U citově angažovaných otců dochází ke snížení hladiny testosteronu
Maminka Roku 2019
Témata: Těhotenství, Děti, Kojenec, Batole, Předškolák, Miminko, Školák, Hladina testosteronu, Mysl, Zajímavý pokus, Prenatální život, Přímý vliv, Mužské pohlaví, Těsto, Test, Myš, Hormon, Varlata, Testosteron, Biddulp, Svět, Steve Biddulph, Chlap, Vysoká dávka, Rodinný terapeut

Mohlo by vás zajímat
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Mají to těžší ženy, nebo muži? Marie Doležalová má jasno!
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!

Horoskopy

Blíženci Za žádnou cenu si nechcete připustit prohru anebo polevení ve výkonech. Jste naladěni na příjemnou notu…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Havel

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu