Maminka.czZdraví

Virus HPV způsobuje bradavice, opary i rakovinu! Lze se bránit?

20. 2. 2019
Virus HPV způsobuje bradavice, opary i rakovinu! Lze se bránit?
Riziko nákazy touto infekcí se týká každého z nás. Jde totiž o vůbec nejčastější sexuálně přenosnou infekci a v průběhu života se s ní setká až 80 % lidí. A vůbec to neznamená, že abyste se nakazili, musíte být nutně promiskuitní! Většinou se s infekcí organismus vyrovná, ale pokud ne, může dojít k závažným, někdy až život ohrožujícím onemocněním.

Lidské papilomaviry HPV (human papillomavirus neboli lidský papilomavirus) jsou skupinou virů napadajících kůži a sliznici člověka, hlavně v oblasti genitálu a konečníku. Popsáno je přes sto různých typů, z nichž některé jsou například zodpovědné za vznik nevzhledných bradavic (na dlaních, ploskách nohou, krku nebo genitáliích), oparů (na rtech, případně taktéž v oblasti genitálu), také ale mohou být, v tom nejhorším případě, příčinou nádorového bujení.

Nebezpečná infekce HPV: Braňte se!

Jak se mohu nakazit?

Infekce lidským papilomavirem je poměrně častá a týká se všech sexuálně aktivních žen i mužů. Spousta lidí se mylně domnívá, že nákaza je možná pouze v případě, že často střídáte sexuální partnery. Není to pravda! Nezodpovědné chování je pouze jedním z celé řady rizikových faktorů a nelze předem říci, u koho se infekce HPV rozvine v nemoc a který organismus se s ní naopak snadno a bez potíží vyrovná.

Stejně tak lékaři nedokáží poznat, u koho z páru se infekce objevila dříve. Ta může v některých případech během pár měsíců odeznít, jindy v těle přetrvává několik let a postupně se může rozvinout v závažné onemocnění.

Kromě karcinomu vaginy, vulvy, penisu, análního karcinomu a některých nádorů v oblasti hlavy a krku to mohou být také nezhoubná onemocnění, například papilomatóza hrtanu (infekční choroba, charakteristická prorůstáním bradavičnatých výrůstků v oblasti hrtanu a hlasivek, která způsobuje poruchy dýchání a hlasu).

Očkování proti HPV je i pro chlapce. Má smysl je nechat očkovat?

Čípek pod dohledem!

Nejčastějším nádorovým onemocněním způsobeným infekcí HPV je karcinom děložního hrdla. Dobrou zprávou je, že se jedná o jediné HPV onemocnění, jehož počáteční stádia lze snadno odhalit pomocí pravidelných gynekologických prohlídek.

Rakovina děložního čípku vzniká průměrně za 15 let od infekce vysoce rizikovými typy HPV a projevuje se krvácením po styku, bolestmi v zádech a podbřišku a krvavými výtoky.  Tím, že má lidský papilomavirus schopnost usídlit se v buňkách kůže a sliznic, může vyvolat nádorové onemocnění či přednádorové změny i v dalších částech tzv. anogenitální oblasti – tedy u žen v pochvě a zevních rodidlech (vulvě), u mužů na penisu, u obou pohlaví pak v anální oblasti.

Jde sice o choroby s nižším výskytem, než je karcinom děložního hrdla, ale na rozdíl od něj nemají žádný screeningový systém, který by umožnil odhalit včasné stadium nemoci. Diagnostika těchto relativně vzácných karcinomů je obtížná, a tak bývají bohužel zpravidla zachyceny až příliš pozdě.

Bradavice nejsou banalita!

Genitální bradavice jsou vůbec nejčastějším HPV onemocněním, jehož výskyt v posledních letech dramaticky roste. Podle výsledků studií z Velké Británie, kde se výskyt genitálních bradavic sleduje pomocí registrů, se za posledních deset let zvýšila četnost jejich výskytu dokonce čtyřikrát.

To potvrzují i data z vybraných pracovišť v České republice – některá hlásí až pětinásobný nárůst, a to zejména mezi mladými lidmi.

O co jde? Genitální bradavice (tzv. kondylomata) jsou nezhoubné útvary na pohlavních orgánech, které vznikají již několik měsíců po infekci HPV a napadají ženy i muže. Mohou významně ovlivňovat intimní život jedince, a i po vyléčení mají tendenci se vracet. Léčba tak bývá během na dlouhou trať.

Existuje prevence? Ano!

Málo se ví, že HPV infekce se nepřenáší jen pohlavním stykem, ale rovněž i mazlením a orálním sexem, ani použití kondomu tedy není 100% ochranou. Navíc infikovaná osoba většinou nemá žádné příznaky a vůbec netuší, že je přenašečem viru.

Nejúčinnější prevencí proti nákaze HPV viry je v případě žen kombinace očkování proti HPV, pravidelných stěrů z děložního čípku (1x ročně v rámci gynekologické prohlídky) a provedení HPV testu. Ten si můžete vyžádat u svého gynekologa.

Není sice hrazen zdravotními pojišťovnami, představuje ale chytrou investici do svého zdraví. Očkovat se mohou nechat také muži. Děti ve věku 13 let mají vakcínu proti HPV hrazenou z prostředků veřejného zdravotního pojištění, určitě se proto vyplatí zamyslet se nad možností nechat naočkovat své potomky.

Alarmující čísla: Až 80 % Čechů má pohlavní vir, který způsobuje rakovinu

 

 

 

Maminka leden
Témata: Zdraví, Očkování, Praktické rady, Rakovina, Vir, Karcinom, Pojištění, Investice, Infekce, Genitální bradavice, Bradavice, Sliz, Velká Británie, Prorůstání, Banalita, Opar, Onemocnění, Česká republika, HPV, Nákaza

Mohlo by vás zajímat
Máte doma předškoláka? Těchto 6 věcí byste neměli promeškat!
Buďme otevřenější a více spolu. Děti si najdou přátele hravě, inspirujte se
Kluci vs. holky: V čem se opravdu liší? Tohle bylo prokázáno vědecky!
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Edwardsův syndrom: Jak se projevuje a lze odhalit v těhotenství?
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje

Horoskopy

Kozoroh Profesní sféra je parádně rozjetá a zasloužíte si každodenní pochvalu. Pokud jste se pustili do nového…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Matěj, Matyáš, Jasmína

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné